REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Venture capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Venture Capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw /shutterstock.com
Venture Capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem venture capital, wiąże się ono z funduszami kapitałowymi, a więc ze wsparciem finansowym firmy na etapie jej rozwoju. Przede wszystkim z tej formy finansowania (ze wsparcia venture capital) mogą skorzystać przedsiębiorcy posiadający pomysł na innowacyjną inwestycję objętą dużym ryzykiem.

Venture capital (dalej także VC) mogą wspierać firmy z wielu branż i regionów, które znajdują się na różnym etapie rozwoju. Jeśli firma chce podjąć się ryzykownego przedsięwzięcia inwestycyjnego, ale nie ma środków własnych umożliwiających jego przeprowadzenie, musi poszukać zewnętrznego finansowania. Optymalnym rozwiązaniem mogą się okazać fundusze venture capital.

REKLAMA

Autopromocja

Funkcjonalizacja przedsięwzięcia jest obarczona ogromnym ryzykiem i dlatego zniechęca większość podmiotów na rynku finansowym. Dla firmy, która jest innowacyjna, młoda coraz częściej dużą lub jedyną szansą na realizację projektu jest właśnie zewnętrzne finansowanie venture capital.

Sprawdzając listę startupów, można wywnioskować, że największe z nich, pozyskały właśnie część środków z funduszy venture capital, np. Google, Skype.

Pojęcie venture capital

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Venture capital – jedna z form finansowania rozwoju przedsiębiorstwa obarczonego dużym ryzykiem. To średnio oraz długoterminowe inwestycje w działalności niepublicznej, które znajdują się we wczesnych fazach jej rozwoju (obciążone wysokim ryzykiem niepowodzenia inwestycji), które jest połączone wraz ze wsparciem menedżerskim (w dziale optymalizacji w ciągu biznesowego czy podniesienie jakości zarządzania). Wizją inwestycji venture capital jest osiąganie zysków wynikających z przyrostu wartości działalności poprzez odsprzedaż jego udziałów lub akcji po upływie określonego okresu.

Z jednej strony venture capital to kapitał wysokiego ryzyka, organizacje inwestują ten kapitał w wybrane przedsiębiorstwa (ale z zamiarem osiągnięcia dużego zysku). Z drugiej strony venture capital daje wiele możliwości dla finansowanego przedsiębiorstwa, ponieważ dzięki temu firma może nie tylko zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki (np. na rozwój innowacyjności), ale także nieoceniony transfer know – how.

Dla inwestora, a więc kapiłodawcy celem jest przede wszystkim znalezienie dobrej, innowacyjnej firmy, która po otrzymaniu środków pieniężnych i know-how urośnie do skali firmy Google, Skype czy Wirtualnej Polski – w polskich warunkach. Wspomniane firmy korzystały wcześniej z kapitału venture i dzięki temu rozwinęły swoje osiągi maksymalnie, a ich inwestorzy osiągnęli wysokie stopy zwrotu.

Obu stronom zależy na dużym sukcesie finansowym na rzecz firmy. Dlatego dana firma jeżeli chce uzyskać wsparcie od venture capital musi posiadać wyjątkowy pomysł na biznes i potencjał wzrostowy, który wynagrodzi niebezpieczeństwo inwestycji.

VC najbardziej inwestuje w branże związane z telekomunikacją, internetem, informatyką i biotechnologią. Jednakże nie każda firma może uzyskać wsparcie finansowe od funduszu VC. Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych tak charakteryzuje przedsiębiorstwa o największych szansach na znalezienie inwestora z branży venture capital:

  • mają dobrą kadrę kierowniczą (dobra kadra menadżerska będzie potrafiła wcielić swój pomysł na biznes z pełnym sukcesem w życie),
  • mają lepszą niż konkurenci ofertę produktów/usług lub przewagę technologiczną,
  • działają na wzrostowym rynku,
  • rozwijają się szybciej niż inne firmy z branży,
  • posiadają znaczny udział w rynku.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Finansowanie venture capital w Polsce

W samej teorii venture capital odnosi się do początkowych faz rozwoju przedsięwzięcia (tzw. start up). Jednakże w Polsce sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ w praktyce ta zasada nie jest przestrzegana. Udział inwestycji w przedsiębiorstwa start-up nie stanowi nawet połowy ogólnej wartości inwestycji. Oznacza to, że VC w Polsce nie chcą ponosić wysokiego ryzyka i wolą przekazywać swoje środki pieniężne dla start-upów, które prowadzą już działalność operacyjną i szukają wsparcia finansowego do dalszego rozwoju. Dany rodzaj zasilania kapitału dotyczy w większości firm, które osiągnęły już triumf na rynku, posiadają sprawdzony produkt, perspektywiczną działalność, ale brakuje im tylko środków na dalszy rozwój (dalsze wykonanie planów). Wspomniane firmy są wspomagane, np. przy wejściu na nowy rynek lub przy procesie restrukturyzacji. VC w Polsce dodatkowo inwestują w te start-upy, które pozyskały już jakąś liczbę/bazę klientów, aby mieć pewność, że liczba tych klientów z czasem wzrośnie.

Podsumowując, VC w Polsce koncentruje się głównie na finansowaniu późniejszych faz rozwoju start-upów, niżeli faz początkowych.

