Allegro pod lupą fiskusa
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż w sieci – kiedy rozliczać?
REKLAMA
Sprzedaż w sieci można podzielić na dokonywaną prywatnie oraz prowadzoną przez firmy. W przypadku tej pierwszej, towar sprzedawany przed upływem 6 miesięcy od jego nabycia podlega podatkowi dochodowemu, co pociąga za sobą konieczność rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Po upływie ww. okresu sprzedawana rzecz uznawana jest za „używaną”, w związku z czym w świetle przepisów transakcja sprzedaży nie podlega opodatkowaniu. Jeśli chodzi o sprzedających za pośrednictwem swojej firmy, są oni zobowiązani do płacenia podatku z racji tego, że ich działalność ma charakter działalności gospodarczej. Przychód uzyskany ze sprzedaży na Allegro zostanie wówczas rozliczony w ramach prowadzenia działalności, a wysokość podatku uzależniona będzie od przyjętej przez przedsiębiorstwo formy opodatkowania.
Prawo działalności gospodarczej – co znajdziemy w nowej „konstytucji dla firm”
A co z kupującymi?
Obowiązek zapłacenia podatku ciąży nie tylko na sprzedawcach, ale również na niektórych kupujących. Rozliczenie z fiskusem dotyczy tych, którzy nabyli w sieci przedmiot o wartości powyżej 1000 złotych, a żadna ze stron transakcji nie była podatnikiem VAT. W takiej sytuacji kupujący powinien w przeciągu 14 dni złożyć do Urzędu Skarbowego stosowną deklarację oraz zapłacić podatek w wysokości 2% ceny zakupionego towaru.
Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet
Kary za brak rozliczenia
Urzędy Skarbowe prowadzą wnikliwe kontrole działalności handlowej realizowanej w sieci. W przypadku wykrycia uchybień w regulowaniu podatków, fiskus pociąga do odpowiedzialności z tytułu popełnienia przestępstwa karno-skarbowego. W ramach postępowania podatkowego, nieuczciwy podatnik może zostać obciążony karą grzywny, a w niektórych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat