reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Dodatkowe świadczenia sportowe zakupione dla pracownika kosztem podatkowym

Dodatkowe świadczenia sportowe zakupione dla pracownika kosztem podatkowym

Koszty poniesione przez spółkę w związku z zakupem świadczeń sportowych dla pracowników, w części finansowanej przez spółkę, należy uznać za koszty uzyskania przychodów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 stycznia 2018 r., 0112-KDIL3-3.4011.6.2018.1.MC.

Sprawa dotyczyła komandytariusza spółki komandytowej X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Spółka komandytowa prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie produkcji oraz handlu. Komandytariusz spółki zamierza wprowadzić w spółce system nagradzania pracowników kartami “A”. Pracownicy będą co miesiąc oceniani przy pomocy formularza kompetencji „miękkich” pracownika takich jak: utrzymanie porządku na stanowisku pracy, dyscyplina, szybkość reakcji, zespołowość, atmosfera, otwartość na zmiany, identyfikacja problemów, sumienność. Na mocy aneksu do regulaminu wynagradzania spółki, wprowadzono zapis, zgodnie z którym spółka może zaoferować pracownikom możliwość korzystania z kart A, gdzie pracownik będzie ponosił odpłatność z tego tytułu w wysokości 1 zł wartości karty miesięcznie, a w pozostałej części wartość karnetu będzie finansowana przez pracodawcę. Część finansowana przez pracodawcę jest przychodem pracownika ze stosunku pracy. Odpłatność za kartę w wysokości 1 zł oraz zaliczka na podatek dochodowy zostanie pobrana, za zgodą pracownika, z jego wynagrodzenia za pracę.

Na tym tle podatnik zapytał organ podatkowy, czy będzie miał prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, wydatki poniesione na zakup kart A dla pracowników, w części finansowanej przez spółkę.

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, celem wprowadzenia przedmiotowego systemu nagradzania pracowników, jest wykazanie się przez pracowników inicjatywą, wskazywanie pomysłów na ulepszenia w pracy, zwiększenie motywacji, zaangażowania, i w efekcie efektywności w wykonywaniu pracy. Takie rozwiązanie, zdaniem podatnika, przyczyni się do wzrostu osiąganych przez spółkę przychodów. Zatem poniesione wydatki można zaliczyć w poczet kosztów podatkowych.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Organ podkreślił, że kosztami podatkowymi są m.in. tzw. koszty pracownicze, które obejmują nie tylko wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, ale i diety, inne należności za czas podróży służbowej, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, świadczenia medyczne. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci zakupu karnetów wstępu na siłownie, pływalnie, korty tenisowe, fitness oraz opłaty za korzystanie z innych obiektów sportowych, jednakże każdorazowo należy przeanalizować, jaki jest cel takiego przedsięwzięcia.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama