reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jakie dane firmy można zaktualizować przez Internet?

Jakie dane firmy można zaktualizować przez Internet?

Wiadomo, że rejestracja działalności gospodarczej i ewentualna późniejsza zmiana danych swojej firmy może się odbyć on-line w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednak nie wszystkie dane można zaktualizować przy pomocy CEIDG.

Po dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej za pomocą elektronicznego formularza CEIDG-1 większość formalności związanych z zakładaniem firmy będziemy mieli za sobą. Organ ewidencyjny sporządzi za nas formularz zgłoszeniowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ZUS ZFA (zgłoszenie/zmiana danych płatnika składek – osoby fizycznej), zgłosi nas do GUS-u oraz Urzędu Skarbowego.

Ponadto, jeżeli wypełnimy dodatkowe części wniosku CEIDG-1 dotyczące firmowych rachunków bankowych oraz dodatkowych adresów prowadzenia działalności gospodarczej, to organ ewidencyjny (gmina) sporządzi również za nas dokumenty zusowskie: ZUS ZBA – informację o rachunkach bankowych oraz ZUS-ZAA – informację o adresach prowadzenia działalności gospodarczej.

Zarejestrowanie działalności przy pomocy CEIDG-1 nie zwalnia nas niestety z obowiązku zgłoszenia siebie do ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego oraz - ewentualnie - do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zgłoszenia tego dokonujemy na formularzu ZUS ZUA – w przypadkach gdy będziemy podlegać ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu lub na formularzu ZUS ZZA – gdy będziemy podlegać jedynie pod ubezpieczenie zdrowotne (w przypadkach posiadania innego tytułu do ubezpieczeń). Na zarejestrowanie siebie w ZUS mamy 7 dni od dnia założenia firmy. Na szczęście zgłoszenia tego możemy dokonać przez Internet przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS dostępnej pod adresem pue.zus.pl.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Zmiany danych przy pomocy CEIDG-1 bez pośrednictwa ZUS

Korekty i zmiany danych naszego przedsiębiorstwa zgłaszany przy pomocy druku CEIDG-1, który składamy w organie ewidencyjnym (urzędzie miasta lub gminy) lub za pośrednictwem Internetu. Aby móc skorzystać z elektronicznej wysyłki formularza, musimy posiadać bezpieczny podpis elektroniczny z certyfikatem (płatny) lub profil zaufany na platformie ePUAP (bezpłatny). Rejestracji profilu dokonujemy pod adresem epuap.gov.pl. Następnie będziemy zobowiązani do potwierdzenia naszej tożsamości w wybranym przez nas punkcie potwierdzającym (urzędzie skarbowym, urzędzie gminy, oddziale ZUS etc.).

Na zgłoszenie zmian w danych mamy 7 dni, od dnia w którym nastąpiły. Zmiany danych nie musimy oddzielnie zgłaszać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na podstawie CEIDG-1 zostaną sporządzone i przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty zmieniające lub korygujące dane naszej firmy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama