REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz Gwarancji Płynnościowych obejmie limity faktoringowe

Funduszu Gwarancji Płynnościowych obejmie limity faktoringowe /Fot. Fotolia
Funduszu Gwarancji Płynnościowych obejmie limity faktoringowe /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września, Bank Gospodarstwa Krajowego obejmie gwarancjami z Funduszu Gwarancji Płynnościowych także limity faktoringowe. Na rozwiązanie zgodziła się już Komisja Europejska.

Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże w zabezpieczaniu limitów faktoringowych – pierwsze umowy z faktorami spodziewa się podpisać na przełomie sierpnia i września. To będzie zupełnie nowe rozwiązanie w europejskiej gospodarce, ale oryginalnych rozwiązań w UE nie brakuje. Europejskie instytucje rozwoju mają wiele pomysłów na wspieranie przedsiębiorczości w trakcie pandemii koronawirusa a wśród ciekawszych można wymienić instrumenty pomocowe dla startupów, włoskie sposoby na odbudowanie eksportu, czeskie programy gwarancji, czy chorwackie rozwiązania dla turystyki.

Autopromocja

Faktoring po polsku

W obliczu pandemii koronawirusa należało podjąć wyjątkowe środki i nierzadko wprowadzić zupełnie nowe rozwiązania wspierające gospodarkę. W Polsce, prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września, BGK obejmie gwarancjami z Funduszu Gwarancji Płynnościowych także limity faktoringowe. Na rozwiązanie zgodziła się już Komisja Europejska.

- Jest to pierwszy w Europie program gwarancji limitów faktoringowych o charakterze pomocowym  dla przedsiębiorców. Całość działa następująco: instytucja finansowa, która świadczy usługi faktoringowe, czyli faktor, korzysta z gwarancji BGK, aby zabezpieczyć spłatę limitu faktoringowego udzielanego  swojemu  klientowi,  czyli przedsiębiorcy. Innymi słowy BGK przejmuje część ryzyka, ułatwiając faktorowi opłacenie przedstawianych przez przedsiębiorcę faktur. Tym rozwiązaniem pomagamy firmom zachować płynność w czasie kryzysu i jednocześnie wspólnie z innymi uczestnikami sektora finansowego wypełniamy lukę w tym sektorze – tłumaczy Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Wsparcie dla start-upów

Belgijska instytucja finansowa PMV oferuje pożyczki dla firm zainteresowanych zwiększeniem skali działalności i start-upów. Przedsiębiorcy mogą liczyć na odroczenie odsetek w wysokości 5 proc. dla pożyczek do 800 tys. euro i odroczenie odsetek w wysokości 6 proc. w przypadku pożyczek powyżej 800 tys. euro. Wartość programu to 250 mln euro.

Francuski bank inwestycyjny - Banque publique d'investissement (Bpifrance) – wzmacnia kapitał firm z sektora MŚP oraz start-upów dwoma instrumentami. Pierwszy to „Fundusz na rzecz wzmocnienia MŚP” wyposażony w prawie 100 mln euro oraz „French Tech Bridge” dysponujący 80 mln euro dla start-upów. Przedsiębiorcy mogą starać się o finansowanie w kwocie od 100 tys. do 5 mln euro, które wesprze ich inwestycje i pozwoli utrzymać płynność finansową. Pieniądze pochodzą z wykupu obligacji firm zainteresowanych wsparciem. Obligacje mogą zostać w przyszłości zamienione na akcje. W finansowaniu MŚP i start-upów muszą uczestniczyć także prywatni inwestorzy. Poza tymi rozwiązaniami start-upy mogą również liczyć na pożyczki z gwarancją Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast KfW Capital, spółka zależna niemieckiego banku KfW, oferuje instrument o nazwie „Corona Matching Facility”. Rozwiązanie ma na celu wspieranie start-upów i młodych, rozwijających się firm poprzez finansowanie kapitałem prywatnym z funduszy venture capital. Zapewnia to dodatkową płynność obiecującym start-upom, które borykają się z kryzysem.

Od pożyczek do gwarancji

Na początku pandemii koronawirusa Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadził w ekspresowym tempie zmiany do gwarancji de minimis. Równie szybko zareagowali Czesi. 16 marca 2020 r. czeski bank rozwoju ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka) uruchomił program COVID I. Przedsiębiorcy mogli liczyć na pożyczki od 20 tys. do 600 tys euro z zerowym oprocentowaniem. Z powodu dużej liczby wniosków, które przekroczyły możliwości finansowe programu, czeski bank 20 marca zakończył COVID I. W jego miejsce zaproponował przedsiębiorcom COVID II – program gwarancyjny dla kredytów obrotowych do maksymalnie 600 tys. euro. Ze względu na duże zapotrzebowanie na kredyty z gwarancją program zakończył się dość szybko – wnioski przyjmowano od 30 marca do 3 kwietnia. Czesi wprowadzili jednak kolejne odsłony tego rozwiązania – COVID III i COVID PRAGUE (tylko dla przedsiębiorców ze stolicy).

Włoskie rozwiązanie na kryzys

Włochy są krajem, który pandemia koronawirusa dotknęła bardzo mocno. W związku z tym wsparcie w odbudowie gospodarki również jest duże. Cassa depositi e prestiti (CDP), włoski bank rozwoju, przekazał włoskim bankom komercyjnym 3 mld euro na kredyty dla MŚP. Środki są zwykle dostępne dla banków już po kilku dniach. Firmy mogą starać się o kredyty poprzez platformę pożyczkową „Piattaforma Imprese” a banki mają sześć miesięcy na udzielenie pożyczki.

Poza tym CDP Group wdrożyło rozwiązania wspierające promocję włoskich marek. Wyróżnić można m.in. 1.5 mld euro gwarancji ułatwiających wypłaty pożyczek na utrzymanie płynności finansowej, 2 mld euro na ochronę ubezpieczeniową nowych linii kredytowych, które pomogą włoskim firmom w wejściu na nowe rynki oraz 500 mln euro na wsparcie włoskiego eksportu, jego odbudowę w tych krajach, w których produkty włoskie są najbardziej poszukiwane (np. Ameryka Łacińska, Afryka i Bliski Wschód).

Odbudowywanie turystyki

Chorwacka gospodarka w znacznej mierze bazuje na turystyce. Na podstawie „Umowy o współpracy biznesowej dotyczącej wdrażania środków zapewniających płynność przedsiębiorcom w sektorze turystyki”, podpisanej między Ministerstwem Turystyki a Chorwackim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (HBOR), HBOR może udzielać bezpośrednich, nieoprocentowanych pożyczek dla przedsiębiorców prowadzących działalność turystyczną. Program daje dostęp do kredytów o łącznej wartości 600 mln HRK, czyli ponad 79 mln euro, które można przeznaczyć na zachowanie miejsc pracy i utrzymanie płynności.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Dziennika Gazeta Prawna. Kup w kiosku lub w wersji elektronicznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie - trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W związku z przerwą w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl Ministerstwo Finansów w piątek poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA