REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo /shutterstock.com
Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie liczne grono polskich przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojej działalności gospodarczej pod skrzydła innego kraju. Czynią tak przede wszystkim dlatego, że mają nadzieje na osiągnięcie tam większego zysku. Czy rzeczywiście przeniesienie firmy za granicę jest opłacalne? Wiele przesłanek wskazuje na to, że tak jest w istocie (pamiętać jednak należy, że zależy to od wybranego państwa). Oto najważniejsze, przekładające się na wyższe zarobki korzyści, jakie płyną z „przeprowadzki” biznesu za granicę.

Rozwiązania podatkowe

To chyba najistotniejszy powód, dla którego wiele firm znajduje swoje miejsce poza granicami Polski. Niższe podatki to oczywiście więcej pieniędzy „w kieszeni”. Można przeznaczyć je więc albo na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, bądź na wypłatę wyższych wynagrodzeń. I w pierwszym, i w drugim przypadku jest to z punktu widzenia właściciela firmy po prostu opłacalne.

REKLAMA

Autopromocja

Proste, przejrzyste prawo

Każdy przedsiębiorca musi poświecić pewną ilość czasu na zapoznawanie się z przepisami prawa, regulującego funkcjonowanie jego branży. Im prawo prostsze, a przepisów mniej, tym krócej trwa nauka, a zaoszczędzony czas może być przeznaczony na pracę, co skutkuje większym zyskiem. Co więcej, nieskomplikowane prawo pozwala na radzenie sobie bez korzystania z pomocy specjalistycznych kancelarii prawnych, co z kolei wiąże się ze znacznymi oszczędnościami.

Kontakty z urzędami

Istnieją państwa (Irlandia, Wielka Brytania), znane z przyjaznego nastawienia urzędów do przedsiębiorców. Znacząco ułatwia i przyspiesza to przeprowadzanie formalnych czynności związanych z funkcjonowaniem firm, kontrole są rzadkie i mało uciążliwe, a ewentualne kary stosowane rzadko i z reguły w ostateczności. Wpływa to na komfort i wydajność pracy, a także oszczędza czas.

Specyficzne struktury biznesowe

Zdarza się, że przedsiębiorca tworząc swoją firmę planuje działalność w bardzo specjalistycznych branżach, które najefektywniej mogą rozwijać się i działać (a co za tym idzie, przynosić większe zyski) tylko w ramach odpowiednio skonstruowanych struktur biznesowych. Jeżeli rodzime prawo nie przewiduje utworzenia takowych, jedynym wyjściem jest wybór zagranicznej lokalizacji. Państwami oferującymi specjalistyczne rozwiązania biznesowe są np. Malta bądź Panama.

Redukcja kosztów prowadzenia firmy

Prowadzenie biznesu wiąże się oczywiście z ponoszeniem kosztów; wniesienie kapitału założycielskiego, uiszczenie opłat przy rejestracji firmy, opłaty administracyjne, opłacenie księgowości. Lokalizacja oferująca niższe koszta będzie bardziej atrakcyjna od innych, a pod jej flagą będzie szukać swojego miejsca grono chcących w ten sposób zaoszczędzić przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prestiż

Niektóre państwa cieszą się o wiele większym zaufaniem i poważaniem w kwestiach biznesowych od innych. Przekłada się to na prestiż zarejestrowanych na ich terytoriach firm. Ten z kolei sprawia, że firma ma szansę na nawiązanie kontaktów ze zdecydowanie większą liczbą potencjalnych klientów i kooperantów od konkurencji zarejestrowanej w mniej rozpoznawalnych jurysdykcjach.

Wygoda

Ten argument odnosi się do jednej konkretnej lokalizacji, i jednej konkretnej struktury biznesowej. Mowa o brytyjskiej spółce typu Limited. W przypadku, w którym rodzaj działalności spółki nie wymaga fizycznej obecności w miejscu świadczenia usług, właściciele ani pracownicy nie mają obowiązku przebywania na terenie Zjednoczonego Królestwa. Firma może być prowadzona z dowolnego miejsca na świecie.

Sama wygoda nie przekłada się co prawda na opłacalność, ale należy pamiętać, że odnosi się do firmy brytyjskiej, co pozwala jej właścicielowi na korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez tamtejsze prawo, z podatkowymi włącznie.

Polecamy: Samochód w firmie

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

REKLAMA

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA