REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Klub sportowy w formie fundacji
Klub sportowy w formie fundacji

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając organizację z zakresu działalności sportowej należy przede wszystkim określić, w jakiej formie będzie ona działała. Wytyczne w tym zakresie reguluje art. 3 ust. 1 ustawy o sporcie (u.s.), zgodnie z którym działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego. Najważniejszy wymóg określa jednak art. 3 ust. 2 wspomnianej ustawy, który wskazuje, że klub sportowy działa jako osoba prawna. Ponadto szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy (art. 4 ust. 1 u.s.), który działa jak stowarzyszenie.

Ustawodawca nie przewidział jednak ograniczeń, co do katalogu podmiotów z osobowością prawną, mogących funkcjonować jako klub sportowy. Oznacza to, że kluby sportowe mogą działać w formie:

Autopromocja

- stowarzyszeń zarejestrowanych w KRS;

- stowarzyszeń wpisanych do ewidencji starosty właściwego ze względu na siedzibę klubu;

- fundacji zarejestrowanych w KRS;

- uczniowskich klubów sportowych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- spółek kapitałowych, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych zarejestrowanych w KRS.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Nie ma więc przeszkód prawnych, aby klub sportowy działał w formie fundacji. W takim przypadku fundacja może powołać do życia klub sportowy, który będzie funkcjonował jako wyodrębniona jednostka organizacyjna podlegająca fundacji. Co ważne, w statucie fundacji powinny się wówczas znaleźć zapisy, że celem fundacji jest prowadzenie klubu sportowego. Statut musi również przewidywać możliwość tworzenia przez fundację jednostek organizacyjnych tudzież klubów sportowych.

Należy pamiętać, że nowo powołana jednostka organizacyjna (klub sportowy) nie wymaga rejestracji w KRS. Wystarczy, że zostanie powzięta odpowiednia uchwała zarządu fundacji o powołaniu klubu sportowego. Wiąże się to jednak z tym, iż jednostka organizacyjna nie będzie posiadała wtedy osobowości prawnej.

Kolejnym krokiem będzie już uchwalenie regulaminu lub statutu klubu sportowego, w którym zawarte powinny zostać takie kwestie jak: sposób nabycia członkostwa, prawa i obowiązki członków, wysokość ewentualnej składki członkowskiej oraz sposoby wyboru władz klubu.

Istnieje także opcja powołania do życia klubu sportowego działającego nie jako wyodrębniona jednostka organizacyjna, lecz jako oddział posiadający osobowość prawną. Podobnie jak w powyższym przypadku możliwość powoływania jednostek terenowych (oddziałów, kół, klubów sportowych itp.) powinna zostać określona w statucie fundacji. Warto wtedy w statucie lub regulaminie fundacji wskazać na jakich zasadach tworzony jest oddział (klub sportowy). Co istotne, oddział powinien zostać zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Założenie fundacji działającej w formie klubu sportowego niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze, aby powołać do życia fundację wystarczy tylko jedna osoba będąca fundatorem założycielem, dzięki której na mocy aktu notarialnego zostanie założona fundacja. W przypadku stowarzyszenia wymaga się już minimum siedmiu osób, aby można było mówić o założeniu klubu sportowego. Dodatkowo, w przypadku sprawnego skompletowania wymaganych dokumentów z podpisami i prawidłowego złożenia formularzy do właściwego Krajowego Rejestru Sądowego okres oczekiwania na zarejestrowanie fundacji nie powinien przekroczyć 30 dni.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że powołanie klubu sportowego w formie fundacji daje możliwość uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego (OPP). Jak stanowi bowiem art. 4 pkt. 17) ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie sferę zadań publicznych, które będą się kwalifikowały na działalność pożytku publicznego, obejmuje wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

Co ważne, na podstawie art. 27 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie  podatnicy podatku dochodowego mogą przeznaczyć 1 % podatku na rzecz fundacji o statusie OPP.

Nadto, oprócz uzyskania statusu OPP, fundacja może być zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. nr 127, poz. 857 i nr 151, poz. 1014), przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia.

Nie jest to jedyne zwolnienie podatkowe, bowiem zgodnie z art. 113. ust. 1. ustawy o podatku od towarów i usług: Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Powyższy przepis znajdzie więc zastosowanie wtedy, jeśli mamy do czynienia z małym klubem sportowym.


Oprócz przytoczonego wyżej przepisu, warto zapoznać się z art. 43 pkt. 32) ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym: zwalnia się od podatku usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że: a) są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim, b) świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków, c) są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym – z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością;

Pozostając jeszcze w obrębie zwolnień podatkowych nabycie przez fundację w drodze spadku, zapisu lub darowizny pieniędzy lub innych rzeczy ruchomych albo praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn (art. 16 ustawy o fundacjach).

Jak więc widać powołanie fundacji działającej w formie klubu sportowego wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak prosta droga do założenia fundacji czy też szereg zwolnień podatkowych, którymi może być objęta fundacja.

Adam Jaworski aplikant radcowski, Kancelaria Prawna Rachelski i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA