Jak dobrze wybrać firmę świadczącą usługi outsourcingowe
REKLAMA
REKLAMA
Outsourcing - marzenia a rzeczywistość
Przedsiębiorcy decydując się na przekazanie części swoich działań zewnętrznemu operatorowi często mają swoje wyobrażenie o tym, jak taka współpraca powinna wyglądać.
REKLAMA
Klienci mają określone oczekiwania i spodziewają się po outsourcingu osiągnięcia zdefiniowanych przez siebie rezultatów. Bardzo często to wyobrażenie istotnie rozmija się z rzeczywistością.
Skąd się biorą te różnice? Przede wszystkim z tego, że większość Klientów patrzy na outsourcing jak na projekt, który zaczyna się w momencie rozpoczęcia rozmów z dostawcą i kończy w chwili zakończenia wdrożenia. Tymczasem outsourcing to nie projekt lecz ciągły proces.
- Outsourcing HR czy księgowości, to nie jest to samo, co wynajęcie biura rachunkowego. Oczywiście nie sposób nie dostrzegać dobrodziejstw wynikających z samego faktu wydzielenia pewnego obszaru na zewnątrz – uwolnienie się od problemu absencji pracowników, kosztów szkoleń, utrzymania systemów informatycznych. Jednak w przypadku outsourcingu to tylko wierzchołek „góry” korzyści. Outsourcer księgowości, w przeciwieństwie do niewielkich biur księgowych, dzięki swojemu doświadczeniu, wielkości oraz dostępowi do nowoczesnych rozwiązań informatycznych jest w stanie optymalizować procesy tak, aby podejmowane przez niego działania miały realny wpływ na główny biznes Klienta. – mówi ekspert Impel Business Solutions, Justyna Szulecka.
Mowa tu na przykład o minimalizowaniu ryzyka w przejętych zadaniach, poprawie jakości obsługi pracowników, czy likwidacji nieefektywności na styku przejętych procesów oraz działań znajdujących się nadal po stronie Klienta.
- Jako przykład mogę podać sytuacje w której Klient korzystając z outsourcingu księgowości otrzymuje również od outsourcera dostęp dla swoich pracowników do e-portalu rozliczeń pracowniczych (rozliczania delegacji czy zaliczek), co wpływa korzystnie nie tylko na obszar księgowy przedsiębiorstwa, ale również podnosi efektywność funkcji HR i komfort pracowników w pozyskiwaniu ważnych dla siebie danych pracowniczych. Innym przykładem może być wdrożenie outsourcingu HR, w ramach którego outsourcer poznaje specyfikę i potrzebę obsługiwanej firmy i w odpowiedzi dostarcza jej rozwiązania w zakresie uszczelnienia systemu ochrony danych osobowych, utajnienia informacji o wynagrodzeniach, czy narzędzia do zarządzania dokumentacją lub workflow, co eliminuje dodatkowe ryzyka biznesowe po stronie Klienta. Kiedy dostawca usług zewnętrznych staje się partnerem, outsourcing nie jest już krótkim projektem lecz dialogiem, w którym outsourcer wspólnie z Klientem modeluje nie tylko wydzielone do obsługi procesy, ale dzięki wiedzy i doświadczeniu może stać się dźwignią dla rozwoju biznesu.- dodaje Justyna Szulecka. Rozczarowanie outsourcerem pojawia się wtedy, kiedy decydujemy się na proste podwykonawstwo u mało doświadczonego dostawcy, a spodziewamy się partnerstwa i korzyści z outsourcingu.- dodaje.
Prosto do celu
Należy mieć na uwadze, że procesy księgowe i kadrowo-płacowe to swoisty krwioobieg firmy, który niestety czasami jest niedoceniany przez przedsiębiorców – mówi Justyna Szulecka.
Decyzja o przekazaniu części procesów na zewnątrz może być decyzją strategiczną i krokiem milowym w rozwoju przedsiębiorstwa - oddechem dla głównego biznesu firmy. Jednak ostateczny efekt zależy od tego czy firma jest świadoma jakie są jej cele biznesowe związane z outsourcingiem.
REKLAMA
Czasem zdarza się sytuacja, że przedsiębiorstwo jest świadome tylko niektórych swoich potrzeb outsourcingowych. Jeżeli tak się zdarzy rolą dobrego outsourcera jest je wskazać oraz zaproponować odpowiednie rozwiązania - mówi ekspert Impel Business Solutions.
I to jest właśnie to, co odróżnia profesjonalną firmę BPO (Business Process Outsourcing) od małego biura rachunkowego. Partner BPO powinien być doradcą i przewodnikiem w dostarczaniu rozwiązań, które będą dźwignią dla biznesu Klienta. Mówimy tu o bardzo szerokim spojrzeniu na narzędzia budowane wokół outsourcingu. Profesjonalny dostawca BPO po dokonaniu analizy sytuacji firmy, może wskazać dodatkowe cele, których osiągnięcie w ramach outsourcingu będzie istotne dla Klienta.
- Na przykład outsourcer księgowy widząc problemy komunikacyjne swojego Klienta z dostawcami i odbiorcami w obszarze udzielania i otrzymywania informacji księgowych, jest w stanie dostarczyć odpowiednie narzędzie, może to być np. uruchomienie teleserwisu, w ramach którego pracownicy outsourcera udzielać będą kontrahentom swojego Klienta informacji na temat statusu płatności ich faktur lub innych podstawowych danych księgowych. Dzięki temu Klient oszczędza czas i poprawia jakoś relacji ze swoimi kontrahentami – dodaje Justyna Szulecka.
Polecamy: Biuletyn VAT
Usługa „suwakowa”
Poszukując outsourcera warto zwrócić uwagę na zakres świadczonych przez niego usług. Ważne jest, aby outsourcer dawał swojemu Klientowi możliwość elastycznego zmniejszania lub zwiększania zakresu usługi w zależności od jego potrzeb. Mówimy tu o swego rodzaju usłudze „suwakowej”.
- Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma w danym momencie ma potrzebę wydzielenia na zewnątrz jedynie prostych procesów kadrowo-płacowych. Z czasem przedsiębiorstwo rozrasta się i oczekuje coraz bardziej złożonego kontrolingu personalnego. Następnie zauważa potrzebę w zakresie doradztwa prawnego w obszarze prawa pracy. Może też w związku z ekspansją terytorialną oczekiwać rozwiązań portalowych dla pracowników, narzędzi mobilnych, a w dalszej kolejności (kompatybilnych z systemem w ramach „twardego HR”) informatycznych rozwiązań w zakresie Systemu Ocen Okresowych Pracowników, szkoleń, rekrutacji czy zarządzania przez cele. – dodaje Justyna Szulecka.
Profesjonalny outsourcer jest w stanie zaspokoić wszystkie powyższe oczekiwania Klienta. Dlatego też, aby oszczędzić sobie w przyszłości kłopotów z poszukiwaniem nowych outsourcerów, warto już na początku związać się z dostawcą BPO, który ma potencjał i chęć do modelowania zakresu usługi dla Klienta w zależności od jego potrzeb. Dziś są to rozwiązania dostępne nie tylko dla dużych międzynarodowych firm, ale również dla lokalnych przedsiębiorców.
Nowoczesny outsourcing polega na dzieleniu się doświadczeniem. Partner outsourcingowy powinien zlokalizować potrzebę klienta, znaleźć rozwiązanie i je dostarczyć. Decydując się na outsourcing warto działać zgodnie z mapą, którą jest dla klienta profesjonalny i doświadczony outsourcer.
Źródło: Impel Business Solutions
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA