REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dobrze wybrać firmę świadczącą usługi outsourcingowe

Jak dobrze wybrać firmę świadczącą usługi outsourcingowe
Jak dobrze wybrać firmę świadczącą usługi outsourcingowe

REKLAMA

REKLAMA

Jest bardzo wiele powodów, dla których firmy wybierają outsourcing usług, zwłaszcza tych bardziej zaawansowanych jak kadry i płace czy księgowość. Jednak gdy ta decyzja już zapadnie, przedsiębiorcy często zaczynają błądzić w ofertach poszczególnych firm. Rynek wiele oferuje, ale co zrobić, aby wybrać outsourcera najlepszego dla swojej firmy? Czy jest na to jakiś sprawdzony sposób?

Outsourcing - marzenia a rzeczywistość

Przedsiębiorcy decydując się na przekazanie części swoich działań zewnętrznemu operatorowi często mają swoje wyobrażenie o tym, jak taka współpraca powinna wyglądać.

Autopromocja

Klienci mają określone oczekiwania i spodziewają się po outsourcingu osiągnięcia zdefiniowanych przez siebie rezultatów. Bardzo często to wyobrażenie istotnie rozmija się z rzeczywistością.

Skąd się biorą te różnice? Przede wszystkim z tego, że większość Klientów patrzy na outsourcing jak na projekt, który zaczyna się w momencie rozpoczęcia rozmów z dostawcą i kończy w chwili zakończenia wdrożenia. Tymczasem outsourcing to nie projekt lecz ciągły proces.

- Outsourcing HR czy księgowości, to nie jest to samo, co wynajęcie biura rachunkowego. Oczywiście nie sposób nie dostrzegać dobrodziejstw wynikających z samego faktu wydzielenia pewnego obszaru na zewnątrz – uwolnienie się od problemu absencji pracowników, kosztów szkoleń, utrzymania systemów informatycznych. Jednak w przypadku outsourcingu to tylko wierzchołek „góry” korzyści. Outsourcer księgowości, w przeciwieństwie do niewielkich biur księgowych, dzięki swojemu doświadczeniu, wielkości oraz dostępowi do nowoczesnych rozwiązań informatycznych jest w stanie optymalizować procesy tak, aby podejmowane przez niego działania miały realny wpływ na główny biznes Klienta. – mówi ekspert Impel Business Solutions, Justyna Szulecka.

Mowa tu na przykład o minimalizowaniu ryzyka w przejętych zadaniach, poprawie jakości obsługi pracowników, czy likwidacji nieefektywności na styku przejętych procesów oraz działań znajdujących się nadal po stronie Klienta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jako przykład mogę podać sytuacje w której Klient korzystając z outsourcingu księgowości otrzymuje również od outsourcera dostęp dla swoich pracowników do e-portalu rozliczeń pracowniczych (rozliczania delegacji czy zaliczek), co wpływa korzystnie nie tylko na obszar księgowy przedsiębiorstwa, ale również podnosi efektywność funkcji HR i komfort pracowników w pozyskiwaniu ważnych dla siebie danych pracowniczych. Innym przykładem może być wdrożenie outsourcingu HR, w ramach którego outsourcer poznaje specyfikę i potrzebę obsługiwanej firmy i w odpowiedzi dostarcza jej rozwiązania w zakresie uszczelnienia systemu ochrony danych osobowych, utajnienia informacji o wynagrodzeniach, czy narzędzia do zarządzania dokumentacją lub workflow, co eliminuje dodatkowe ryzyka biznesowe po stronie Klienta. Kiedy dostawca usług zewnętrznych staje się partnerem, outsourcing nie jest już krótkim projektem lecz dialogiem, w którym outsourcer wspólnie z Klientem modeluje nie tylko wydzielone do obsługi procesy, ale dzięki wiedzy i doświadczeniu może stać się dźwignią dla rozwoju biznesu.- dodaje Justyna Szulecka. Rozczarowanie outsourcerem pojawia się wtedy, kiedy decydujemy się na proste podwykonawstwo u mało doświadczonego dostawcy, a spodziewamy się partnerstwa i korzyści z outsourcingu.- dodaje.

Prosto do celu

Należy mieć na uwadze, że procesy księgowe i kadrowo-płacowe to swoisty krwioobieg firmy, który niestety czasami jest niedoceniany przez przedsiębiorców – mówi Justyna Szulecka.

Decyzja o przekazaniu części procesów na zewnątrz może być decyzją strategiczną i krokiem milowym w rozwoju przedsiębiorstwa - oddechem dla głównego biznesu firmy. Jednak ostateczny efekt zależy od tego czy firma jest świadoma jakie są jej cele biznesowe związane z outsourcingiem.

Czasem zdarza się sytuacja, że przedsiębiorstwo jest świadome tylko niektórych swoich potrzeb outsourcingowych. Jeżeli tak się zdarzy rolą dobrego outsourcera jest je wskazać oraz zaproponować odpowiednie rozwiązania - mówi ekspert Impel Business Solutions.

I to jest właśnie to, co odróżnia profesjonalną firmę BPO (Business Process Outsourcing) od małego biura rachunkowego. Partner BPO powinien być doradcą i przewodnikiem w dostarczaniu rozwiązań, które będą dźwignią dla biznesu Klienta. Mówimy tu o bardzo szerokim spojrzeniu na narzędzia budowane wokół outsourcingu. Profesjonalny dostawca BPO po dokonaniu analizy sytuacji firmy, może wskazać dodatkowe cele, których osiągnięcie w ramach outsourcingu będzie istotne dla Klienta.

- Na przykład outsourcer księgowy widząc problemy komunikacyjne swojego Klienta z dostawcami i odbiorcami w obszarze udzielania i otrzymywania informacji księgowych, jest w stanie dostarczyć odpowiednie narzędzie, może to być np. uruchomienie teleserwisu, w ramach którego pracownicy outsourcera udzielać będą kontrahentom swojego Klienta informacji na temat statusu płatności ich faktur lub innych podstawowych danych księgowych. Dzięki temu Klient oszczędza czas i poprawia jakoś relacji ze swoimi kontrahentami – dodaje Justyna Szulecka.

Polecamy: Biuletyn VAT

Usługa „suwakowa”

Poszukując outsourcera warto zwrócić uwagę na zakres świadczonych przez niego usług. Ważne jest, aby outsourcer dawał swojemu Klientowi możliwość elastycznego zmniejszania lub zwiększania zakresu usługi w zależności od jego potrzeb. Mówimy tu o swego rodzaju usłudze „suwakowej”.

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma w danym momencie ma potrzebę wydzielenia na zewnątrz jedynie prostych procesów kadrowo-płacowych. Z czasem przedsiębiorstwo rozrasta się i oczekuje coraz bardziej złożonego kontrolingu personalnego. Następnie zauważa potrzebę w zakresie doradztwa prawnego w obszarze prawa pracy. Może też w związku z ekspansją terytorialną oczekiwać rozwiązań portalowych dla pracowników, narzędzi mobilnych, a w dalszej kolejności (kompatybilnych z systemem w ramach „twardego HR”) informatycznych rozwiązań w zakresie Systemu Ocen Okresowych Pracowników, szkoleń, rekrutacji czy zarządzania przez cele. – dodaje Justyna Szulecka.


Profesjonalny outsourcer jest w stanie zaspokoić wszystkie powyższe oczekiwania Klienta. Dlatego też, aby oszczędzić sobie w przyszłości kłopotów z poszukiwaniem nowych outsourcerów, warto już na początku związać się z dostawcą BPO, który ma potencjał i chęć do modelowania zakresu usługi dla Klienta w zależności od jego potrzeb. Dziś są to rozwiązania dostępne nie tylko dla dużych międzynarodowych firm, ale również dla lokalnych przedsiębiorców.

Nowoczesny outsourcing polega na dzieleniu się doświadczeniem. Partner outsourcingowy powinien zlokalizować potrzebę klienta, znaleźć rozwiązanie i je dostarczyć. Decydując się na outsourcing warto działać zgodnie z mapą, którą jest dla klienta profesjonalny i doświadczony outsourcer.

Źródło: Impel Business Solutions

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA