REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking dobrostanu na świecie - Polska na 31 miejscu

Ranking dobrostanu na świecie - Polska na 31 miejscu / Fot. Fotolia
Ranking dobrostanu na świecie - Polska na 31 miejscu / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W tegorocznej edycji rankingu dobrostanu na świecie Polska awansowała na pozycję 31, plasując się za takimi państwami, jak Czechy, Malta, Portugalia, jednak wyprzedzając np. Włochy, Grecję czy Arabię Saudyjską. Ranking opublikował Legatum Institute - jest to kolejne wydanie rankingu dobrostanu na świecie, który wypracowywany jest od roku 2009.

Autopromocja

Legatum Institute to międzynarodowy think tank, który publikuje „Prosperity Index” – ranking dobrostanu od roku 2009. Organizacja nie stawia jednak znaku równości między dobrostanem, a wskaźnikiem PKB per capita - owszem - uwzględnia również zmienne gospodarcze, jednak w dużym stopniu bazuje także na miękkich parametrach, które szeregowane są na podstawie realizowanych w poszczególnych krajach badań ankietowych. Co za tym idzie, ośmioma głównymi kryteriami oceny jest według Gegatum Institute: kapitał społeczny, bezpieczeństwo, wolność osobista, gospodarka, opieka zdrowotna, edukacja, stabilność państwowości oraz stymulanty przedsiębiorczości.

Światowa czołówka

Państwa, które według tegorocznego rankingu charakteryzują się największym dobrostanem, to kolejno: Norwegia (nr 1 w segmencie kapitał społeczny), Szwajcaria (nr 1 w dziale gospodarka i stabilność państwowości), Nowa Zelandia (nr 1 w zakresie wolność osobista), Dania (nr 2 w segmencie stymulanty przedsiębiorczości), Kanada (nr 2 w sekcji edukacja), Szwecja (nr 1 w dziale stymulanty przedsiębiorczości), Australia (nr 1 w przypadku zmiennej edukacja), Finlandia (nr 3 dla bezpieczeństwa), Holandia (nr 4 w zakresie edukacji) oraz Stany Zjednoczone (nr 1 w dziale ochrona zdrowia).

Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej

Co ciekawe, okupująca szczyt rankingu Norwegia zajmuje tę pozycję już szósty raz z rzędu, tj. była nr 1 we wszystkich dotychczasowych wydaniach opracowania „Prosperity Index”. Równie ważny jest fakt, że największy spadek dobrostanu w Europie przypisano w tym roku Rosji, która zajęła pozycję 68 rankingu, czyli obniżyła swoją pozycję o 8 miejsc. Najniższe uzyskane przez Rosję wartości dotyczą państwowości, wolności osobistej oraz bezpieczeństwa, w przypadku których w dedykowanych rankingach zajmuje ona odpowiednio pozycję 113, 124 oraz 96.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To jednak Wenezuela zanotowała najwyższy w skali świata spadek w stosunku rocznym, zajmując ostatecznie setną pozycję, czyli pogarszając swój wynik o 22 miejsca. Wenezuela spadła jednak w dedykowanych rankingach o 44 pozycji w sekcji gospodarka, 24 miejsca dla wolności osobistej oraz 26 miejsc w przypadku zmiennej kapitał społeczny.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Polski dobrobyt

W tegorocznym wydaniu rankingu Polska zajęła pozycję 31, czyli zanotowała wzrost o trzy miejsca w porównaniu z rokiem poprzednim. Wyprzedziła ona tym samym takie europejskie kraje jak: Chorwacja (nr 50), Cypr (nr 40), Estonia (nr 32), Grecja (nr 59), Włochy (nr 37), jednak osiągnęła gorszy wynik od takich krajów jak: Austria (nr 15), Belgia (nr 17),  Francja (nr 21), Czechy (nr 29), Islandia (nr 11) czy Portugalia (nr 27).

Polska została najlepiej oceniona w kategorii bezpieczeństwo, w przypadku której zajęła pozycję 24. Dla pozostałych indeksów było to odpowiednio: edukacja – 31, ochrona zdrowia 33, stabilność państwowości – 39, stymulanty przedsiębiorczości – 40, gospodarka – 41, kapitał społeczny – 47, wolność osobista – 58.

Dlaczego aż tak źle wypadliśmy w sekcji kapitał społeczny i wolność osobista? To miękkie zmienne, więc o uszeregowaniu Polski przesądziły tu w dużej mierze odpowiedzi ankietowanych Polaków. W sekcji wolność osobista pytano np. „Czy Polska to miejsce przyjazne mniejszościom narodowym?” Odpowiedź twierdzącą zadeklarowało tu 51,9 % ankietowanych. Jeszcze słabiej wypadliśmy w przypadku faktorów uwzględnianych dla zmiennej kapitał społeczny, czyli zaufania społecznego, a także pomocy realizowanej w ramach np. wolontariatu czy wspierania organizacji charytatywnych.


Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA