REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Agata Skórzyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej jest alternatywą dla całkowitej likwidacji firmy. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) może skorzystać z możliwości zawieszenie działalności.

Problemy finansowe, choroba właściciela, zdarzenie losowe - to najczęstsze przyczyny podjęcia decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorca prowadzący działalność na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) może skorzystać z udogodnienia, jakim jest zawieszenie działalności. Należy mieć na uwadze, że ów przywilej nie dotyczy pracodawców, a jedynie przedsiębiorców, tj. osób prowadzących firmę, którzy nie nawiązali stosunku pracy z pracownikiem - nie zatrudniają pracowników na umowę o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W myśl powyższego, przedsiębiorca zatrudniający pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych może skorzystać z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej. Procedura zawieszenia działalności ma być alternatywą dla całkowitej likwidacji firmy.

Autopromocja

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG


Co daje przedsiębiorcy zawieszenie działalności?


Przedsiębiorca zostaje zwolniony z obowiązku opłaty zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz zryczałtowanego podatku, nie musi również składać deklaracji VAT oraz opłacać składek do ZUS.

Uwaga!
Po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne ustaje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Warto mieć na uwadze również fakt, iż okres zawieszenia działalności nie jest uwzględniany przy obliczaniu wysokości emerytury.

Tymczasowe zawieszenie następuje na wniosek przedsiębiorcy i może obejmować okres od 30 dni do 24 miesięcy. Aby rozpocząć procedurę należy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć go w urzędzie gminy lub przesłać listem poleconym (list musi być opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, potwierdzonym  przez notariusza) - jeśli jesteś posiadaczem podpisu elektronicznego formularz możesz wypełnić on-line na stronie internetowej CEIDG.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet

Jeśli złożony wniosek będzie niepoprawny - w przypadku złożenia wniosku on-line system CEIDG poinformuje niezwłocznie o nieprawidłowościach, gdy wniosek złożono w urzędzie gminy - organ gminy niezwłocznie wezwie do korekty wniosku, na co przedsiębiorca ma 7 dni roboczych.


Prawa i obowiązki przedsiębiorcy podczas zawieszenia


Podczas okresu zawieszenia przedsiębiorca ma również pewne obowiązki, przysługuje mu także pula praw. Katalog praw i obowiązków został zawarty w art. 14 a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca:

- ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

- ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności,

 

- ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,

- ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed jej zawieszeniem,

- wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,

- ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem jej wykonywania,

- może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Polecamy poradnik: Nowe obowiązki pracodawców w związku ze zmianami w urlopach macierzyńskich!

Zapraszamy na forum Księgowość


Wznowienie działalności


Po upływie terminu zawieszenia przedsiębiorca zobligowany jest do wznowienia działalności gospodarczej - w tym celu należy również wypełnić odpowiedni wniosek (formularz CEIDG-1).

Jeśli przedsiębiorca tego nie uczyni - jego wpis do ewidencji zostanie usunięty - inaczej mówiąc, firma zostanie wykreślona z rejestru ewidencji gospodarczej i przestanie istnieć.


Uwaga!

Przedsiębiorca ma możliwość wznowienia działalności gospodarczej przed upływem okresu, na jaki zadeklarował trwanie zawieszenia. Należy jednak pamiętać, że minimalny okres zawieszenia działalności zasadniczo wynosi 30 dni, dlatego jeśli wniosek zostałby złożony przed tym terminem, to skutki prawne wynikające z zawieszenia (np. ulgi podatkowe) nie będą dotyczyć odwieszającego działalność.

Autor: Agata Skórzyńska

www.zpp.net.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA