REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów
Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma złych żołnierzy, są tylko źli dowódcy. To dotyczy także szefów i sposobu w jaki motywują swoich ludzi do pracy. Motywacja to nic innego jak zrozumienie pracownika, szukanie jego talentów i pasji, a następnie odpowiednie rozplanowanie zadań, jasne wskazywanie celów i sposobu ich osiągania.

To także bezpośredni kontakt z podwładnymi, szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe oraz precyzyjne wskazywanie popełnionych błędów.

Autopromocja

Skuteczna motywacja to także umiejętność zauważania potrzeb pracowników, wiara i zaufanie do zespołu oraz delegowanie uprawnień jako czynnik zwiększający samodzielność pracowników i ich poczucie zadowolenia z wykonywanej pracy poprzez okazane im zaufanie.

Na każdym z tych etapów niezbędny jest kontakt z pracownikiem, tylko w ten sposób można zachęcić ludzi do pracy, podpowiedzieć, zmienić strategię, wysłuchać ich pomysłów, czyli zmotywować.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

Prostym, ale nie zawsze skutecznym sposobem są gratyfikacje finansowe. To jednak pójście najkrótszą drogą i często krótkotrwały sposób zwiększania wydajności. Pracownik, co prawda będzie zadowolony z dodatkowych pieniędzy, ale nie dowie się niczego tak naprawdę ważnego o swojej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wiele ważniejsze jest wskazanie podwładnym kontekstu w jakim działają, ustalenie precyzyjnych i osiągalnych celów, dyskusja o projekcie, docenienie ich pomysłów lub wskazanie alternatywnych rozwiązań. W ten sposób nieustannie motywujemy ludzi do pracy, zachęcamy do rozmowy, burzy mózgów, szukania oryginalnych rozwiązań. Poza tym przez cały czas mamy kontrolę nad tym co się dzieje, nie zostaniemy zaskoczeni w ostatnim momencie problemami, o których wcześniej nikt nie mówił.

Komplet żółtych książek – Prawo Pracy i ZUS 2015

Odpowiednia motywacja ma także inną zaletę, inspiruje do pracy nie tylko pracowników, ale i pracodawcę. To sprzężenie zwrotne zawsze jest kluczem do osiągania sukcesów. W ten sposób tworzymy zespół i znika podział na my-pracownicy i oni-szefowie. Pracę zastępuje współpraca. Problemy zaczynamy traktować jako wyzwania a efekt końcowy jest sumą wspólnych działań. I wspólnie ponosimy ich konsekwencje. To także buduje autorytet szefa, który wybiera najlepsze rozwiązania zaproponowane przez zespół a nie arbitralnie i bez możliwości sprzeciwu narzuca swoją wolę. Jeśli szef uzna, że zawsze ma rację, szybko wpadnie w pułapkę samozachwytu a pracownicy zaniechają jakiejkolwiek aktywności i twórczego działania.

Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Najlepszym sposobem motywacji jest uruchomienie w ludziach potencjału, który posiadają, kreatywnego myślenia, poczucia wspólnoty i radości z wykonywanej pracy.

Szef, który potrafi rozmawiać z pracownikiem, może nie tylko wiele dowiedzieć się o funkcjonowaniu firmy, ale także na bieżąco zmieniać podejście do działania. Pracownik, który w każdej chwili może porozmawiać z szefem, nie tylko czuje się współodpowiedzialny za powierzone mu zadania, ale samodzielnie zaczyna szukać lepszych rozwiązań.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Motywacja powinna być procesem ciągłym, aby wzmocnić i utrwalić pozytywne zachowania w zespole pracowników. Aby jednak była efektywna – należy zacząć od siebie. Nawet doświadczony menedżer nie zaszczepi w ludziach tego, czego sam w sobie nie ma. Proces motywacji zaczyna się więc od przełożonych.

Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca

Autopromocja

O infoPraca:

infoPraca to internetowa giełda pracy. Serwis jest platformą udostępniającą najnowocześniejsze narzędzia rekrutacji online, świadcząc efektywną pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. infoPraca stanowi część grupy kapitałowej Intercom, mogącej poszczycić się prawie dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii. W skład Grupy wchodzi ponad 25 spółek, m.in. Softonic.com, Emagister.com, SoloStocks.com, MailxMail.com, które najlepiej odzwierciedlają możliwości wszechstronnego i efektywnego rozwoju Grupy w różnych sektorach biznesu.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  REKLAMA