REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Venture capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Venture Capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw /shutterstock.com
Venture Capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem venture capital, wiąże się ono z funduszami kapitałowymi, a więc ze wsparciem finansowym firmy na etapie jej rozwoju. Przede wszystkim z tej formy finansowania (ze wsparcia venture capital) mogą skorzystać przedsiębiorcy posiadający pomysł na innowacyjną inwestycję objętą dużym ryzykiem.

Venture capital (dalej także VC) mogą wspierać firmy z wielu branż i regionów, które znajdują się na różnym etapie rozwoju. Jeśli firma chce podjąć się ryzykownego przedsięwzięcia inwestycyjnego, ale nie ma środków własnych umożliwiających jego przeprowadzenie, musi poszukać zewnętrznego finansowania. Optymalnym rozwiązaniem mogą się okazać fundusze venture capital.

REKLAMA

Autopromocja

Funkcjonalizacja przedsięwzięcia jest obarczona ogromnym ryzykiem i dlatego zniechęca większość podmiotów na rynku finansowym. Dla firmy, która jest innowacyjna, młoda coraz częściej dużą lub jedyną szansą na realizację projektu jest właśnie zewnętrzne finansowanie venture capital.

Sprawdzając listę startupów, można wywnioskować, że największe z nich, pozyskały właśnie część środków z funduszy venture capital, np. Google, Skype.

Pojęcie venture capital

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Venture capital – jedna z form finansowania rozwoju przedsiębiorstwa obarczonego dużym ryzykiem. To średnio oraz długoterminowe inwestycje w działalności niepublicznej, które znajdują się we wczesnych fazach jej rozwoju (obciążone wysokim ryzykiem niepowodzenia inwestycji), które jest połączone wraz ze wsparciem menedżerskim (w dziale optymalizacji w ciągu biznesowego czy podniesienie jakości zarządzania). Wizją inwestycji venture capital jest osiąganie zysków wynikających z przyrostu wartości działalności poprzez odsprzedaż jego udziałów lub akcji po upływie określonego okresu.

Z jednej strony venture capital to kapitał wysokiego ryzyka, organizacje inwestują ten kapitał w wybrane przedsiębiorstwa (ale z zamiarem osiągnięcia dużego zysku). Z drugiej strony venture capital daje wiele możliwości dla finansowanego przedsiębiorstwa, ponieważ dzięki temu firma może nie tylko zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki (np. na rozwój innowacyjności), ale także nieoceniony transfer know – how.

Dla inwestora, a więc kapiłodawcy celem jest przede wszystkim znalezienie dobrej, innowacyjnej firmy, która po otrzymaniu środków pieniężnych i know-how urośnie do skali firmy Google, Skype czy Wirtualnej Polski – w polskich warunkach. Wspomniane firmy korzystały wcześniej z kapitału venture i dzięki temu rozwinęły swoje osiągi maksymalnie, a ich inwestorzy osiągnęli wysokie stopy zwrotu.

Obu stronom zależy na dużym sukcesie finansowym na rzecz firmy. Dlatego dana firma jeżeli chce uzyskać wsparcie od venture capital musi posiadać wyjątkowy pomysł na biznes i potencjał wzrostowy, który wynagrodzi niebezpieczeństwo inwestycji.

VC najbardziej inwestuje w branże związane z telekomunikacją, internetem, informatyką i biotechnologią. Jednakże nie każda firma może uzyskać wsparcie finansowe od funduszu VC. Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych tak charakteryzuje przedsiębiorstwa o największych szansach na znalezienie inwestora z branży venture capital:

  • mają dobrą kadrę kierowniczą (dobra kadra menadżerska będzie potrafiła wcielić swój pomysł na biznes z pełnym sukcesem w życie),
  • mają lepszą niż konkurenci ofertę produktów/usług lub przewagę technologiczną,
  • działają na wzrostowym rynku,
  • rozwijają się szybciej niż inne firmy z branży,
  • posiadają znaczny udział w rynku.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Finansowanie venture capital w Polsce

W samej teorii venture capital odnosi się do początkowych faz rozwoju przedsięwzięcia (tzw. start up). Jednakże w Polsce sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ w praktyce ta zasada nie jest przestrzegana. Udział inwestycji w przedsiębiorstwa start-up nie stanowi nawet połowy ogólnej wartości inwestycji. Oznacza to, że VC w Polsce nie chcą ponosić wysokiego ryzyka i wolą przekazywać swoje środki pieniężne dla start-upów, które prowadzą już działalność operacyjną i szukają wsparcia finansowego do dalszego rozwoju. Dany rodzaj zasilania kapitału dotyczy w większości firm, które osiągnęły już triumf na rynku, posiadają sprawdzony produkt, perspektywiczną działalność, ale brakuje im tylko środków na dalszy rozwój (dalsze wykonanie planów). Wspomniane firmy są wspomagane, np. przy wejściu na nowy rynek lub przy procesie restrukturyzacji. VC w Polsce dodatkowo inwestują w te start-upy, które pozyskały już jakąś liczbę/bazę klientów, aby mieć pewność, że liczba tych klientów z czasem wzrośnie.

Podsumowując, VC w Polsce koncentruje się głównie na finansowaniu późniejszych faz rozwoju start-upów, niżeli faz początkowych.

Zalety i wady finansowania przedsiębiorstwa

ZALETY

WADY

Umożliwienie realizacji nawet bardzo ryzykownych projektów bez stosownych zabezpieczeń.

Venture capital można zaliczyć do droższych form finansowania

Charakter zaangażowanego kapitału. W funduszu venture pozyskane środki zwiększają kapitał zakładowy spółki.

Zmiana struktury kapitałowej, wiąże się z częściową utratą kontroli nad spółką (podział zyskiem, podział władzy)

Struktura bilansu nie wpływa negatywnie na zdolność finansową przedsiębiorstwa do zaciągania kolejnych zobowiązań.

Wycena akcji jest niższa niż w przypadku oferty publicznej.

Finansowanie poprzez venture capital nie wiąże się z regularną spłatą kapitału oraz odsetek, tak jak w przypadku kredytu inwestycyjnego.

Długi czas pozyskiwania inwestora (ok. 6 - 12 miesięcy).

Wejście inwestora venture capital poprawia wizerunek przedsiębiorstwa.

Po wyjściu inwestora może dojść do przejęcia przedsiębiorstwa przez osoby niepożądane przez właściciela.

Autor: Katarzyna Spysińska, Systim.pl

Zobacz także: Moja firma

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA