REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko co 10. polska firma korzysta z Cloud Computing - niewiedza blokuje rozwój

Subskrybuj nas na Youtube
Tylko co 10. polska firma korzysta z Cloud Computing - niewiedza blokuje rozwój
Tylko co 10. polska firma korzysta z Cloud Computing - niewiedza blokuje rozwój

REKLAMA

REKLAMA

Całkowita wartość dochodów globalnego rynku publicznej chmury obliczeniowej w 2020 roku może osiągnąć 411 mld dolarów, a w samym tylko 2017 około 260,2 mld. Dane dla Polski mówią o rynku wielkości 200 mln dolarów i dobrej dynamice wzrostu, ale jednocześnie GUS podaje, że zaledwie 10 proc. ogółu polskich firm korzysta z rozwiązań Cloud Computing. Największą barierą wciąż pozostaje niewiedza, bo ceny usług chmurowych tanieją z roku na rok.

Od czasu kiedy w 2007 roku Google i IBM ogłosiły wspólną inicjatywę budowy dużego centrum danych służącego studentom do zdanego programowania i badań, definicja Cloud Computingu na świecie dawno już spowszedniała. W Polsce jednak hasła „chmura obliczeniowa” wciąż próżno szukać w słowniku języka polskiego, a wielu rodzimych przedsiębiorców nadal ma problemy z rozszyfrowaniem pojęcia technologii chmurowych. Widać to na przykładzie małych i średnich firm korzystających z tego typu rozwiązań.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: INFORLEX Biznes

Jedynie 10 proc. ogółu polskich przedsiębiorstw korzysta obecnie z rozwiązań oferowanych przez Cloud Computing. To wzrost o zaledwie 1,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z październikowych danych dostarczonych przez GUS wynika, że potencjał chmur obliczeniowych najbardziej doceniają duże przedsiębiorstwa, bo aż 37,1 proc. z nich wdrożyło tego typu rozwiązania i tu nie mamy się czego wstydzić z porywaniu z krajami Europy zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi. W porównaniu z zeszłym rokiem to właśnie wśród dużych firm (zatrudniających 250 lub więcej osób) odnotowano największy wzrost wykorzystania technologii chmurowych (6 proc.). Nieco słabiej wypadają średnie przedsiębiorstwa (50-249 pracowników), bo tylko 17,2 proc. z nich używa choć jednego procesu biznesowego w chmurze i jest to skok o 4,1 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. Zdecydowanie najgorzej sytuacja wygląda w segmencie małych firm (10-49 pracowników), zarówno pod względem liczy podmiotów używających z chmury, jak i wzrostu popularności tej technologii. Tylko 7,6 proc. małych przedsiębiorstw korzysta z przynajmniej jednej usługi przetwarzania danych w chmurze i to także najmniejszy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, zaledwie 1,3 proc.

W opinii ekspertów największą barierą stojącą przed wdrożeniem rozwiązań chmurowych w firmach jest obecnie troska o bezpieczeństwo danych, bo cena usług nie odgrywa już tak wielkiego znaczenia. Monopol przełamywany przez lokalnych dostawców sprawił, że o usługi chmurowe pyta coraz więcej firm z sektora MSP, a o implementacji technologii decydują przyszłe oszczędności. Od mniejszych nakładów inwestycyjnych poczynając, poprzez kosztowne utrzymanie tradycyjnej infrastruktury, na zakupie hardware’u kończąc. Nie bez znaczenia pozostaje także szybsza dostępność do zasobów, które osiągalne są natychmiast w każdym miejscu na świecie z dostępem do Internetu.

Zdecydowane zwiększenie zainteresowania usługami Cloud Computing w Polsce można było obserwować na przestrzeni dosłownie kilku ostatnich lat, zwłaszcza wśród średnich i małych firm. Do tej pory przedsiębiorcy ostrożnie podchodzili do tego tematu, obserwując rynek, rozwój technologii i zachowania konkurencji. Blokadą w wielu przypadkach była także cena, ale to szybko się zmienia, bo usługi tanieją z roku na rok. Wciąż jednak poważnym argumentem powstrzymującym przed korzystaniem z Cloud Computing jest troska o wydajność i bezpieczeństwo danych, wynikająca w dużej mierze z niewiedzy. Obawy budzi nawet brak fizycznego dostępu do serwera. Tymczasem dane osadzone w sieci globalnej, która jest na bieżąco aktualizowana, gwarantują zwiększoną odporność na ataki hackerskie. Ponadto możliwość tworzenia kopii zapasowych poza siedzibą przedsiębiorstwa w istocie zwiększa, a nie zmniejsza fizyczne bezpieczeństwo danych - mówi Niko Bałazy, Prezes Zarządu w S-net, dostawcy rozwiązań Cloud Computing z Małopolski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski rynek Cloud Computing na tle globalnym

Choć Polska dryfuje nieco poniżej globalnej średniej jeśli chodzi wysokość inwestycji w Cloud Computing i tylko 10 proc. ogółu naszych przedsiębiorstw ulokowało choć jeden proces biznesowy w chmurze, to możemy pochwalić się niezłą dynamiką wzrostu.


Dane zaprezentowane przez IDC wcześniej tego roku mówiły, że już w 2016 roku polski rynek chmury publicznej wzrósł w odniesieniu do 2015 o ponad 25 proc. (160 mln dolarów), w a tym roku jego wartość przekroczy 200 mln dolarów. Dane dotyczyły co prawda chmury publicznej, ale w zestawianiu z chmurami prywatnymi i mieszanymi, stanowi ona przeważająca część usług chmurowych zarówno na rynku polskim, jak i globalnym. Dodatkowo średnie tempo inwestycji w takie rozwiązania w Polsce sięgnie 18,6 proc. do 2019 roku. Średnia globalna dla porównania wyniesie 21,5 proc.

Szerszych danych o rynku globalnym dostarczył natomiast Gartner, który przewiduje, że począwszy od 2015 do 2020 roku skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wydatków na publiczny Cloud Computing wyniesie 19 proc. W 2017 roku światowy rynek usług chmurowych wzrośnie o 18,5 proc. osiągając 260,2 mld dolarów w porównaniu do 219,6 mld rok wcześniej. W październiku tego roku Gartner zrewidował także prognozy o całkowitej wartości dochodów globalnego rynku chmury publicznej. Nowe szacunki na rok 2018 zapowiadają wzrost do 305,8 mld dolarów, 355,6 mld w 2019, aby w 2020 roku osiągnąć nawet 411 mld dolarów.

Krzysztof Oflakowski

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA