REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Venture capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Venture Capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw /shutterstock.com
Venture Capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem venture capital, wiąże się ono z funduszami kapitałowymi, a więc ze wsparciem finansowym firmy na etapie jej rozwoju. Przede wszystkim z tej formy finansowania (ze wsparcia venture capital) mogą skorzystać przedsiębiorcy posiadający pomysł na innowacyjną inwestycję objętą dużym ryzykiem.

Venture capital (dalej także VC) mogą wspierać firmy z wielu branż i regionów, które znajdują się na różnym etapie rozwoju. Jeśli firma chce podjąć się ryzykownego przedsięwzięcia inwestycyjnego, ale nie ma środków własnych umożliwiających jego przeprowadzenie, musi poszukać zewnętrznego finansowania. Optymalnym rozwiązaniem mogą się okazać fundusze venture capital.

Autopromocja

Funkcjonalizacja przedsięwzięcia jest obarczona ogromnym ryzykiem i dlatego zniechęca większość podmiotów na rynku finansowym. Dla firmy, która jest innowacyjna, młoda coraz częściej dużą lub jedyną szansą na realizację projektu jest właśnie zewnętrzne finansowanie venture capital.

Sprawdzając listę startupów, można wywnioskować, że największe z nich, pozyskały właśnie część środków z funduszy venture capital, np. Google, Skype.

Pojęcie venture capital

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Venture capital – jedna z form finansowania rozwoju przedsiębiorstwa obarczonego dużym ryzykiem. To średnio oraz długoterminowe inwestycje w działalności niepublicznej, które znajdują się we wczesnych fazach jej rozwoju (obciążone wysokim ryzykiem niepowodzenia inwestycji), które jest połączone wraz ze wsparciem menedżerskim (w dziale optymalizacji w ciągu biznesowego czy podniesienie jakości zarządzania). Wizją inwestycji venture capital jest osiąganie zysków wynikających z przyrostu wartości działalności poprzez odsprzedaż jego udziałów lub akcji po upływie określonego okresu.

Z jednej strony venture capital to kapitał wysokiego ryzyka, organizacje inwestują ten kapitał w wybrane przedsiębiorstwa (ale z zamiarem osiągnięcia dużego zysku). Z drugiej strony venture capital daje wiele możliwości dla finansowanego przedsiębiorstwa, ponieważ dzięki temu firma może nie tylko zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki (np. na rozwój innowacyjności), ale także nieoceniony transfer know – how.

Dla inwestora, a więc kapiłodawcy celem jest przede wszystkim znalezienie dobrej, innowacyjnej firmy, która po otrzymaniu środków pieniężnych i know-how urośnie do skali firmy Google, Skype czy Wirtualnej Polski – w polskich warunkach. Wspomniane firmy korzystały wcześniej z kapitału venture i dzięki temu rozwinęły swoje osiągi maksymalnie, a ich inwestorzy osiągnęli wysokie stopy zwrotu.

Obu stronom zależy na dużym sukcesie finansowym na rzecz firmy. Dlatego dana firma jeżeli chce uzyskać wsparcie od venture capital musi posiadać wyjątkowy pomysł na biznes i potencjał wzrostowy, który wynagrodzi niebezpieczeństwo inwestycji.

VC najbardziej inwestuje w branże związane z telekomunikacją, internetem, informatyką i biotechnologią. Jednakże nie każda firma może uzyskać wsparcie finansowe od funduszu VC. Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych tak charakteryzuje przedsiębiorstwa o największych szansach na znalezienie inwestora z branży venture capital:

 • mają dobrą kadrę kierowniczą (dobra kadra menadżerska będzie potrafiła wcielić swój pomysł na biznes z pełnym sukcesem w życie),
 • mają lepszą niż konkurenci ofertę produktów/usług lub przewagę technologiczną,
 • działają na wzrostowym rynku,
 • rozwijają się szybciej niż inne firmy z branży,
 • posiadają znaczny udział w rynku.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Autopromocja

Finansowanie venture capital w Polsce

W samej teorii venture capital odnosi się do początkowych faz rozwoju przedsięwzięcia (tzw. start up). Jednakże w Polsce sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ w praktyce ta zasada nie jest przestrzegana. Udział inwestycji w przedsiębiorstwa start-up nie stanowi nawet połowy ogólnej wartości inwestycji. Oznacza to, że VC w Polsce nie chcą ponosić wysokiego ryzyka i wolą przekazywać swoje środki pieniężne dla start-upów, które prowadzą już działalność operacyjną i szukają wsparcia finansowego do dalszego rozwoju. Dany rodzaj zasilania kapitału dotyczy w większości firm, które osiągnęły już triumf na rynku, posiadają sprawdzony produkt, perspektywiczną działalność, ale brakuje im tylko środków na dalszy rozwój (dalsze wykonanie planów). Wspomniane firmy są wspomagane, np. przy wejściu na nowy rynek lub przy procesie restrukturyzacji. VC w Polsce dodatkowo inwestują w te start-upy, które pozyskały już jakąś liczbę/bazę klientów, aby mieć pewność, że liczba tych klientów z czasem wzrośnie.

Podsumowując, VC w Polsce koncentruje się głównie na finansowaniu późniejszych faz rozwoju start-upów, niżeli faz początkowych.

Zalety i wady finansowania przedsiębiorstwa

Autopromocja

ZALETY

WADY

Umożliwienie realizacji nawet bardzo ryzykownych projektów bez stosownych zabezpieczeń.

Venture capital można zaliczyć do droższych form finansowania

Charakter zaangażowanego kapitału. W funduszu venture pozyskane środki zwiększają kapitał zakładowy spółki.

Zmiana struktury kapitałowej, wiąże się z częściową utratą kontroli nad spółką (podział zyskiem, podział władzy)

Struktura bilansu nie wpływa negatywnie na zdolność finansową przedsiębiorstwa do zaciągania kolejnych zobowiązań.

Wycena akcji jest niższa niż w przypadku oferty publicznej.

Finansowanie poprzez venture capital nie wiąże się z regularną spłatą kapitału oraz odsetek, tak jak w przypadku kredytu inwestycyjnego.

Długi czas pozyskiwania inwestora (ok. 6 - 12 miesięcy).

Wejście inwestora venture capital poprawia wizerunek przedsiębiorstwa.

Po wyjściu inwestora może dojść do przejęcia przedsiębiorstwa przez osoby niepożądane przez właściciela.

Autor: Katarzyna Spysińska, Systim.pl

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA