REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tysiąc zielonych projektów na ożywienie Europy o wartości 200 miliardów euro

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Tysiąc zielonych projektów na ożywienie Europy
Tysiąc zielonych projektów na ożywienie Europy

REKLAMA

REKLAMA

EY przygotował raport “A Green Covid-19 Recovery and Resilience Plan for Europe”, czyli listę 1000 gotowych do wdrożenia ekologicznych projektów o łącznej wartości dwustu miliardów euro. Te zielone projekty mają stworzyć w Europie ponad dwa miliony nowych miejsc pracy. Na liście jest też kilka projektów z Polski, które mogą się przyczynić do powstania czterdziestu tysięcy nowych miejsc pracy.

Z raportu EY wynika, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej bardzo dobrze radzą sobie z identyfikacją ekologicznego potencjału. Chorwacja i Słowacja mają jedne z najwyższych wskaźników zielonych projektów w przeliczeniu na mieszkańca. Wyprzedziły pod tym względem Francję i Niemcy. Prym wiodą Szwecja, Cypr, Estonia i Czechy. Wśród pięćdziesięciu kluczowych inicjatyw zostały wyróżnione projekty z Polski. Dzięki ich realizacji ma powstać czterdzieści tysięcy nowych miejsc pracy oraz emisja CO2  ma zostać zmniejszona o dwadzieścia sześć tysięcy ktCO2e. Przytoczone w raporcie przykłady kluczowych projektów z Polski  to: produkcja ogniw litowo-jonowych do samochodów elektrycznych, projekty z zakresu lądowej energetyki wiatrowej oraz krakowski program Clean Air 2020 polegający na wymianie starych pieców i kotłów na paliwa stałe oraz modernizacji domów jednorodzinnych w celu efektywnego zarządzania energią. Kolejnym zaprezentowanym przykładem jest projekt budowy linii szybkiego tramwaju na trasie Czyżyny - Mistrzejowice w Krakowie. 

Autopromocja

Raport ‘A Green Covid-19 Recovery and Resilience Plan for Europe’ przedstawia zaledwie ułamek zielonych projektów, które znajdują się w trakcie realizacji. Wartość całego europejskiego pakietu ekologicznego EY szacuje nawet na bilion euro. Bardzo nas cieszy, że na liście 50 kluczowych zielonych inicjatyw nie zabrakło projektów z Polski i to projektów, które oddolnie przyczyniają się do transformacji energetycznej. Nasz kraj stoi jeszcze przed  tym procesem, a pandemia COVID spowodowała, że  zmiana metod wytwarzania energii stała się jeszcze bardziej pilna - ocenił najnowszy raport  EY Jarosław Wajer - Partner EY Polska.

Europejski Zielony Ład stawia zmiany klimatyczne i gospodarkę o obiegu zamkniętym w centrum gospodarczej przyszłości Europy. Zgodnie z obietnicami przywódców, Plan Odbudowy dla Europy o wartości 750 miliardów euro ma wesprzeć i przyspieszyć proces transformacji w stronę zrównoważonej gospodarki neutralnej dla klimatu. Konieczna jest jednak współpraca w tym zakresie, aby zapewnić widoczność i konkurencyjność projektów zielonej infrastruktury i technologii.

Podczas gdy kraje członkowskie UE przygotowują swoje plany ożywienia gospodarczego, zespoły z EY działające w różnych częściach świata, sporządziły listę ponad 1000 zielonych możliwości inwestycyjnych w 27 państwach członkowskich UE, które mogą tworzyć miejsca pracy i przyczyniać się do realizacji celów klimatycznych UE. Lista ta obrazuje jak ogromny jest zasób projektów, pozwalających odzyskać czyste ożywienie po Covid-19.

Wyselekcjonowany przez ekspertów EY katalog najciekawszych „zielonych” inicjatyw to odpowiedź na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady przyjęte w czerwcu 2020 r. w sprawie tzw. taksonomii zielonych projektów niezbędnych do realizacji planu działania w sprawie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego w związku ze zmianą klimatu. Zaproponowane Radzie Europejskiej projekty koncentrują się na adaptacji do zmian klimatycznych, zrównoważonym użytkowaniu zasobów, przechodzeniu na gospodarkę w o obiegu zamkniętym, zapobieganiu zanieczyszczeniom oraz ochronie ekosystemów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: A Green Covid19 Recovery and Resilience Plan for Europe.pdf

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA