REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu firmowego - gotówka, kredyt, leasing ich wady i zalety

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Zakup samochodu firmowego - gotówka, kredyt, leasing ich wady i zalety
Zakup samochodu firmowego - gotówka, kredyt, leasing ich wady i zalety

REKLAMA

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca stara się być coraz bliżej swoich klientów i kontrahentów. Konieczne są więc podróże, w tym oczywiście własnym pojazdem. Nic więc dziwnego, że wiele osób prowadzących własne firmy, zastanawia się nie tyle nad zakupem samochodu firmowego co nad formą sfinansowania tego zakupu. Rynek proponuje różne możliwości, między innymi zakup za gotówkę, leasing lub kredyt. Jaka forma jest więc najlepsza, jeżeli planujemy zakup własnego auta?

Zakup za gotówkę

Część przedsiębiorców posiada środki własne, także jest w stanie zakupić nowy pojazd we własnym zakresie. W tym miejscu nie muszą się oni dopasowywać do wymogów banków lub firm leasingowych. Do tego, płacąc za pojazd „z góry” mają silniejszą pozycje negocjacyjną w rozmowie ze sprzedawcą. Dlatego, zakup (w rozumieniu samej czynności kupna – sprzedaży) samochodu firmowego za gotówkę może być tańszy. Dodatkową oszczędnością jest późniejsze ubezpieczenie oraz obsługa i naprawy (serwis) pojazdu. Posiadając własnościowy pojazd, bez pomocy finansowej z zewnątrz, przedsiębiorca może sam decydować jak i gdzie go ubezpieczy, w jakim warsztacie będzie go serwisować itp. Są to kolejne potencjalne oszczędności.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowo warto zauważyć, że kupowany pojazd nie musi być nowy (może być używany) oraz spełniać warunków koniecznych do zakupu w kredycie lub leasingu (np. w zakresie daty produkcji czy limitu kilometrów). W zakresie finansowym, zakup samochodu przez firmę może być jej kosztem. Najprawdopodobniej najlepszym wyjściem, jest kupienie pojazdu od innego przedsiębiorcy VAT’owca, który wystawi odpowiedni dokument księgowy – fakturę VAT. Taki rodzaj zakupu jest możliwy nie tylko w salonach dealerskich, ale również od innych firm oraz z komisów. Dzięki temu, przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć nie tylko koszt zakupu pojazdu, ale również podatek VAT. Kwota odliczenia i możliwy procent, zależne są między innymi od sposobu użytkowania auta (wyłącznie służbowo, czy również prywatnie).

Najważniejsze zalety:

  • możliwość negocjacyjna ceny zakupu;
  • wolność wyboru w zakresie obsługi pojazdu oraz ubezpieczenia;
  • własność pojazdu i możliwość jego sprzedaży;

Największe wady:

  • konieczność posiadania własnych środków;
  • potencjalne zamrożenie kapitału.

Leasing

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form zakupu pojazdów przez przedsiębiorców w Polsce. Forma ta została przewidziana przez przepisy kodeksu cywilnego, jednak definicja prawna różni się nieco od potocznie i ogólnie rozumianego leasingu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przez leasing został określony następująco (art. 709¹ ustawy Kodeks Cywilny):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Przykład praktyczny:

Za leasing w czystej formie – umowę leasingu, rozumieć więc należy przykładową sytuację:

Bank ABC S.A. (finansujący) i Pani spółka Potrzebujemy sp. z o.o. (korzystający) zawierają umowę w której: Bank zobowiązuje się kupić Samochód marki Szybki z salonu samochodowego w Gdyni Kowalski Malinowski Pojazdy Szybkie za kwotę 100 000 zł. Bank zobowiązuje się oddać samochód do używania Spółce Potrzebujemy na 4 lata. Spółka Potrzebujemy zobowiązuje się płacić Bankowi wynagrodzenie w ratach 3000 zł miesięcznie.

W tym miejscu warto zauważyć, że zgodnie z „czystą” formą umowy leasingu jedyną opłatą są raty wynagrodzenia (brak tutaj znanych z rynku opłaty wstępnej, opłaty końcowej itp.). Co ciekawe od początku do końca pojazd jest własnością Banku i nie ma tutaj żadnego zobowiązania do przeniesienia własności pojazdu na spółkę Potrzebujemy sp. z o.o.. Leasing znany z kodeksu cywilnego jest więc bliższy potocznemu rozumieniu najmu pojazdu, niż leasingu. Leasing z przeniesieniem własności nazywany jest natomiast leasingiem finansowym.

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

W potocznym rozumieniu leasing polega na zakupie pojazdu, za środku uzyskane od firmy leasingowej lub banku. Jako zabezpieczenie umowy wprowadzana jest odpowiednia opłata własna (początkowa),  a na końcu przewidziana opłata końcowa (wykupu), która umożliwia wykupienie samochodu na własność. Po zakończonej umowie leasingu własność przechodzi więc na korzystającego, który może go wykupić lub w wielu przypadkach oddać i podpisać kolejną umowę leasingu – w rozumieniu przeznaczenia jego wartości na nową opłatę wstępną. Rynek operuje dwoma pojęciami leasingu – operacyjnego i finansowego. Gdzie podstawową różnicę stanowi zaliczenie danego samochodu do składników majątkowych leasingodawcy lub leasingobiorcy. To rodzi konkretne konsekwencje finansowe i podatkowe.

Leasing, podobnie jak kredyt, pozwala z założenia kupić pojazd, kiedy przedsiębiorca nie posiada całości środków własnych na jego zakup. Do najważniejszych zalet leasingu zalicza się między innymi jego potencjalnie niższe koszty, niż kredytu – w tym miejscu jednak należy zauważyć, że faktyczny koszt leasingu i jego porównanie do kosztu kredytu, zależy od konkretnej operacji finansowej i należy go a każdym razem zweryfikować. Dodatkowym atutem leasingu, są z założenia niskie wpłaty początkowe, zaczynające się już od kilku procent wartości pojazdu. Do najważniejszych wad leasingu, które mogą pojawić się już przy późniejszej współpracy jest narzucanie przez leasingodawców (finansujących) konkretnych warunków dotyczących serwisowania, napraw czy utrzymywania samochodów. W niektórych przypadkach umowy określają nawet konkretnie wskazane punkty, gdzie należy naprawiać pojazd, czy marki opon, które należy kupować. Do tego dochodzą kwestie ubezpieczeniowe, narzucone przez finansujących. Oczywiście wybór pojazdu również zostaje w pewien sposób ograniczony – najczęściej do maksymalnie 5 letnich pojazdów.

W zakresie finansowym leasing jest o tyle prosty dla przedsiębiorcy, że to finansujący wystawia odpowiednie dokumenty księgowe dla użytkownika. Co miesiąc (lub inaczej jeżeli tak umówiono) otrzymujemy więc odpowiedni dokument, na którym możemy opierać się w swoich obliczeniach i rachunkach. Leasing może stanowić koszty przedsiębiorstwa (w tym opłaty i prowizje leasingowe). W zakresie podatku VAT należy natomiast rozróżnić leasing finansowy od operacyjnego. Z założenia leasing finansowy na gruncie przepisów VAT jest dostawą towarów, leasing operacyjny traktować należy natomiast traktować jako usługę. Większość umów funkcjonujących na rynku  w Polsce, to umowy tak zwanego leasingu operacyjnego (leasingodawca wpisuje pojazd w swoje środki trwałe), co pozwala na operacje w zakresie rozliczenia VAT częściowo – czyli wraz z płatnością każdej kolejnej raty.

Najważniejsze zalety:

  • uzyskanie środków na pojazd;
  • niska wpłata własna;
  • prostsza procedura finansowania – mniej formalności;.

Największe wady:

  • koszty związane z narzuconym sposobem serwisowania oraz ubezpieczania pojazdu;
  • ograniczenia wieku pojazdów oraz przebiegu.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes


Kredyt

Kredyt jest generalnie najbardziej sformalizowaną formą uzyskania środków na pojazd. Można go uzyskać przede wszystkim w bankach, które mają swoje odpowiednie procedury i podlegają pod konkretne przepisy. Zwolennicy kredytu zwracają jednak w tym miejscu uwagę na zapewnione bezpieczeństwo transakcji i ochronę potencjalnie mniej znającego się na prawie przedsiębiorcy przed możliwymi naruszeniami ze strony leasingodawców. Kredyt jest często możliwością uzyskania środków na auta starsze lub niestandardowe, na które firmy leasingowe nie chcą udzielać leasingu.

Należy jednak pamiętać o wadach tego rodzaju rozwiązania, rozpoczynających się już na etapie weryfikacji możliwości kredytowych – kredyt trudniej uzyskać niż leasing, a następnie obciążających możliwości finansowe przedsiębiorcy. Jakiekolwiek zaległości banki z założenia automatycznie zgłaszają do odpowiednich organów i instytucji takich jak m.in. BIK czy KRD. W zakresie finansowym, kredyt może być opłacalny ponieważ umożliwia uzyskanie własności pojazdu już w momencie jego zakupu. Ma to konkretne konsekwencje finansowe, w tym między innymi możliwość zakupu w całości z VAT – i rozliczenie tego podatku już na samym początku użytkowania pojazdu. W przypadku kredytu bankowego inaczej wygląda rozliczanie odsetek – na które warto zwrócić uwagę pod względem finansowym i podatkowym.

