REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sklep internetowy - dokumentacja dotycząca ochrony przetwarzanych danych osobowych

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).
Sklep internetowy - dokumentacja dotycząca ochrony przetwarzanych danych osobowych / Fot. Fotolia
Sklep internetowy - dokumentacja dotycząca ochrony przetwarzanych danych osobowych / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów za pośrednictwem sklepu internetowego powinni pamiętać, że ciążące na nich obowiązki nie ograniczają się wyłącznie do przygotowania regulaminu sklepu i zapewnienia takiego funkcjonowania portalu, aby spełnione zostały wymogi nakreślone w przepisach regulujących prawa konsumenta.

Autopromocja

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się najczęściej z procesem przetwarzania danych osobowych jego klientów. Aby zapewnić właściwą ochronę tych danych, sprzedawca zobowiązany jest do przygotowania obszernej dokumentacji w tym zakresie, obejmującej m. in politykę bezpieczeństwa oraz instrukcję zarządzania systemem informatycznym, a także do wdrożenia procedur mających na celu ochronę przetwarzanych danych osobowych.

Obowiązek przygotowania dokumentacji

Zgodnie  z art. 36 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych (dalej: u.o.d.o.)  administrator danych prowadzi dokumentację opisującą sposób przetwarzania danych oraz środki zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną. Sposób prowadzenia i zakres dokumentacji określa rozporządzenie w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z §3 ust. 1 rozporządzenia na dokumentację, o której mowa powyżej składa się polityka bezpieczeństwa i instrukcja zarządzania system informatycznym. Opracowanie polityki bezpieczeństwa oraz instrukcji zarządzania systemem informatycznym należy zatem do obowiązków administratora danych, którym przeważnie jest właściciel sklepu internetowego (za administratora danych nie można uznać – przykładowo - członka zarządu spółki z o.o.  czy wspólnika spółki jawnej; administratorem danych będzie natomiast spółka prawa handlowego).

Wyszukiwarki internetowe jako administrator danych osobowych – orzeczenie TSUE

Nie ma obowiązku zamieszczania polityki bezpieczeństwa oraz instrukcji zarządzania systemem informatycznym na stronie internetowej sklepu internetowego. Wskazana dokumentacja powinna zostać zatwierdzona przez administratora danych oraz przyjęta do stosowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polityka bezpieczeństwa

Polityka bezpieczeństwa w sposób ogólny prezentuje przyjęte w firmie zasady postępowania, dotyczące ochrony danych osobowych. Zgodnie z §4 rozporządzenia polityka bezpieczeństwa zawiera w szczególności:

1) wykaz budynków, pomieszczeń lub części pomieszczeń, tworzących obszar, w którym przetwarzane są dane osobowe;

2) wykaz zbiorów danych osobowych wraz ze wskazaniem programów zastosowanych do przetwarzania tych danych;

3) opis struktury zbiorów danych wskazujący zawartość poszczególnych pól informacyjnych i powiązania między nimi;

4) sposób przepływu danych pomiędzy poszczególnymi systemami;

5) określenie środków technicznych i organizacyjnych niezbędnych dla zapewnienia poufności, integralności i rozliczalności przetwarzanych danych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Instrukcja zarządzania systemem informatycznym

Instrukcja zarządzania systemem informatycznym to dokument w sposób szczegółowy opisujący procedury przyznawania uprawnień, tworzenie kopii zapasowych, sposoby uwierzytelniania dostępu oraz konserwację systemu. Zgodnie z §5 rozporządzenia instrukcja zarządzania systemem informatycznym obejmuje w szczególności:

1) procedury nadawania uprawnień do przetwarzania danych i rejestrowania tych uprawnień w systemie informatycznym oraz wskazanie osoby odpowiedzialnej za te czynności;

2) stosowane metody i środki uwierzytelnienia oraz procedury związane z ich zarządzaniem i użytkowaniem;

3) procedury rozpoczęcia, zawieszenia i zakończenia pracy przeznaczone dla użytkowników systemu;

4) procedury tworzenia kopii zapasowych zbiorów danych oraz programów i narzędzi programowych służących do ich przetwarzania;

5) sposób, miejsce i okres przechowywania:

a) elektronicznych nośników informacji zawierających dane osobowe,

b) kopii zapasowych,

6) sposób zabezpieczenia systemu informatycznego przed działalnością szkodliwego oprogramowania;

7) sposób odnotowania udostępniania danych osobowych;

8) procedury wykonywania przeglądów i konserwacji systemów oraz nośników informacji służących do przetwarzania danych.


Zakres środków ochrony danych osobowych określonych w rozporządzeniu różni się w zależności od stosowanego przez przedsiębiorcę poziomu bezpieczeństwa. Poziom wysoki stosuje się, gdy przynajmniej jedno urządzenie systemu informatycznego, służącego do przetwarzania danych osobowych, połączone jest z siecią publiczną. Oznacza to, że właściciele sklepów internetowych będą zasadniczo zobowiązani do wdrożenia maksymalnych środków bezpieczeństwa przewidzianych w rozporządzeniu.

Hosting a obowiązek przygotowania dokumentacji

Z przygotowania dokumentacji związanej z ochroną przetwarzanych danych osobowych nie zwalnia administratora danych umowa zawarta z firmą udostępniającą zasoby serwerowni. Zgodnie z § 3 ust. 2 dokumentację wdraża administrator danych. Nie wydaje się możliwe zastąpienie własnej dokumentacji dokumentacją przygotowaną przez firmę hostingową. Firma hostingowa nie staje się administratorem danych nawet w przypadku gdy powierzono jej przetwarzanie danych osobowych  w drodze umowy, o której mowa w art. 31 ust. 1 u.o.d.o.

W celu prawidłowej realizacji obowiązków ustawowych administrator powinien wybrać dostawcę usług internetowych, który oferuje środki zabezpieczenia wskazane w ustawie o ochronie danych osobowych oraz rozporządzeniu. Umowa pomiędzy administratorem danych a firmą hostingową powinna określać stosowane przez firmę hostingową zabezpieczenia przetwarzania danych, które to dane mogą posłużyć przy przygotowywaniu wymaganej przez przepisy dokumentacji oraz przy zgłaszaniu zbioru do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Jak rozliczać sprzedaż za pomocą kuponów internetowych

Administrator bezpieczeństwa informacji

W ustawie o ochronie danych osobowych, w brzmieniu od 1 stycznia 2015 r., przewidziane zostały dwa sposoby sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem zasad ochrony danych osobowych: poprzez wyznaczenie administratora bezpieczeństwa informacji oraz poprzez samodzielne wykonywanie przez administratora danych czynności nadzorczych.

Powołanie administratora bezpieczeństwa informacji będzie wiązać się z przejęciem przez niego części obowiązków dotyczących aktualizowania omawianej dokumentacji oraz nadzorowania przestrzegania zasad w niej określonych. Obecność administratora bezpieczeństwa informacji wpłynie w szczególności na charakter środków organizacyjnych stosowanych w celu ochrony danych osobowych -  do obowiązków administratora bezpieczeństwa informacji może należeć  kontrola zabezpieczeń, nadawanie upoważnień oraz podejmowanie działań w przypadku naruszeń ochrony danych osobowych.

Autor: Krzysztof Smach, Kancelaria GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

(www.ghmw.pl)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA