REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligatoryjny KSeF. Czy małe i średnie firmy poradzą sobie z e-fakturami?

KSeF jako okazja dla polskich MŚP na rozwinięcie swojego biznesu
KSeF jako okazja dla polskich MŚP na rozwinięcie swojego biznesu
Jak przedstawia się świadomość i poziom cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorstw?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na 10 miesięcy przed wejściem w życie obligatoryjnego KSeF, tylko 60 proc. polskich firm widzi potrzebę głębszej digitalizacji, a 38 proc. z nich wykorzystuje w biznesie jedynie podstawowe narzędzia – wynika z badania przeprowadzonego przez ZPP na zlecenie Symfonii. Grupą, która deklaruje najniższy poziom digitalizacji są mikroprzedsiębiorcy – niemal 40 proc. z tej grupy twierdzi, że nie wykorzystuje żadnych narzędzi cyfrowych.

Na chwilę przed wprowadzeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSef), Symfonia i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opracowały raport „Cyfryzacja sektora MŚP w Polsce”. Celem badania było sprawdzenie, jak w 2023 r. przedstawia się świadomość i poziom cyfryzacji przedsiębiorstw.

Autopromocja

– W badaniu skupiliśmy się na MŚP, ponieważ stanowią one trzon polskiej gospodarki. Wchodząca za moment obowiązkowa całkowita cyfryzacja faktur obejmie również pozostałe segmenty rynku. Jesteśmy jedynym krajem Unii Europejskiej, który wprowadza KSeF dla wszystkich dokumentów fiskalnych w biznesie: bez ograniczeń kwotowych czy obszaru rozliczeń. To ogromne wyzwanie dla polskich przedsiębiorców, które dotyka nie tylko systemów IT, ale również procesów wewnętrznych związanych, m.in., z obiegiem i akceptacją faktur kosztowych. Mamy wieloletnie doświadczenie w obszarze fakturowania elektronicznego – wprowadziliśmy pierwszą na polskim rynku fakturę ustrukturyzowaną, dlatego dzielimy się naszą wiedzą. Prowadzimy szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce oraz ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców. Uruchomiliśmy bezpłatną infolinię KSeF, jak również wdrożyliśmy cykl szkoleń w ramach Akademii Symfonii, z których korzystają nasi klienci, jak również osoby na co dzień pracujące na systemach naszej konkurencji – mówi Piotr Ciski, prezes Zarządu Symfonii.

KSeF pozwoli fiskusowi na wgląd w czasie rzeczywistym w każdą transakcję gospodarczą

Wprowadzenie KSeF pozwoli administracji publicznej na wgląd w czasie rzeczywistym w każdą transakcję gospodarczą, ponieważ będą one procedowane w centralnym systemie e-faktur. Wymaga to od przedsiębiorców zmiany procesów i dostosowania narzędzi do nowych wymogów. Krajowy System e-Faktur jest rozwiązaniem w pełni cloudowym, co oznacza, że cały rynek w naturalny sposób przeniesie część swoich procesów biznesowych do chmury.
Tymczasem, jak pokazuje raport, jedynie 14 proc. ankietowanych MŚP deklaruje korzystanie z chmury, a 13 proc. wykorzystanie systemów do zarządzania procesami, w tym ERP; odsetek mikrofirm nie przekracza 10 proc. w obu tych kategoriach. Jedynie 3 proc. ankietowanych deklaruje wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennych operacjach biznesowych.

KSeF jako okazja dla polskich MŚP na rozwinięcie biznesu

Z badania wynika, że 44 proc. respondentów jako główną korzyść płynącą z cyfryzacji wskazuje wzrost efektywności pracy. Zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko dostrzega 33 proc. badanych. Jedynie 19 proc. ankietowanych widzi w digitalizacji potencjał na zwiększenie przychodów firmy.

– Zaskakujące jest, że zaledwie 19 proc. badanych dostrzega korzyści finansowe wynikające z cyfryzacji. Tymczasem KSeF jest okazją dla polskich MŚP na rozwinięcie biznesu dzięki lepszemu wykorzystaniu danych. E-faktura jest ostatnim etapem procesu sprzedażowego – wystawieniem dokumentu sprzedaży. Wraz z wprowadzeniem KSeF, naszych przedsiębiorców dzieli tylko krok od sięgnięcia po digitalizację niemal całego procesu: w dużym uproszczeniu - od zamówienia do faktury. Dostępne na rynku narzędzia i systemy integrujące się z KSeF dają możliwości głębszej analityki, ponieważ dane są już zdigitalizowane i można je łatwo poddać dalszej obróbce – dodaje Piotr Ciski. Dostęp do danych real-time i możliwość ich analizy to nieoceniona wiedza wspierająca podejmowanie decyzji biznesowych, co daje szansę na skuteczne budowanie przewagi konkurencyjnej.
Jednak niemal połowa badanych (46 proc.) obawia się kosztów związanych z cyfryzacją swojej organizacji. Do tego dochodzą obawy czysto ludzkie - niechęć pracowników do zmian zadeklarowało 16 proc. przedsiębiorstw. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Największym wyzwaniem dla biznesu jest przeprojektowanie procesów wewnętrznych związanych z obiegiem faktury, a nie sama infrastruktura technologiczna. Dlatego ważne jest sprawdzone oprogramowanie, jak i wiedza, aby ułatwić przedsiębiorcom transformację cyfrową i dostosowanie się do nowych wymogów prawnych – podsumowuje Piotr Ciski.

Pełną wersję raportu można pobrać >>tu<<

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Blus
    2023-11-07 15:05:30
    Fiskus , zapomniał kto z kogo żyje. To przedsiębiorcy utrzymują państwo a nie na odwrót. Państwo jest totalnym wrogiem wszystkich firm i zamiast ułatwiać to tylko przeszkadza w biznesie. A szczytem bezszczelności jest twierdzenie że to komukolwiek coś ulatwi. Chodzi tylko o ciągłą inwigilację . Zamykam firmę i idę na zasiłek. Mam ich w poważaniu
    2
    pokażodpowiedzi (2)
  • Rafał
    2023-11-07 18:04:45
    Dlaczego Infor chwali KSEF. To największy bubel i syf jaki można było wymyślić. W niczym nie pomoże a małym napędzi kosztów i kłopotów. KSEF powinien iść ustawa do kosza. To kolejny krok do niszczenia małych i średnich firm
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Jada
    2023-11-07 19:22:04
    Bzdura,że przedsiębiorcy na tym zyskają To państwo traktuje mały biznes jak świnkę skarbonkę.50 % dochodu narodowego to małe i średnie firmy co będzie jak je zniszczą?
    0
  • Gospodarcza
    2023-11-07 20:04:51
    Ktoś, komuś nabija kieszeń, ja jestem przerażona, zamknę swoją dział ość i po kłopocie, bo do tej pory sama potrafiłam ogarnąć wszystko i nie mam zamiaru korzystać z jakiegoś biura rachunkowego i dawać się okradać.
    0
  • Ml.
    2023-11-08 04:47:56
    Tu nie chodzi o to żeby ułatwić pracę przedsiębiorcą tylko, żeby ich totalnie inwigilować.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • ala
    2023-11-08 09:01:14
    Sporo firm ktore same wystawiaja faktury bo maja ich kilka robia to same. A reszte przekazuja do biura rachunkowego. Teraz aby sami wystawic 5 fv beda marnowac czas na logowanie, ciagle ogarnianie tego (bo przeciez rzad bedzie caly czas cos zmienial) ze po prostu zrezygnuja. Biura nie beda w stsnie nagle wszystkim fv wystawiac to jest nawet niemozliwe. Proces wystawienia fv to nie jedno klikniecie to rozmowa ustalanie warunkow,czasem wysawienie od razu fv a jak mialoby to biuro zrobic? Nie ma szans. Beda sie kary sypaly.... Niektorzy zapowiedzieli ze beda placic kary bo wiecej zarobia nie bawiac sie z kolejnym systemem. Niech sie rzad zdecyduje. Albo sam ksf albo jpk z dek. My sie nie rozdwoimy! No i na litosc boska wiecej czasu na wystawienie takich fv jakby juz mialo te kfs funkcjonowac !!! Dajcie nam po prostu pracowac w spokoju!
    0
  • hhhh
    2023-11-08 08:50:37
    Jestem w biurze rachunkowym, zaznaczylam ze nie bede tego systemu obslugiwac z uwagi na juz brak czasu a dwa nie chce znow podnosic stawki za uslugi. Sa jpk ktore sa wystarczajace, rzad jest tak pogubiony w tym co juz ma ze niech sie ocknie. Wszedzie raportujemy, sto razy te same dane przekazujemy, zakladaja milion aplikacji ktore czesto sa ze statusem brak polaczenia z serwerem,przerwa techniczna. Niestety ale bedzie jeszcze wiekszy balagan i firmy nie zyskaja. A ten kto pisze ze zystaka to jest teoryk a nie praktyk. Jak do mnie przyjda z tematem wyjasnien z tym systemem badz niezgodnosciami, bede fakturowac. Prosze podziekowac rzadzacym, tych durnych pomyslow.
    0
  • Drobny przedsiębiorca
    2023-11-09 18:43:03
    Od 35 lat prowadzę własną firmę ale jak ksef wejdzie w życie, to zamykam działalność i idę na bezrobocie albo w czarną strefę. Znam wielu drobnych przedsiębiorców i wszyscy, dosłownie wszyscy mówią, że zamkną swoje firmy. Rząd powinien ułatwiać firmom ich prowadzenie a nie wręcz zmuszać do ich zamykania, bo przedsiębiorca ma zajmować się swoją branżą a nie być księgowym, informatykiem, prawnikiem i urzędnikiem jednocześnie. Nie mówiąc o dodatkowych kosztach utrzymania firmy, które już teraz ledwo łączą koniec z końcem przez astronomiczny zus.
    0
  • kubuś realista
    2023-11-08 21:33:49
    tak jakby kogokolwiek obchodziło czy sobie "poradzą". reżim nie jest stroną biznesu - tzw "państwa" to tylko większe i lepiej zorganizowanie administracyjnie kartele.
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

„Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

REKLAMA