Najważniejsze zalety:

  • uzyskanie środków na pojazd;
  • bezpieczeństwo transakcji;
  • możliwość uzyskania własności pojazdu od razu i konsekwencje podatkowe;

Największe wady:

  • sformalizowana procedura;
  • obciążenie zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Podsumowanie i rekomendacje

Jak widać z powyższego porównania, nie ma jednego złotego rozwiązania dla wszystkich przedsiębiorców. Wybór powinien zostać oparty na potrzebach oraz możliwościach finansowych danego podmiotu. Błędem jest więc stwierdzanie, że zakup za gotówkę, czy leasing jest najlepszą opcją. Dopiero indywidualna analiza, podparta konkretnymi wyliczeniami finansowymi oraz odpowiednimi konsultacjami z osobami zarządzającymi, osobami odpowiedzialnymi za finanse oraz księgowość pozwoli uzyskać odpowiedź, która forma zakupu samochodu firmowego będzie najlepsza, dla tego konkretnego podmiotu.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

2 miliony firm czeka na podpis prezydenta. Stawką jest niższa składka zdrowotna

To może być przełom dla mikroprzedsiębiorców: Rada Przedsiębiorców apeluje do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy, która ulży milionom firm dotkniętym Polskim Ładem. "To test, czy naprawdę zależy nam na polskich firmach" – mówią organizatorzy pikiety zaplanowanej na 6 maja.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje skutków błędów w deklaracjach podatkowych. Ochrona dopiero po wykupieniu rozszerzonej polisy OC

Księgowi w biurach rachunkowych mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji podatkowych swoich klientów – termin składania m.in. PIT-36, PIT-37 i PIT-28 mija 30 kwietnia. Pod presją czasu księgowym zdarzają się pomyłki, np. błędne rozliczenie ulg, nieuwzględnienie wszystkich przychodów czy pomyłki w zaliczkach na podatek. W jednej z takich spraw nieprawidłowe wykazanie zaliczek w PIT-36L zakończyło się naliczonymi przez Urząd Skarbowy odsetkami w wysokości ponad 7000 zł. Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje błędów w deklaracjach podatkowych – ochronę zapewnia dopiero wykupienie rozszerzonej polisy.

Rewolucja płacowa w całej UE od 2026 r. Pracodawcy będą musieli ujawniać kwoty wynagrodzenia pracownikom i kandydatom do pracy

Wynagrodzenia przestaną być tematem tabu. Od czerwca 2026 roku pracodawcy będą mieli obowiązek ujawniania informacji o płacach, zarówno kandydatom do pracy, jak i zatrudnionym pracownikom. Czy to koniec nierówności i początek nowego rozdania na rynku pracy?

REKLAMA

Firmy ignorują KSeF? Tylko 5 tys. podmiotów gotowych na rewolucję e-fakturowania

Choć obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur wejdzie w życie za 9 miesięcy, zaledwie 5230 firm zdecydowało się na dobrowolne wdrożenie systemu. Eksperci biją na alarm – to ostatni moment na przygotowania. Firmy nie tylko ryzykują chaos, ale też muszą zmierzyć się z brakiem środowiska testowego, napiętym harmonogramem i rosnącą liczbą innych zmian w przepisach.

Spółka komandytowa bez VAT od dywidendy – ważna interpretacja skarbówki

Dywidenda wypłacana komplementariuszowi nie podlega VAT – potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Oznacza to, że spółki komandytowe, w których wspólnicy prowadzą sprawy spółki bez wynagrodzenia, nie muszą obawiać się dodatkowego obciążenia podatkowego. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców poszukujących efektywnych i bezpiecznych rozwiązań podatkowych.

Fiskus wlepi kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? MF analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Jak nie zbankrutować na IT: inteligentne monitorowanie i optymalizacja kosztowa środowiska informatycznego. Praktyczny przewodnik po narzędziach i strategiach monitorowania

W dzisiejszej erze cyfrowej, środowisko IT stało się krwiobiegiem każdej nowoczesnej organizacji. Od prostych sieci biurowych po rozbudowane infrastruktury chmurowe, złożoność systemów informatycznych stale rośnie. Zarządzanie tak rozległym i dynamicznym ekosystemem to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dogłębnej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim strategicznego podejścia i dostępu do odpowiednich narzędzi. Wyobraźcie sobie ciągłą potrzebę monitorowania wydajności kluczowych aplikacji, dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych, sprawnego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników, a jednocześnie planowania przyszłych inwestycji i optymalizacji kosztów. To tylko wierzchołek góry lodowej codziennych obowiązków zespołów IT i kadry managerskiej. W obliczu tej złożoności, poleganie wyłącznie na intuicji czy reaktywnym podejściu do problemów staje się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest proaktywne zarządzanie, oparte na solidnych danych i inteligentnych systemach, które nie tylko informują o bieżącym stanie, ale również pomagają przewidywać przyszłe wyzwania i podejmować mądre decyzje.

Wojna celna USA - Chiny. Jak może się bronić Państwo Środka: 2 scenariusze. Świat (też Stany Zjednoczone) nie może się obejść bez chińskiej produkcji

Chiny mogą przekierować towary nadal objęte nowymi, wysokimi cłami USA przez gospodarki i porty azjatyckie lub (a raczej równolegle) przekierować sprzedaż dotychczas kierowaną do USA na inne rynki - prognozują eksperci Allianz Trade. Bardziej prawdopodobna jest przewaga drugiego scenariusza – tak było podczas pierwszej wojny handlowej prezydenta Trumpa, co obecnie oznaczać będzie m.in. 6% rokroczny wzrost importu z Chin do UE (ale też do innych krajów) w ciągu trzech najbliższych lat. Branża, która nie korzysta z żadnych wyłączeń w wojnie celnej – odzież i tekstylia może odczuć ją w największym stopniu na swoich marżach.

REKLAMA