REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Venture capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Venture Capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw /shutterstock.com
Venture Capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem venture capital, wiąże się ono z funduszami kapitałowymi, a więc ze wsparciem finansowym firmy na etapie jej rozwoju. Przede wszystkim z tej formy finansowania (ze wsparcia venture capital) mogą skorzystać przedsiębiorcy posiadający pomysł na innowacyjną inwestycję objętą dużym ryzykiem.

Venture capital (dalej także VC) mogą wspierać firmy z wielu branż i regionów, które znajdują się na różnym etapie rozwoju. Jeśli firma chce podjąć się ryzykownego przedsięwzięcia inwestycyjnego, ale nie ma środków własnych umożliwiających jego przeprowadzenie, musi poszukać zewnętrznego finansowania. Optymalnym rozwiązaniem mogą się okazać fundusze venture capital.

Autopromocja

Funkcjonalizacja przedsięwzięcia jest obarczona ogromnym ryzykiem i dlatego zniechęca większość podmiotów na rynku finansowym. Dla firmy, która jest innowacyjna, młoda coraz częściej dużą lub jedyną szansą na realizację projektu jest właśnie zewnętrzne finansowanie venture capital.

Sprawdzając listę startupów, można wywnioskować, że największe z nich, pozyskały właśnie część środków z funduszy venture capital, np. Google, Skype.

Pojęcie venture capital

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Venture capital – jedna z form finansowania rozwoju przedsiębiorstwa obarczonego dużym ryzykiem. To średnio oraz długoterminowe inwestycje w działalności niepublicznej, które znajdują się we wczesnych fazach jej rozwoju (obciążone wysokim ryzykiem niepowodzenia inwestycji), które jest połączone wraz ze wsparciem menedżerskim (w dziale optymalizacji w ciągu biznesowego czy podniesienie jakości zarządzania). Wizją inwestycji venture capital jest osiąganie zysków wynikających z przyrostu wartości działalności poprzez odsprzedaż jego udziałów lub akcji po upływie określonego okresu.

Z jednej strony venture capital to kapitał wysokiego ryzyka, organizacje inwestują ten kapitał w wybrane przedsiębiorstwa (ale z zamiarem osiągnięcia dużego zysku). Z drugiej strony venture capital daje wiele możliwości dla finansowanego przedsiębiorstwa, ponieważ dzięki temu firma może nie tylko zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki (np. na rozwój innowacyjności), ale także nieoceniony transfer know – how.

Dla inwestora, a więc kapiłodawcy celem jest przede wszystkim znalezienie dobrej, innowacyjnej firmy, która po otrzymaniu środków pieniężnych i know-how urośnie do skali firmy Google, Skype czy Wirtualnej Polski – w polskich warunkach. Wspomniane firmy korzystały wcześniej z kapitału venture i dzięki temu rozwinęły swoje osiągi maksymalnie, a ich inwestorzy osiągnęli wysokie stopy zwrotu.

Obu stronom zależy na dużym sukcesie finansowym na rzecz firmy. Dlatego dana firma jeżeli chce uzyskać wsparcie od venture capital musi posiadać wyjątkowy pomysł na biznes i potencjał wzrostowy, który wynagrodzi niebezpieczeństwo inwestycji.

VC najbardziej inwestuje w branże związane z telekomunikacją, internetem, informatyką i biotechnologią. Jednakże nie każda firma może uzyskać wsparcie finansowe od funduszu VC. Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych tak charakteryzuje przedsiębiorstwa o największych szansach na znalezienie inwestora z branży venture capital:

  • mają dobrą kadrę kierowniczą (dobra kadra menadżerska będzie potrafiła wcielić swój pomysł na biznes z pełnym sukcesem w życie),
  • mają lepszą niż konkurenci ofertę produktów/usług lub przewagę technologiczną,
  • działają na wzrostowym rynku,
  • rozwijają się szybciej niż inne firmy z branży,
  • posiadają znaczny udział w rynku.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Finansowanie venture capital w Polsce

W samej teorii venture capital odnosi się do początkowych faz rozwoju przedsięwzięcia (tzw. start up). Jednakże w Polsce sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ w praktyce ta zasada nie jest przestrzegana. Udział inwestycji w przedsiębiorstwa start-up nie stanowi nawet połowy ogólnej wartości inwestycji. Oznacza to, że VC w Polsce nie chcą ponosić wysokiego ryzyka i wolą przekazywać swoje środki pieniężne dla start-upów, które prowadzą już działalność operacyjną i szukają wsparcia finansowego do dalszego rozwoju. Dany rodzaj zasilania kapitału dotyczy w większości firm, które osiągnęły już triumf na rynku, posiadają sprawdzony produkt, perspektywiczną działalność, ale brakuje im tylko środków na dalszy rozwój (dalsze wykonanie planów). Wspomniane firmy są wspomagane, np. przy wejściu na nowy rynek lub przy procesie restrukturyzacji. VC w Polsce dodatkowo inwestują w te start-upy, które pozyskały już jakąś liczbę/bazę klientów, aby mieć pewność, że liczba tych klientów z czasem wzrośnie.

Podsumowując, VC w Polsce koncentruje się głównie na finansowaniu późniejszych faz rozwoju start-upów, niżeli faz początkowych.

Zalety i wady finansowania przedsiębiorstwa

ZALETY

WADY

Umożliwienie realizacji nawet bardzo ryzykownych projektów bez stosownych zabezpieczeń.

Venture capital można zaliczyć do droższych form finansowania

Charakter zaangażowanego kapitału. W funduszu venture pozyskane środki zwiększają kapitał zakładowy spółki.

Zmiana struktury kapitałowej, wiąże się z częściową utratą kontroli nad spółką (podział zyskiem, podział władzy)

Struktura bilansu nie wpływa negatywnie na zdolność finansową przedsiębiorstwa do zaciągania kolejnych zobowiązań.

Wycena akcji jest niższa niż w przypadku oferty publicznej.

Finansowanie poprzez venture capital nie wiąże się z regularną spłatą kapitału oraz odsetek, tak jak w przypadku kredytu inwestycyjnego.

Długi czas pozyskiwania inwestora (ok. 6 - 12 miesięcy).

Wejście inwestora venture capital poprawia wizerunek przedsiębiorstwa.

Po wyjściu inwestora może dojść do przejęcia przedsiębiorstwa przez osoby niepożądane przez właściciela.

Autor: Katarzyna Spysińska, Systim.pl

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA