| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Refundacja kosztów związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych

Refundacja kosztów związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych

Pracodawcy jako jeden z powodów niezatrudniania osób niepełnosprawnych najczęściej wskazują na konieczność poniesienia związanych z tym kosztów. Aby zapewnić możliwość pracy osobom niepełnosprawnym, zatrudniający często muszą dokonywać adaptacji miejsca pracy, tak aby niepełnosprawni mogli się swobodnie poruszać. Koszty poniesione na ten cel mogą zostać zrefundowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Maksymalna wysokość refundacji, którą może otrzymać pracodawca nie może przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że zwrot kosztów dotyczy jedynie kosztów dodatkowych, czyli takich, których pracodawca by nie poniósł jeżeli nie zatrudniałby niepełnosprawnego. Warto więc przed złożeniem wniosku o refundację skonsultować się ze służbami medycyny pracy, które potwierdzą możliwość zatrudnienia na danym stanowisku osób niepełnosprawnych oraz wskażą jakie zmiany w wyposażeniu czy organizacji zakładu pracy będą konieczne. W ten sposób pracodawca uniknie niepotrzebnych wydatków, a działanie zgodnie z zaleceniami służby medycyny pracy nie narazi go na odrzucenie wniosku o refundację. Koszty tego rozpoznania, również będą objęte refundacją.

Dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych

Wniosek złożony do PUP jest sprawdzany pod względem rachunkowym i formalnym. Decydując o uwzględnieniu wniosku Urząd bierze pod uwagę m.in. potrzeby lokalnego rynku pracy, liczbę osób niepełnosprawnych o określonych kwalifikacjach, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, koszty wyposażenia stanowiska pracy. Następnie dochodzi do negocjacji warunków umowy. Po ich uzgodnieniu urząd zawiera z wnioskodawcą umowę o zwrot kosztów,  w której wnioskodawca zobowiązuje się  do zatrudniania przez okres co najmniej 36 miesięcy bezrobotnej  osoby niepełnosprawnej, a Urząd do zwrotu kosztów.

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy następuje w terminie 14 dni od złożenia wymaganych dokumentów i po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na tym stanowisku.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK