REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dane firmowe w internecie?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Jak chronić dane firmowe w internecie /fot. Fotolia
Jak chronić dane firmowe w internecie /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W świecie nowoczesnych technologii najdroższym towarem stała się informacja, a wraz z nią wszelkie dane – w tym dane firmowe. Podpowiadamy, jak uchronić przedsiębiorstwo przed zagrożeniami płynącymi z sieci i w jaki sposób zapewnić firmowym dokumentom bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Po pierwsze – dane

Ochrona firmowych danych to w dzisiejszych czasach rzecz nadrzędna. Wszelka dokumentacja powinna być chroniona nie tylko przed bezpowrotnym utraceniem, ale także atakami hakerskimi czy przeciekiem. Należy pamiętać, że danymi firmowymi nie są wyłącznie dane finansowe przedsiębiorstwa, ale także wszelkie dane „miękkie”, jak pomysły, know-how, patenty itp. Ich utracenie bądź pozyskanie przez inną osobę może nas narazić na olbrzymie straty. Nawykiem w każdej firmie powinno być tworzenie kopii bezpieczeństwa wszelkich danych na wypadek ich utracenia. Możemy to zrobić, zgrywając je na pamięć przenośnią USB, zewnętrzny dysk, a także archiwizując w chmurze.

Autopromocja

Compliance w firmie - ochrona danych osobowych

Niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa firmowych dokumentów przez odpowiednią ochronę sieci LAN oraz zabezpieczenie systemów IT i serwerów. Aby nie dopuścić do dostania się poufnych danych w niepowołane ręce, należy zadbać o to, by nie były w żaden sposób transportowane przez pracowników poza teren firmy (np. na nośnikach danych, takich jak pendrive czy płyty CD).

Bezpiecznie w chmurze

Chmura obliczeniowa jest usługą świadczoną przez dostawcę, któremu kupujący powierza zarządzanie swoimi danymi składowanymi w cyberprzestrzeni. Rozwiązanie to daje dużo możliwości. Przechowując dane w chmurze, oszczędzamy nie tylko miejsce na dysku komputera, ale także pieniądze. Co więcej, za pośrednictwem internetu do firmowych dokumentów możemy mieć dostęp, kiedy tylko chcemy. Jednakże, zanim wybierzemy dostawcę usług cloud computingu, warto rozważyć kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, należy sprawdzić, w jaki sposób dane przysyłane są do chmury i czy połączenie to jest szyfrowane, a także jak zabezpieczane są one w miejscu ich składowania. Po drugie, warto zwrócić uwagę na to, kto ma do nich dostęp i czy Twoja prywatność jest chroniona. Kolejną kwestią są kopie zapasowe. Bardzo ważne, aby dostawca chmury robił kopie zapasowe danych Twojej firmy oraz odpowiednio je zabezpieczał, tak aby na wypadek utracenia dokumentów można było je odzyskać. Dla tych, którzy obawiają się przeniesienia danych do chmury, a chcą jednocześnie zmniejszyć koszty ich przechowywania, świetną alternatywą może okazać się lokalny serwer umożliwiający elektroniczną archiwizację dokumentów. Jest on w pełni kompatybilny z firmowym programem księgowym, zapewnia pełne bezpieczeństwo danych oraz daje do nich bezpieczny dostęp, kiedy tylko chcemy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Książka kontroli przedsiębiorcy


Jak uchronić się przed cyberatakiem?

Właściwie nie ma metody na zagwarantowanie 100-procentowego bezpieczeństwa informatycznego. Istnieją jednak pewne sposoby pomagające zredukować ryzyko wystąpienia cyberataku na przedsiębiorstwo. Po pierwsze, wszystkie hasła i loginy powinny być trudne do odgadnięcia i tworzone poprzez łączenie losowych słów. Warto również co jakiś czas zmieniać hasła, tak aby uniemożliwić byłym pracownikom dostęp do danych przedsiębiorstwa. Po drugie, należy aktualizować system informatyczny tak często, jak to tylko możliwe. Nieuaktualniony program ma wiele „dziur”, przez które ktoś niepowołany może się dostać do poufnych danych. „Łamałem ludzi, nie hasła” – pisał jeden z najniebezpieczniejszych hakerów na świecie. Okazuje się, że największym zagrożeniem dla wycieku firmowych danych wcale nie są słabe zabezpieczenia systemowe, lecz pracownicy.

Ochrona danych przechowywanych w chmurze - przepisy i umowy

Dlatego też niezwykle istotne jest edukowanie ich w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informatycznym przedsiębiorstwa i odpowiedzialności za służbowe informacje. Ponadto należy ograniczyć podwładnym możliwość korzystania z firmowej infrastruktury w celach prywatnych. Każdy pracownik po skończonej pracy powinien wylogować się ze wszystkich systemów, a na urządzenia przenośne zgrywać wyłącznie niezbędne informacje. W ostatnim czasie coraz większym zagrożeniem dla firm staje się nielegalny handel danymi. W związku z tym w każdej firmie powinna być stosowana zasada minimalnych uprawnień, ograniczania dostępu i monitoringu bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, jak również wprowadzone wewnętrzne procedury regulujące zasady odpowiedzialności pracowników za poufne dane.

Autor: SaldeoSMART

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  Zamknięcie roku 2023 - kawa z INFORLEX 12 grudnia [bezpłatne spotkanie online]

  Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 12 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w ramach cyklu "kawa z INFORLEX". Tym razem tematem spotkania będzie zamknięcie roku 2023 o czym opowie nasz ekspert dr Gyöngyvér Takáts. 

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  REKLAMA