REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dobrze wybrać firmę świadczącą usługi outsourcingowe

Jak dobrze wybrać firmę świadczącą usługi outsourcingowe
Jak dobrze wybrać firmę świadczącą usługi outsourcingowe

REKLAMA

REKLAMA

Jest bardzo wiele powodów, dla których firmy wybierają outsourcing usług, zwłaszcza tych bardziej zaawansowanych jak kadry i płace czy księgowość. Jednak gdy ta decyzja już zapadnie, przedsiębiorcy często zaczynają błądzić w ofertach poszczególnych firm. Rynek wiele oferuje, ale co zrobić, aby wybrać outsourcera najlepszego dla swojej firmy? Czy jest na to jakiś sprawdzony sposób?

Outsourcing - marzenia a rzeczywistość

Przedsiębiorcy decydując się na przekazanie części swoich działań zewnętrznemu operatorowi często mają swoje wyobrażenie o tym, jak taka współpraca powinna wyglądać.

REKLAMA

Autopromocja

Klienci mają określone oczekiwania i spodziewają się po outsourcingu osiągnięcia zdefiniowanych przez siebie rezultatów. Bardzo często to wyobrażenie istotnie rozmija się z rzeczywistością.

Skąd się biorą te różnice? Przede wszystkim z tego, że większość Klientów patrzy na outsourcing jak na projekt, który zaczyna się w momencie rozpoczęcia rozmów z dostawcą i kończy w chwili zakończenia wdrożenia. Tymczasem outsourcing to nie projekt lecz ciągły proces.

- Outsourcing HR czy księgowości, to nie jest to samo, co wynajęcie biura rachunkowego. Oczywiście nie sposób nie dostrzegać dobrodziejstw wynikających z samego faktu wydzielenia pewnego obszaru na zewnątrz – uwolnienie się od problemu absencji pracowników, kosztów szkoleń, utrzymania systemów informatycznych. Jednak w przypadku outsourcingu to tylko wierzchołek „góry” korzyści. Outsourcer księgowości, w przeciwieństwie do niewielkich biur księgowych, dzięki swojemu doświadczeniu, wielkości oraz dostępowi do nowoczesnych rozwiązań informatycznych jest w stanie optymalizować procesy tak, aby podejmowane przez niego działania miały realny wpływ na główny biznes Klienta. – mówi ekspert Impel Business Solutions, Justyna Szulecka.

Mowa tu na przykład o minimalizowaniu ryzyka w przejętych zadaniach, poprawie jakości obsługi pracowników, czy likwidacji nieefektywności na styku przejętych procesów oraz działań znajdujących się nadal po stronie Klienta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jako przykład mogę podać sytuacje w której Klient korzystając z outsourcingu księgowości otrzymuje również od outsourcera dostęp dla swoich pracowników do e-portalu rozliczeń pracowniczych (rozliczania delegacji czy zaliczek), co wpływa korzystnie nie tylko na obszar księgowy przedsiębiorstwa, ale również podnosi efektywność funkcji HR i komfort pracowników w pozyskiwaniu ważnych dla siebie danych pracowniczych. Innym przykładem może być wdrożenie outsourcingu HR, w ramach którego outsourcer poznaje specyfikę i potrzebę obsługiwanej firmy i w odpowiedzi dostarcza jej rozwiązania w zakresie uszczelnienia systemu ochrony danych osobowych, utajnienia informacji o wynagrodzeniach, czy narzędzia do zarządzania dokumentacją lub workflow, co eliminuje dodatkowe ryzyka biznesowe po stronie Klienta. Kiedy dostawca usług zewnętrznych staje się partnerem, outsourcing nie jest już krótkim projektem lecz dialogiem, w którym outsourcer wspólnie z Klientem modeluje nie tylko wydzielone do obsługi procesy, ale dzięki wiedzy i doświadczeniu może stać się dźwignią dla rozwoju biznesu.- dodaje Justyna Szulecka. Rozczarowanie outsourcerem pojawia się wtedy, kiedy decydujemy się na proste podwykonawstwo u mało doświadczonego dostawcy, a spodziewamy się partnerstwa i korzyści z outsourcingu.- dodaje.

Prosto do celu

Należy mieć na uwadze, że procesy księgowe i kadrowo-płacowe to swoisty krwioobieg firmy, który niestety czasami jest niedoceniany przez przedsiębiorców – mówi Justyna Szulecka.

Decyzja o przekazaniu części procesów na zewnątrz może być decyzją strategiczną i krokiem milowym w rozwoju przedsiębiorstwa - oddechem dla głównego biznesu firmy. Jednak ostateczny efekt zależy od tego czy firma jest świadoma jakie są jej cele biznesowe związane z outsourcingiem.

REKLAMA

Czasem zdarza się sytuacja, że przedsiębiorstwo jest świadome tylko niektórych swoich potrzeb outsourcingowych. Jeżeli tak się zdarzy rolą dobrego outsourcera jest je wskazać oraz zaproponować odpowiednie rozwiązania - mówi ekspert Impel Business Solutions.

I to jest właśnie to, co odróżnia profesjonalną firmę BPO (Business Process Outsourcing) od małego biura rachunkowego. Partner BPO powinien być doradcą i przewodnikiem w dostarczaniu rozwiązań, które będą dźwignią dla biznesu Klienta. Mówimy tu o bardzo szerokim spojrzeniu na narzędzia budowane wokół outsourcingu. Profesjonalny dostawca BPO po dokonaniu analizy sytuacji firmy, może wskazać dodatkowe cele, których osiągnięcie w ramach outsourcingu będzie istotne dla Klienta.

- Na przykład outsourcer księgowy widząc problemy komunikacyjne swojego Klienta z dostawcami i odbiorcami w obszarze udzielania i otrzymywania informacji księgowych, jest w stanie dostarczyć odpowiednie narzędzie, może to być np. uruchomienie teleserwisu, w ramach którego pracownicy outsourcera udzielać będą kontrahentom swojego Klienta informacji na temat statusu płatności ich faktur lub innych podstawowych danych księgowych. Dzięki temu Klient oszczędza czas i poprawia jakoś relacji ze swoimi kontrahentami – dodaje Justyna Szulecka.

Polecamy: Biuletyn VAT

Usługa „suwakowa”

Poszukując outsourcera warto zwrócić uwagę na zakres świadczonych przez niego usług. Ważne jest, aby outsourcer dawał swojemu Klientowi możliwość elastycznego zmniejszania lub zwiększania zakresu usługi w zależności od jego potrzeb. Mówimy tu o swego rodzaju usłudze „suwakowej”.

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma w danym momencie ma potrzebę wydzielenia na zewnątrz jedynie prostych procesów kadrowo-płacowych. Z czasem przedsiębiorstwo rozrasta się i oczekuje coraz bardziej złożonego kontrolingu personalnego. Następnie zauważa potrzebę w zakresie doradztwa prawnego w obszarze prawa pracy. Może też w związku z ekspansją terytorialną oczekiwać rozwiązań portalowych dla pracowników, narzędzi mobilnych, a w dalszej kolejności (kompatybilnych z systemem w ramach „twardego HR”) informatycznych rozwiązań w zakresie Systemu Ocen Okresowych Pracowników, szkoleń, rekrutacji czy zarządzania przez cele. – dodaje Justyna Szulecka.


Profesjonalny outsourcer jest w stanie zaspokoić wszystkie powyższe oczekiwania Klienta. Dlatego też, aby oszczędzić sobie w przyszłości kłopotów z poszukiwaniem nowych outsourcerów, warto już na początku związać się z dostawcą BPO, który ma potencjał i chęć do modelowania zakresu usługi dla Klienta w zależności od jego potrzeb. Dziś są to rozwiązania dostępne nie tylko dla dużych międzynarodowych firm, ale również dla lokalnych przedsiębiorców.

Nowoczesny outsourcing polega na dzieleniu się doświadczeniem. Partner outsourcingowy powinien zlokalizować potrzebę klienta, znaleźć rozwiązanie i je dostarczyć. Decydując się na outsourcing warto działać zgodnie z mapą, którą jest dla klienta profesjonalny i doświadczony outsourcer.

Źródło: Impel Business Solutions

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA