REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie usług turystycznych – zmiany od 2018 roku

Świadczenie usług turystycznych – zmiany od 2018 roku
Świadczenie usług turystycznych – zmiany od 2018 roku

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażający dyrektywę PE i Rady (UE) 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, zakłada przede wszystkim ochronę konsumentów korzystających z ofert podmiotów niebędących przedsiębiorcami oraz podmiotów oferujących „pakiety dynamiczne”. Przeprowadzenie szerokiego zakresu zmian ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do zmieniających się realiów funkcjonowania rynku turystycznego.

Główne założenia projektu

Autopromocja

Niewątpliwie najważniejszą ze zmian, będzie objęcie regulacją podmiotów, których dotychczasowa ustawa o usługach turystycznych nie obowiązywała. Przedsiębiorcy oferujący „pakiety dynamiczne” oraz podmioty niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, a zajmujące się organizowaniem imprez turystycznych lub oferowaniem powiązanych usług- będą odpowiadały na takich samych zasadach, co organizatorzy turystyczni. Przeprowadzenie zmian na tej płaszczyźnie jest niezwykle ważne i konieczne, ponieważ daje możliwość uzyskania zabezpieczenia finansowego w przypadku, gdy przedsiębiorca z którym zawarliśmy umowę staje się niewypłacalny.

Wyjazdy służbowe oraz wyjazdy trwające krócej niż 24h

Przepisy dotyczące imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych nie będą dotyczyły podróży w celach służbowych, zakupionych na podstawie umowy generalnej bądź ogólnej oraz usług turystycznych trwających krócej niż 24h (pod warunkiem, że nie przewidują noclegu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Obowiązek informacyjny o treści umowy

Zaproponowana przez MSiT ustawa, przewiduje obowiązek wprowadzenia przepisów informacyjnych. Przedsiębiorcy oferujący swoje usługi, powinni wyjaśnić warunki zawarcia umowy, poinformować o jej zmianach, jeżeli takie będą miały miejsce przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, czy też omówić kwestie jej realizacji. Ponadto, proponowane rozwiązania nakładają na organizatorów obowiązek informowania o odpowiedzialności organizatora turystyki i "podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych”.

Nowe przepisy pozwolą lepiej poznać prawa, które będą przysługiwały konsumentom oraz dadzą możliwość na dochodzenie swoich roszczeń w związku z niewywiązaniem się z umowy przez przedsiębiorców, a tym samym na otrzymanie odszkodowania.

Sankcje administracyjne i karne

Kolejnym, istotnym elementem jest implementacja przepisów dotyczących procedur administracyjnych, narzędzi monitorowania i zakresu kontroli, a także wprowadzenie sankcji administracyjnych i karnych wobec podmiotów oferujących imprezy turystyczne oraz podmiotów ułatwiających nabywanie PUT.


Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych

W ramach projektowanej ustawy, zmianie ulegnie również dotychczasowa formuła prowadzenia Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, poprzez prowadzenie jej w oparciu o dane przekazywane w formie elektronicznej przez marszałków województw, bez uprzedniej akceptacji przez MSiT.

Autopromocja

Opisane powyżej zmiany dotyczą jedynie organizatorów turystyki, pośredników turystycznych i agentów turystycznych, natomiast pozostały zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy o usługach turystycznych, tj. świadczenie usług przez pilotów i przewodników turystycznych oraz świadczenia usług hotelarskich zostanie utrzymany w mocy.

Ustawa wdrażająca dyrektywę 2015/2302 zostanie uchwalona do 1 stycznia 2018 r.

Autopromocja

oprac. Joanna Ostrowska

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA