REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla brytyjskich firm w związku z COVID-19

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
Koronawirus - wsparcie rządowe dla brytyjskich firm /Fot. Fotolia
Koronawirus - wsparcie rządowe dla brytyjskich firm /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każde z państw europejskich stara się ochronić gospodarkę przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Zakres pomocy jest szczególnie imponujący w Wielkiej Brytanii, gdzie uruchomiono kilkanaście programów pomocy, które mają uchronić przedsiębiorców oraz pracowników przed bankructwem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z punktów, z których skorzystać mogą brytyjscy przedsiębiorcy.

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników

Wiele firm dotkniętych kryzysem zostało zmuszonych do redukcji etatów. Aby zapobiec zwolnieniom, brytyjski rząd zdecydował się zrefundować aż 80% ich wynagrodzeń, pokrywając dodatkowo koszty ubezpieczeń. Przedsiębiorcom pozwoli to na zatrzymanie pracowników w firmie, a pracowników uchroni przed utratą stałego źródła zarobku. Wniosek o dopłatę pracodawca można wypełnić online, a pieniądze trafiają bezpośrednio jego konto  w ciągu 6 dni.

REKLAMA

Autopromocja

Pożyczki rządowe

Małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli takie które wykazały obrót do 45 milionów funtów rocznie, mogą skorzystać z pożyczek na preferencyjnych warunkach. W zależności od przeznaczenia oraz branży, firmy mogą liczyć na wsparcie od 2000 do 50000 funtów w gotówce lub regulację długoterminowych zobowiązań do kwoty 5 milionów funtów. Dodatkowo rząd Wielkiej Brytanii wystawia kredytobiorcom gwarancje kredytowe do wysokości 80% pożyczki, aby zapewnić im dostęp do finansowania. W przypadku niektórych pożyczek raty oraz odsetki zamrożone są przez pierwsze 12 miesięcy. Pożyczki mogą być zaciągnięte na okres do 6 lat.

Pomoc dla samozatrudnionych

Nie tylko MŚP mogą liczyć na pomoc rządu. Każdy samozatrudniony, który pokaże, że utracił dochody z powodu koronawirusa, może liczyć na bezzwrotny grant w wysokości 80% swoich zysków z poprzednich lat, lecz nie więcej niż 2500 funtów netto w skali miesiąca. Dotacja niestety podlega opodatkowaniu oraz objęciu składkami ubezpieczeniowymi, tak jak zwykły dochód.

Płatności podatku VAT

Na obecną chwilę rząd brytyjski zwalnia przedsiębiorców z obowiązku płacenia podatku VAT w terminie i oferuje dodatkowe 3 miesiące na zapłatę tego podatku. Należy jednak pamiętać o tym, aby nadal składać rozliczenia w terminie.

Polecamy: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją. Poradnik Gazety Prawnej 4/2020

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc dla pracowników

Jeśli pracodawca został zmuszony do zwolnienia pracownika z powodu epidemii, rząd może wypłacić zwolnionemu 80% wynagrodzenia przez okres czterech miesięcy. Dodatkowo w trakcie choroby rząd zwiększył kwotę pomocy dla osób, które nie mogą wykonywać swojej pracy ze względu na stan zdrowia do 94,25 funta tygodniowo, czyli blisko 2000 zł miesięcznie. Zasiłek wypłacany jest już od pierwszego dnia zwolnienia, a nie jak do tej pory od czwartego.

Firma w Anglii ltd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne zmiany w prawie 2025. Nowe limity, co się zmieni w księgach rachunkowych

Od 1 stycznia 2025 roku w życie wejdą zmiany dotyczące limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Zgodnie  z nowelizacją ustawy o rachunkowości, próg ten wzrośnie z obecnych 2 mln euro do 2,5 mln euro.

Zmiany prawa 2025: Budowę dostępności sektora finansowego zaczynamy od edukacji [Wywiad]

W czerwcu 2025 roku wchodzi w życie Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Dotyczy ona wielu obszarów rynku. Rzecznik Finansowy będzie kontrolował dostępność dla rynku finansowego, między innymi dla usług bankowości detalicznej. Z Michałem Sasem, Dyrektorem Departamentu Analiz i Legislacji Biura Rzecznika Finansowego, rozmawiamy o planach urzędu związanych z nową regulacją oraz o wyzwaniach, jakie niesie ona dla rynku.

WSA w Szczecinie stanął po stronie podatnika akcyzy: Organ nie może wywodzić obowiązków podatkowych z dyrektywy unijnej, jeśli nie wynikają one z prawa krajowego

Do ustalenia rzeczywistej ilości wyrobów akcyzowych nie zawsze konieczny jest ich rozładunek. Przepisy wprowadzające domniemanie rozładunku pojawiły się dopiero w 2023 roku w regulacjach wspólnotowych, podczas gdy podatnicy często toczą spory z organami podatkowymi dotyczące wcześniejszych lat. Organy podatkowe nie mają prawa tworzyć obowiązku podatkowego w oparciu o przepisy unijne, jeśli brak jest odpowiednich regulacji w prawie krajowym. Nie powinny także stosować wykładni rozszerzającej przepisów krajowych, lecz kierować się ich literalnym brzmieniem – wskazuje Jakub Sitarski, radca prawny i doradca podatkowy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2024/2025 brutto, netto: co wchodzi w jego skład i na jakie świadczenia wpływa. Nagrody, dodatki, odprawy, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Jakie jest minimalne wynagrodzenie brutto i netto w 2024 roku, a jakie będzie w 2025 roku. Co wchodzi w skład płacy minimalnej i na jakie świadczenia wpływa jej wysokość? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

REKLAMA

Darowizna w pierwszej linii: Jaki jest limit do zwolnienia z podatku? Kiedy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Darowizna pieniężna w pierwszej linii, czyli w ramach najbliższej rodziny, nie zawsze musi być zgłaszana do urzędu skarbowego. Dopiero po przekroczeniu kwoty limitu, zarezerwowanej dla pierwszej grupy podatkowej, taki obowiązek się pojawia. Zgłoszenie pozwala na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego od darowizn.

Ulga termomodernizacyjna w 2025 r.: Jakie wydatki można odliczyć? Jaki jest limit? Co się zmieni w przepisach?

Rozliczając PIT w 2025 roku podatnicy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia dla jednego podatnika to limit 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach jednorodzinnych, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Nowe zasady wakacji składkowych dla przedsiębiorcy w sporze z ZUS, w związku z Małym ZUS Plus. Trzeba wybrać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia

Są już nowe zasady wakacji składkowych dla właścicieli firm pozostających w sporze z ZUS, w związku z Małym ZUS Plus. ZUS wskazuje, że przedsiębiorcy korzystający z wakacji składkowych będą mogli wybrać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia, np. 05-14, 05-74 lub 05-94, zależnie od podstawy wymiaru składek.

Znaczenie ESG w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Od kiedy i jak wdrażać nowe przepisy?

Od 2024 roku duże przedsiębiorstwa publiczne w Unii Europejskiej, takie jak spółki giełdowe, banki oraz zakłady ubezpieczeń, zostaną zobligowane do raportowania kwestii środowiskowych, społecznych oraz związanych z zarządzaniem (ESG) na mocy nowych wytycznych dyrektywy CSRD. 

REKLAMA

Uszkodzenie towarów w transporcie lub niedostarczenie ich na czas. Kiedy przewoźnik może się powołać na siłę wyższą? Prawo przewozowe, Konwencja CMR, kodeks cywilny

Klęski żywiołowe takie jak powódź, śnieżyce, nawalne opady deszczu, zamknięcie granicy, strajki, zamieszki i inne tego typu nadzwyczajne zdarzenia mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

InPost zaczyna wysyłać paczki z Polski do maszyn Paczkomat® lub punktu PUDO w 7 europejskich krajach

Grupa InPost uruchomiła usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem (usługa cross network). Umożliwi to zarówno sklepom internetowym, jak i klientom indywidualnym szybką wysyłkę i dostawy za granicę, przy najniższej na rynku cenie. Usługa jest dostępna dla biznesowych i indywidualnych klientów InPost

REKLAMA