Zalety i wady finansowania przedsiębiorstwa

ZALETY

WADY

Umożliwienie realizacji nawet bardzo ryzykownych projektów bez stosownych zabezpieczeń.

Venture capital można zaliczyć do droższych form finansowania

Charakter zaangażowanego kapitału. W funduszu venture pozyskane środki zwiększają kapitał zakładowy spółki.

Zmiana struktury kapitałowej, wiąże się z częściową utratą kontroli nad spółką (podział zyskiem, podział władzy)

Struktura bilansu nie wpływa negatywnie na zdolność finansową przedsiębiorstwa do zaciągania kolejnych zobowiązań.

Wycena akcji jest niższa niż w przypadku oferty publicznej.

Finansowanie poprzez venture capital nie wiąże się z regularną spłatą kapitału oraz odsetek, tak jak w przypadku kredytu inwestycyjnego.

Długi czas pozyskiwania inwestora (ok. 6 - 12 miesięcy).

Wejście inwestora venture capital poprawia wizerunek przedsiębiorstwa.

Po wyjściu inwestora może dojść do przejęcia przedsiębiorstwa przez osoby niepożądane przez właściciela.

Autor: Katarzyna Spysińska, Systim.pl

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

Minimalne wynagrodzenie zaczyna przewyższać możliwości firm. „4666 zł to obiektywnie wysoka płaca minimalna”

Wysoki i niekonsultowany z przedsiębiorcami – taki jest wzrost płacy minimalnej według członków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Po kaskadowych wzrostach płacy minimalnej liczyliśmy na zmianę standardów dyskusji o tym, jaka powinna ona być, kiedy rosnąć i jakie wartości są możliwe do agregacji przez przedsiębiorców. Obecnie wzrost znów będzie powodować, że sektory działające na niższych marżach jak np. usługi, handel czy turystyka będą zmuszone do podnoszenia cen lub optymalizacji w miejscach pracy. To zła wiadomość także dla samorządów, bo rozwarstwienie w siatce płac będzie nadal rosnąć – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Od kogo nie można wymagać znajomości prawa podatkowego? Podatnik aktywny i podatnik pasywny

Nie można wymagać znajomości prawa od podmiotów, które obiektywnie nie wiedzą i mogą wiedzieć, że uczestniczą w zdarzeniach (stanach) podlegających opodatkowaniu. Zasada nemo censetur ignorare legem (paremia wyrażająca domniemanie, że obywatel zna przepisy prawa własnego kraju) ma w przypadku współczesnego prawa podatkowego, skażonego lobbingiem legislacyjnym i niekompetencją, ograniczone zastosowanie – pisze profesor Witold Modzelewski.      

REKLAMA

Kasowy PIT coraz bliżej. Kto będzie mógł tak rozliczać podatek dochodowy? Od kiedy? Co z kosztami?

W środę 11 września 2024 r. na posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która to ustawa ma wprowadzić tzw. kasowy PIT. Jest to metoda rozliczenia podatku dochodowego, która jest obecnie znana w odniesieniu na przykład do odsetek. Co bardzo istotne, będzie ona całkowicie dobrowolna, a nie obligatoryjna. Wśród posłów rozgorzała dyskusja nad rozwiązaniami dotyczącymi tej metody rozliczenia podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów wskazuje, że z kasowego PIT będzie mogło skorzystać ponad 2 miliony podatników. 

Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE

Jest projekt ustawy upraszczający i modyfikujący obowiązki w podatku VAT, który zakłada między innymi, że małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Najniższa krajowa 2025 (płaca minimalna): 4666 zł brutto - ok. 3510 netto. 30,50 zł minimalnej stawki godzinowej. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

Rząd dorzucił 40 zł do wcześniej proponowanej kwoty minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Płaca minimalna (tzw. najniższa krajowa) w 2025 r. wzrośnie do 4666 zł brutto. Wcześniej rząd na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego proponował 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa wyniesie w 2025 roku do 30,50 zł. Takie kwoty znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 12 września 2024 r. - opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 13 września 2024 r., poz. 1362.

Budujesz podjazd dla osoby niepełnosprawnej? Sprawdź możliwość odliczenia

Budowa pochylni (rampy) dla osoby niepełnosprawnej a kwestia podatków. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów poniesionych na budowę pochylni (rampy) dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności? Co mówią przepisy ustawy o PIT?

REKLAMA

Problem z fikcyjnymi fakturami wciąż jest poważny. Wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej

Fikcyjne faktury są nadal poważnym problemem dla obrotu gospodarczego. Mimo że skarbówka coraz sprawniej walczy z lewymi fakturami i tylko w I półroczu tego roku wykryła ich ponad 140 tys. Okazuje się, że wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej.

Przedsiębiorcy mają dość łamania prawa przez urzędników skarbowych i ZUS. Czas skończyć z bezprawiem urzędniczym

Przedsiębiorcy są zdania, że bezprawie urzędnicze to problem, który trzeba szybko rozwiązać. Należy skończyć z łamaniem prawa urzędników skarbowych, organów ścigania i ZUS, czego nagminnie dopuszczają się wobec nich. To mocne postulaty „Nowej Polityki Gospodarczej” jakie wysunęły Rada Przedsiębiorców i Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

REKLAMA