REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie usług turystycznych – zmiany od 2018 roku

Świadczenie usług turystycznych – zmiany od 2018 roku
Świadczenie usług turystycznych – zmiany od 2018 roku

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażający dyrektywę PE i Rady (UE) 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, zakłada przede wszystkim ochronę konsumentów korzystających z ofert podmiotów niebędących przedsiębiorcami oraz podmiotów oferujących „pakiety dynamiczne”. Przeprowadzenie szerokiego zakresu zmian ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do zmieniających się realiów funkcjonowania rynku turystycznego.

Główne założenia projektu

Autopromocja

Niewątpliwie najważniejszą ze zmian, będzie objęcie regulacją podmiotów, których dotychczasowa ustawa o usługach turystycznych nie obowiązywała. Przedsiębiorcy oferujący „pakiety dynamiczne” oraz podmioty niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, a zajmujące się organizowaniem imprez turystycznych lub oferowaniem powiązanych usług- będą odpowiadały na takich samych zasadach, co organizatorzy turystyczni. Przeprowadzenie zmian na tej płaszczyźnie jest niezwykle ważne i konieczne, ponieważ daje możliwość uzyskania zabezpieczenia finansowego w przypadku, gdy przedsiębiorca z którym zawarliśmy umowę staje się niewypłacalny.

Wyjazdy służbowe oraz wyjazdy trwające krócej niż 24h

Przepisy dotyczące imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych nie będą dotyczyły podróży w celach służbowych, zakupionych na podstawie umowy generalnej bądź ogólnej oraz usług turystycznych trwających krócej niż 24h (pod warunkiem, że nie przewidują noclegu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Obowiązek informacyjny o treści umowy

Zaproponowana przez MSiT ustawa, przewiduje obowiązek wprowadzenia przepisów informacyjnych. Przedsiębiorcy oferujący swoje usługi, powinni wyjaśnić warunki zawarcia umowy, poinformować o jej zmianach, jeżeli takie będą miały miejsce przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, czy też omówić kwestie jej realizacji. Ponadto, proponowane rozwiązania nakładają na organizatorów obowiązek informowania o odpowiedzialności organizatora turystyki i "podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych”.

Nowe przepisy pozwolą lepiej poznać prawa, które będą przysługiwały konsumentom oraz dadzą możliwość na dochodzenie swoich roszczeń w związku z niewywiązaniem się z umowy przez przedsiębiorców, a tym samym na otrzymanie odszkodowania.

Sankcje administracyjne i karne

Kolejnym, istotnym elementem jest implementacja przepisów dotyczących procedur administracyjnych, narzędzi monitorowania i zakresu kontroli, a także wprowadzenie sankcji administracyjnych i karnych wobec podmiotów oferujących imprezy turystyczne oraz podmiotów ułatwiających nabywanie PUT.


Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych

W ramach projektowanej ustawy, zmianie ulegnie również dotychczasowa formuła prowadzenia Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, poprzez prowadzenie jej w oparciu o dane przekazywane w formie elektronicznej przez marszałków województw, bez uprzedniej akceptacji przez MSiT.

Opisane powyżej zmiany dotyczą jedynie organizatorów turystyki, pośredników turystycznych i agentów turystycznych, natomiast pozostały zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy o usługach turystycznych, tj. świadczenie usług przez pilotów i przewodników turystycznych oraz świadczenia usług hotelarskich zostanie utrzymany w mocy.

Ustawa wdrażająca dyrektywę 2015/2302 zostanie uchwalona do 1 stycznia 2018 r.

oprac. Joanna Ostrowska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA