REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usprawnić komunikację i poprawić współpracę międzydziałową w firmie?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
rozmowa, praca, komunikacja
rozmowa, praca, komunikacja
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia sprawnej współpracy pomiędzy poszczególnymi działami przedsiębiorstwa jest sprawą często pomijalną i zaniedbywaną. Jednakże, to właśnie współdziałanie w firmie znacznie wpływa na jej rozwój, motywuje pracowników do pracy oraz buduje pozytywny obraz przedsiębiorstwa na rynku. Okazuje się, że komunikacja w zespole jest głównym determinantem, nierzadko przesądzającym o sukcesie firmy.

REKLAMA

Autopromocja

Dobra komunikacja to podstawa

Sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i spójność wszystkich jego działów to czynniki, umożliwiające realizację strategii firmy oraz osiąganie wytyczonych przez nią celów. Wzajemna znajomość i zrozumienie swoich problemów, pozwala efektywniej funkcjonować całej jednostce. Silna współpraca międzydziałowa niesie korzyści nie tylko dla firmy, ale także klientów, jak również dla samych pracowników.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego też, wspólna analiza problemów firmy pozwala na lepsze zarządzanie całym przedsiębiorstwem, a porada kolegi z innego działu może okazać się bezcenną wskazówką. Brak komunikacji międzydziałowej demotywuje pracowników i sprawia, że stają się bierni. Aby poprawić wyniki przedsiębiorstwa i zwiększyć jego konkurencyjność na rynku, należy zaangażować w działania firmy cały zespół oraz przekonać jego członków, że można zdziałać więcej razem niż osobno.

Zarządzanie komunikacją

W dużych korporacjach zatrudniani są specjaliści od komunikacji, którzy nadzorują przepływ informacji w firmie. Z kolei w sektorze MŚP, za sprawną komunikację odpowiada manager. To właśnie on musi komunikować się z zespołem, dobrze orientować się w problemach firmy oraz być blisko pracowników, tak aby kształtować między nimi podwaliny sprawnej komunikacji. Odpowiednie działania managera w zakresie współpracy w zespole, wpływają znacznie na motywację oraz rozwój pracowników.

Mediacja i arbitraż jako formy rozwiązywania konfliktów między przedsiębiorcami

Aby podkreślić rolę sprawnego przepływu informacji w przedsiębiorstwie, warto organizować spotkania firmowe, szkolenia czy burze mózgów. Te wszystkie działania nauczą zespół, że do osiągnięcia pożądanego celu konieczna jest współpraca.

Jak udoskonalić współpracę międzydziałową?

Czasem, zdarza się, że współpraca, czy komunikacja w firmie praktycznie nie istnieje. Należy się zastanowić, co jest tego przyczyną. Z reguły, współpraca międzydziałowa kuleje, gdy w przedsiębiorstwie brakuje jasno wytyczonych i zrozumiałych przez wszystkich celów. Ponadto, często zdarza się, że poszczególne działy zaczynają ze sobą konkurować i walczyć o indywidualne wyniki, przy jednoczesnym braku świadomości swoich wzajemnych potrzeb i problemów. Niestety, problemy ze współpracą w firmie mogą stać się przeszkodą w dalszym jej rozwoju.

Prosty komunikat, czyli jak mieć dobrą komunikację w firmie

Aby usprawnić współpracę międzydziałową, warto pomyśleć nad warsztatami i szkoleniami dla wszystkich członków zespołu, wyznaczyć jasny podział obowiązków, opiekować się nowymi pracownikami, wyznaczyć osoby odpowiedzialne za komunikację w poszczególnych działach, jak również wprowadzić narzędzia ją usprawniające w przedsiębiorstwie, takie jak, np. komunikatory internetowe. Dzięki dobrej współpracy wszystkich działów, firma może szybko i efektywnie reagować na zmiany pojawiające się na rynku, prężniej się rozwijać, jak również stawać się bardziej innowacyjną i konkurencyjną. Ponadto, zaangażowanie pracowników w działania firmy sprawia, że są oni bardziej zmotywowani do pracy, a świadomość możliwości decydowania o sprawach przedsiębiorstwa, zapewnia każdej jednostce indywidualny rozwój.

Autor: Edyta Piekarska

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA