REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż kodów do gier – jak zminimalizować koszty podatkowe?

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Sprzedaż kodów do gier – jak zminimalizować koszty podatkowe? /fot.shutterstock
Sprzedaż kodów do gier – jak zminimalizować koszty podatkowe? /fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wartość polskiego rynku gier komputerowych szacowana jest na niemal 2 mld zł. Dynamiczny rozwój tego rynku przejawia się m.in. w pojawiających się nowych usługach. Jedną z takich nowych usług jest sprzedaż kodów do gier. Jak zoptymalizować koszty podatkowe działalności w tym zakresie?

Tradycyjna działalność gospodarcza

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych każda działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9, jest działalnością gospodarczą. Każdy, kto prowadzi jakąkolwiek sprzedaż w sposób zorganizowany i ciągły, ma obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej. Jeśli sprzedaż kodów do gier jest zorganizowana w sposób wskazany w ustawie, powinna być prowadzona w ramach działalności zarejestrowanej firmy.

Autopromocja

Spółka typu offshore

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy działają na polskim rynku mogą być zainteresowani prowadzeniem działalności gospodarczej w kraju. Wynikać to może z różnych względów, m.in. wysokich miesięcznych kosztów związanych z posiadaniem własnego przedsiębiorstwa. Regularne opłaty składek ZUS, opodatkowanie oraz zawiłe kwestie prawne mogą zniechęcić szczególnie osoby prowadzące nietypową działalność, do której – ze względu na kanał dystrybucji (online) oraz pulę klientów (krajowi i zagraniczni) – można zaliczyć sprzedaż kluczy aktywacyjnych do gier komputerowych.

Wyjściem z sytuacji może być zarejestrowanie zagranicznej spółki offshore, która pozwoli na zoptymalizowanie kosztów prowadzonej działalności. Przykładem kraju, w którym działające firmy są zwolnione z podatku i nie mają obowiązku przekazywania urzędom sprawozdań finansowych ze swojej działalności, są Wyspy Marshalla.

Bez podatku

Zgodnie z indywidualną interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/4512-220/15-3/MC usługa sprzedaży kluczy aktywacyjnych nie podlega opodatkowaniu w kraju w sytuacji, kiedy usługa będzie świadczona jedynie podatnikom nie posiadającym siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w kraju. W momencie sprzedaży kodów na terytorium Polski usługa podlega opodatkowaniu.

Jaką rolę w tej kwestii może odegrać spółka offshore? Zarejestrowanie spółki w kraju, w którym opodatkowanie działalności jest ograniczone do minimum, pozwoli na zoptymalizowanie kosztów związanych ze sprzedażą kodów do gier. Państwem, w którym uwolnienie od podatku dochodowego jest możliwe, są właśnie Wyspy Marshalla. Spółki offshore, które mają swoją siedzibę na terenie tego wyspiarskiego kraju, zobowiązane są do uregulowania jedynie opłaty na rzecz podmiotu, który prowadzi Rejestr Korporacji. Opłata jest zryczałtowana i naliczana raz w roku. Spółki zarejestrowane na Wyspach Marshalla są zwolnione z szeregu podatków, m.in. podatku dochodowego, podatku obrotowego, podatku od aktywów czy od dochodu na rzecz udziałowców. W porównaniu z polskim systemem podatkowym, opodatkowanie spółek zarejestrowanych w tym raju podatkowym jest ciekawą alternatywą dla wszystkich, których polskie realia prowadzenia własnej działalności nieco przerażają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyskrecja i elastyczność

Powodem, dla którego warto rozważyć możliwość rozliczania dochodów ze sprzedaży kluczy do gier komputerowych w ramach spółki zarejestrowanej na Wyspach Marshalla jest pełna poufność danych i elastyczny system prawny obowiązujące w tym kraju.

Posiadanie spółki na terenie tego wyspiarskiego państwa gwarantuje pełną poufność danych. Żadne dane dotyczące udziałowców i późniejszych członków zarządu spółki nie są gromadzone i przetwarzane przez urzędy administracyjne. Jedyną zachowaną informacją są dane pierwszych członków zarządu. Jednak nie są one dostępnie publicznie, a przetwarza je jedynie agent rejestrowy spółki. Wyspy Marshalla nie udostępniają również żadnych informacji OECD, a z Polską nie utrzymują żadnych kontaktów dyplomatycznych.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Prawo dotyczące spółek działających na Wyspach Marshalla czerpie z prawodawstwa innego państwa uważanego za raj podatkowy. Ustawodawstwo z amerykańskiego stanu Delaware zostało wdrożone również w prawodawstwo wyspiarskiego państwa, szczególnie w zakresie prawa handlowego. Prawo spółek pozwala m.in. na jednoosobowy zarząd, a także na to, aby zarząd nie był rezydentem kraju. Zgodnie z prawem posiedzenia samego zarządu, jak też posiedzenia walne nie muszą mieć miejsca na terenie kraju.

Ważnym zagadnieniem w systemie prawnym Wysp Marshalla jest także prawo zwyczajowe (ang. common law) stosowane w sytuacjach, kiedy państwowe prawo nie posiada przeciwnych postanowień w danym przypadku.


Jak zarejestrować spółkę offshore?

Aby zarejestrować spółkę w wyspiarskim państwie, należy wskazać jednego udziałowca i jednego dyrektora. Jak wcześniej wspomniano, żaden z nich nie musi być rezydentem kraju, w którym rejestrowana będzie spółka. W przypadku spółki kapitałowej, prawo nie wymaga minimalnej wysokości kapitału zakładowego.

Rejestracja spółki na Wyspach Marshalla nie trwa długo – zwykle ponad tydzień. Decydując się na rejestrację przedsiębiorstwa w tym wyspiarskim państwie warto pamiętać, że rynek polskich usług doradztwa prawnopodatkowego jest na tyle rozwinięty, że oferuje profesjonalną pomoc doradców w tym zakresie. Współpraca z doświadczonym doradcą gwarantuje nie tylko sprawne przeprowadzenie rejestracji spółki, ale również umożliwia dostosowanie optymalizacji podatkowej do profilu działalności osoby zainteresowanej spółką offshore. Ponadto prawnik zadba o właściwe dopełnienie wszelkich formalności związanych z rejestracją. Sprzedawca kluczy aktywacyjnych do gier komputerowych również może skorzystać z takiego doradztwa aby być pewnym, że spółka offshore to dla niego najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Nie tylko Wyspy Marshalla

Wyspy Marshalla nie są jedynym krajem, w którym opłaca się zarejestrować spółkę sprzedającą kody do gier. Zwolennicy Dalekiego Wschodu mogą zarejestrować swoją działalność chociażby w Hongkongu. Atrakcyjny system podatkowy oferuje również Samoa czy Makau.

W Hongkongu można zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wystarczy do tego jeden udziałowiec i jeden członek zarządu. Minimalny kapitał zakładowy wynosi zaś 1 HKD. System podatkowy tego państwa bazuje na zasadzie terytorialności. Opodatkowaniu podlegają wyłącznie dochody osiągnięte ze źródeł, które są zlokalizowane na terenie kraju, a sam podatek wynosi 16,5% dochodów netto. Wszelki dochód osiągnięty poza granicami państwa nie podlega opodatkowaniu. Co więcej, w Hongkongu nie funkcjonuje szereg innych podatków, m.in. od zysku zakumulowanego, dywidendy, dochodu z odsetek, zysków kapitałowych czy spadku.

Wprawdzie prawo podatkowe Hongkongu nakłada na spółki z o.o. obowiązek przedstawienia rocznego zeznania podatkowego, który podlega kontroli. Dane dotyczące udziałowców i członków zarządu są również publicznie dostępne. Jednak przekłada się to na wzrost wiarygodności zarejestrowanej spółki w oczach zagranicznych kontrahentów.

Podatek naliczany w oparciu o zasadę terytorialności obowiązuje również w Samoa. Część dochodów zagranicznych może zostać opodatkowanych w tym państwie tylko w sytuacji, kiedy właściciel firmy jest jego stałym mieszkańcem. Jeśli w Samoa ma siedzibę wyłącznie spółka, opodatkowaniu podlegają tylko dochody uzyskane na terytorium kraju.

Spółki zarejestrowane w Samoa są spółkami IBC i non-resident. Do ich zarejestrowania konieczny jest jeden członek zarządu i jeden udziałowiec. Tamtejsze prawo nie tylko nie nakłada ograniczeń dotyczących ich narodowości czy jurysdykcji, ale również zezwala, aby obie funkcje pełnił jeden podmiot. Spółka musi posiadać wyznaczonego sekretarza. Jednak w jego przypadku również nie ma ograniczeń odnośnie narodowości. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 1 USD.

Spółki zarejestrowane w Samoa cechują się wysokim poziomem poufności. Ani dokumenty rejestracyjne, ani kontrole ksiąg rachunkowych nie są dostępne dla osób postronnych. Samo państwo nie jest również stroną żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Przedsiębiorców, których interesuje szczególnie ochrona przed wrogim przyjęciem aktywów oraz korzystne warunki podatkowe w kontekście kwestii spadkowych, mogą zainteresować inne formy spółek dostępnych w Samoa: Default Succession Companies czy Credited Controled Companies. Doświadczony doradca prawnopodatkowy ułatwi rejestrację najbardziej opłacalnego wariantu spółki.

Biorąc pod uwagę charakter działalności w zakresie sprzedaży kodów do gier komputerowych, warto przemyśleć rejestrację spółki w Makau. Spółki offshore specjalizujące się w branży konsultingu ds. oprogramowania komputerowego będą mogły osiągnąć w tym państwie szczególne korzyści podatkowe. Jednak bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, rejestracja spółki holdingowej w Makau jest opłacalna nie tylko z powodu niewielkich obciążeń podatkowych, ale również ze względu na niski koszt jej prowadzenia. Dużą zaletą jest również możliwość bycia pośrednikiem w transakcjach handlowych z państwami azjatyckimi.

Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu, w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych oraz optymalizacji podatkowej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA