REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów
Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma złych żołnierzy, są tylko źli dowódcy. To dotyczy także szefów i sposobu w jaki motywują swoich ludzi do pracy. Motywacja to nic innego jak zrozumienie pracownika, szukanie jego talentów i pasji, a następnie odpowiednie rozplanowanie zadań, jasne wskazywanie celów i sposobu ich osiągania.

To także bezpośredni kontakt z podwładnymi, szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe oraz precyzyjne wskazywanie popełnionych błędów.

REKLAMA

Autopromocja

Skuteczna motywacja to także umiejętność zauważania potrzeb pracowników, wiara i zaufanie do zespołu oraz delegowanie uprawnień jako czynnik zwiększający samodzielność pracowników i ich poczucie zadowolenia z wykonywanej pracy poprzez okazane im zaufanie.

Na każdym z tych etapów niezbędny jest kontakt z pracownikiem, tylko w ten sposób można zachęcić ludzi do pracy, podpowiedzieć, zmienić strategię, wysłuchać ich pomysłów, czyli zmotywować.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

Prostym, ale nie zawsze skutecznym sposobem są gratyfikacje finansowe. To jednak pójście najkrótszą drogą i często krótkotrwały sposób zwiększania wydajności. Pracownik, co prawda będzie zadowolony z dodatkowych pieniędzy, ale nie dowie się niczego tak naprawdę ważnego o swojej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wiele ważniejsze jest wskazanie podwładnym kontekstu w jakim działają, ustalenie precyzyjnych i osiągalnych celów, dyskusja o projekcie, docenienie ich pomysłów lub wskazanie alternatywnych rozwiązań. W ten sposób nieustannie motywujemy ludzi do pracy, zachęcamy do rozmowy, burzy mózgów, szukania oryginalnych rozwiązań. Poza tym przez cały czas mamy kontrolę nad tym co się dzieje, nie zostaniemy zaskoczeni w ostatnim momencie problemami, o których wcześniej nikt nie mówił.

Komplet żółtych książek – Prawo Pracy i ZUS 2015

Odpowiednia motywacja ma także inną zaletę, inspiruje do pracy nie tylko pracowników, ale i pracodawcę. To sprzężenie zwrotne zawsze jest kluczem do osiągania sukcesów. W ten sposób tworzymy zespół i znika podział na my-pracownicy i oni-szefowie. Pracę zastępuje współpraca. Problemy zaczynamy traktować jako wyzwania a efekt końcowy jest sumą wspólnych działań. I wspólnie ponosimy ich konsekwencje. To także buduje autorytet szefa, który wybiera najlepsze rozwiązania zaproponowane przez zespół a nie arbitralnie i bez możliwości sprzeciwu narzuca swoją wolę. Jeśli szef uzna, że zawsze ma rację, szybko wpadnie w pułapkę samozachwytu a pracownicy zaniechają jakiejkolwiek aktywności i twórczego działania.

Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Najlepszym sposobem motywacji jest uruchomienie w ludziach potencjału, który posiadają, kreatywnego myślenia, poczucia wspólnoty i radości z wykonywanej pracy.

Szef, który potrafi rozmawiać z pracownikiem, może nie tylko wiele dowiedzieć się o funkcjonowaniu firmy, ale także na bieżąco zmieniać podejście do działania. Pracownik, który w każdej chwili może porozmawiać z szefem, nie tylko czuje się współodpowiedzialny za powierzone mu zadania, ale samodzielnie zaczyna szukać lepszych rozwiązań.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Motywacja powinna być procesem ciągłym, aby wzmocnić i utrwalić pozytywne zachowania w zespole pracowników. Aby jednak była efektywna – należy zacząć od siebie. Nawet doświadczony menedżer nie zaszczepi w ludziach tego, czego sam w sobie nie ma. Proces motywacji zaczyna się więc od przełożonych.

Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca

O infoPraca:

infoPraca to internetowa giełda pracy. Serwis jest platformą udostępniającą najnowocześniejsze narzędzia rekrutacji online, świadcząc efektywną pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. infoPraca stanowi część grupy kapitałowej Intercom, mogącej poszczycić się prawie dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii. W skład Grupy wchodzi ponad 25 spółek, m.in. Softonic.com, Emagister.com, SoloStocks.com, MailxMail.com, które najlepiej odzwierciedlają możliwości wszechstronnego i efektywnego rozwoju Grupy w różnych sektorach biznesu.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA