REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo restrukturyzacyjne a egzekucje komornicze

 Dr n.prawnych Roman Ziembiński
Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.
Prawo restrukturyzacyjne a egzekucje komornicze /fot. Fotolia
Prawo restrukturyzacyjne a egzekucje komornicze /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery postępowania restrukturyzacyjne: postępowanie o zatwierdzenie układu; przyspieszone postępowanie układowe; postępowanie układowe; postępowanie sanacyjne. Celem wymienionych postępowań restrukturyzacyjnych jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością.

Każde prowadzone postępowanie musi odbywać się w określonych warunkach, tj. przy odpowiednim zabezpieczeniu okoliczności prowadzenia dalszej działalności gospodarczej i majątku firmy.  Często w stosunku do dłużnika niewypłacalnego toczy się postępowanie egzekucyjne, które blokuje w sposób oczywisty prowadzenie dalszej działalności. Sposób i warunki umożliwiające firmie dłużnika na dalsze prowadzenie działalności były określone w Ustawie  Prawo Upadłościowe i Naprawcze z 2003 roku i noweli z 2009 roku w sposób niejednoznaczny. W konsekwencji to sędziowie decydowali o konieczności lub jej braku zawieszenia egzekucji komorniczej w czasie rozpatrywania wniosku o ogłoszenie upadłości z opcją zawarcia układu. Każdy przedsiębiorca wie doskonale, że prowadzenie działalności gospodarczej z zablokowanymi kontami firmowymi jest teoretycznie niemożliwe. Teoretycznie, bowiem w praktyce rozwinął się cały system obrony przedsiębiorców, wobec których prowadzone są egzekucje komornicze.

Autopromocja

Upadłość firmy w Polsce – droga przez piekło

Prowadzono rodzaj gry wojennej i prowadzi się ją do dzisiaj, „radząc” sobie otwieraniem kont bankowych w momencie przelewu i natychmiast je zamykając, podpisując fikcyjne umowy o współpracy i kierując przelewy na te firmy, otwierając konta bankowe w parabankach SKOK itp. Pamiętam odpowiedź naczelnika jednego z większych Urzędów Skarbowych na pytanie jak ma spłacać zaległości podatkowe firma, skoro US zajął jej konta? Odpowiedź brzmiała: no musi sobie jakoś radzić (!!). Sądy, wydając postanowienia, często zapominają, że o dalszym losie przedsiębiorcy często decydują dni, czasem godziny, a na odpowiedź z sądu trzeba czekać tygodniami, miesiącami… i najczęściej prośba o zawieszeniu prowadzonych egzekucji komorniczych do czasu wydania postanowienia jest odrzucana, co powodowało bezsens rozpatrywania wniosków o zawarcie układu, najczęściej bowiem komornik kończył dzieło przed wydaniem postanowienia.

Przyjrzyjmy się teraz jak nowo wprowadzane Prawo Restrukturyzacyjne stanowi o prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych wobec dłużników składających wniosek o jedno z postępowań restrukturyzacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Postępowanie o zatwierdzenie układu

Jest to postępowanie w którym dłużnik sam zbiera głosy za zawarciem układu. W sprawozdaniu nadzorcy układu musi być podany wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi. Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia układu w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie układu. Wprawdzie to tylko dwa tygodnie, ale gdy komornik dowie się o złożeniu zatwierdzenia układu do sądu, to zintensyfikować może w sposób zdecydowany swoje działania.

Nowe prawo restrukturyzacyjne od 1 stycznia 2016 r. - czy uratuje więcej firm?

2. Przyspieszone postępowanie układowe

Tutaj wniosek rozpoznaje się w terminie tygodnia od dnia jego złożenia, informując właściwą izbę skarbową i właściwy oddział ZUS lub KRUS, a także znane sądowi organy egzekucyjne prowadzące postępowania egzekucyjne przeciwko dłużnikowi. Z dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika staje się masą układową.  Najważniejszy jest jednak art. 252, pkt.1, który postanawia: „ od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego do dnia jego zakończenia albo uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego wypowiedzenie przez wynajmującego lub wydzierżawiającego umowy najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika, bez zgody rady wierzycieli jest niedopuszczalne”. I dalej art. 255 i 256 stanowią o zawieszeniu z mocy prawa postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności objętych układem. Sędzia komisarz może na wniosek dłużnika lub nadzorcy sądowego uchylić zajęcia dokonane przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego. Wszczęcie postępowania egzekucyjnego po zawarciu układu jest niedopuszczalne. Zawieszenie postępowań egzekucyjnych wobec wierzytelności nieobjętych układem może sędzia komisarz zawiesić na wniosek dłużnika lub nadzorcy sądowego.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych


3. Postępowanie układowe

Sąd może, na wniosek dłużnika lub tymczasowego nadzorcy sądowego zawiesić postępowanie egzekucyjne prowadzone w celu dochodzenia należności objętych z mocy prawa układem oraz uchylić zajęcie rachunku bankowego, jeżeli jest to niezbędne do osiągnięcia celów postępowania układowego (art. 264, pkt. 2.). Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem wszczęte przed otwarciem postępowania układowego, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania. Na wniosek dłużnika lub nadzorcy sądowego sędzia komisarz postanowieniem stwierdza zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

4. Postępowanie sanacyjne

I tutaj tworzona jest tzw. masa sanacyjna. Postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej wszczęte przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania oraz skierowanie egzekucji do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzenia zabezpieczenia roszczenia na tym majątku jest niedopuszczalne po dniu otwarcia postępowania sanacyjnego.

Pomoc publiczna w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców

Wnioski wypływające z nowej regulacji prawnej: Prawo Restrukturyzacyjne jest jasne i zrozumiałe: to rewolucja w traktowaniu dłużnika , jego majątku i jego firmy, to nareszcie prawdziwa ochrona. Nade wszystko ustawodawca, wprowadzając ramy czasowe rozpatrywania złożonych wniosków w sposób niespotykany do tej pory w Polsce dał prawdziwą szansę przedsiębiorcom dłużnikom na restrukturyzację ich działalności gospodarczych.

Autor: dr nauk prawnych Roman Ziembiński

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA