reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Świadczenie usług turystycznych – zmiany od 2018 roku

Świadczenie usług turystycznych – zmiany od 2018 roku

Projekt ustawy wdrażający dyrektywę PE i Rady (UE) 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, zakłada przede wszystkim ochronę konsumentów korzystających z ofert podmiotów niebędących przedsiębiorcami oraz podmiotów oferujących „pakiety dynamiczne”. Przeprowadzenie szerokiego zakresu zmian ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do zmieniających się realiów funkcjonowania rynku turystycznego.

Główne założenia projektu

Niewątpliwie najważniejszą ze zmian, będzie objęcie regulacją podmiotów, których dotychczasowa ustawa o usługach turystycznych nie obowiązywała. Przedsiębiorcy oferujący „pakiety dynamiczne” oraz podmioty niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, a zajmujące się organizowaniem imprez turystycznych lub oferowaniem powiązanych usług- będą odpowiadały na takich samych zasadach, co organizatorzy turystyczni. Przeprowadzenie zmian na tej płaszczyźnie jest niezwykle ważne i konieczne, ponieważ daje możliwość uzyskania zabezpieczenia finansowego w przypadku, gdy przedsiębiorca z którym zawarliśmy umowę staje się niewypłacalny.

Wyjazdy służbowe oraz wyjazdy trwające krócej niż 24h

Przepisy dotyczące imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych nie będą dotyczyły podróży w celach służbowych, zakupionych na podstawie umowy generalnej bądź ogólnej oraz usług turystycznych trwających krócej niż 24h (pod warunkiem, że nie przewidują noclegu).

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Obowiązek informacyjny o treści umowy

Zaproponowana przez MSiT ustawa, przewiduje obowiązek wprowadzenia przepisów informacyjnych. Przedsiębiorcy oferujący swoje usługi, powinni wyjaśnić warunki zawarcia umowy, poinformować o jej zmianach, jeżeli takie będą miały miejsce przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, czy też omówić kwestie jej realizacji. Ponadto, proponowane rozwiązania nakładają na organizatorów obowiązek informowania o odpowiedzialności organizatora turystyki i "podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych”.

Nowe przepisy pozwolą lepiej poznać prawa, które będą przysługiwały konsumentom oraz dadzą możliwość na dochodzenie swoich roszczeń w związku z niewywiązaniem się z umowy przez przedsiębiorców, a tym samym na otrzymanie odszkodowania.

Sankcje administracyjne i karne

Kolejnym, istotnym elementem jest implementacja przepisów dotyczących procedur administracyjnych, narzędzi monitorowania i zakresu kontroli, a także wprowadzenie sankcji administracyjnych i karnych wobec podmiotów oferujących imprezy turystyczne oraz podmiotów ułatwiających nabywanie PUT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama