REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż akcji przez fundację jest opodatkowana

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy fundacją. Posiadamy akcje w S.A. Koszt nabycia akcji 1250,0 tys. zł. Finalizujemy sprzedaż tych akcji, kwota sprzedaży to 3095,0 tys. zł. Dochód przeznaczymy na działalność statutową zgodną z art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy dochód podlega opodatkowaniu?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Nie, w przypadku spełnienia wymogów przewidzianych przez art. 17 ust. 1 updop dochód ze sprzedaży akcji nie podlega opodatkowaniu. Przepisy przewidują możliwość uzyskania zwolnienia z opodatkowania zarówno dla fundacji będącej organizacją pożytku publicznego, jak i nieposiadającej tego statusu. Dochody należy wykazać w CIT-8 i CIT-8/O. Po złożeniu oświadczenia, o którym mowa w art. 25 ust. 5 updop, od dochodu ze sprzedaży akcji nie trzeba w trakcie roku podatkowego odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy.

UZASADNIENIE

Dochody ze sprzedaży akcji nie podlegają opodatkowaniu, pod warunkiem że fundacja spełnia warunki zwolnienia od podatku dochodowego ustanowione w art. 17 ust. 1 pkt 6c lub art. 17 ust. 1 pkt 4 updop (patrz: tabela).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochody ze sprzedaży akcji uzyskane przez fundację spełniającą powyższe warunki są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych. Warunkiem jest przeznaczenie tych dochodów na działalność statutową. Możliwość zwolnienia byłaby wyłączona, gdyby dochody ze sprzedaży akcji były wymienione w katalogu dochodów niemogących korzystać z tego zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Katalog ten tworzy art. 17 ust. 1a updop. Są w nim umieszczone np. dochody uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych. Dochody z akcji nie są wymienione w art. 17 ust. 1a updop.

Należy pamiętać, iż art. 17 ust. 1e updop stanowi, że zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe stosuje się również w przypadku lokowania dochodów poprzez nabycie:

1) wyemitowanych po 1 stycznia 1989 r. obligacji Skarbu Państwa lub bonów skarbowych oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego po 1 stycznia 1997 r.,

2) papierów wartościowych lub niebędących papierami wartościowymi instrumentów finansowych, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, jeżeli nabycie takie nastąpiło w ramach zarządzania portfelem, o którym mowa w art. 75 tej ustawy (pod warunkiem zdeponowania tych papierów wartościowych lub instrumentów finansowych na odrębnym rachunku prowadzonym przez uprawniony podmiot),

3) jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

REKLAMA

Może się zdarzyć, że urzędnicy kontrolujący ze strony fiskusa fundację zajmą niekorzystne stanowisko w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji. Wtedy można powołać się na przytoczone przepisy, z których wynika zwolnienie tego dochodu z opodatkowania. Warto sięgnąć także do praktyki ich interpretowania zarówno przez organy podatkowe, jak i sądy.

Przykładem korzystnego dla Państwa stanowiska jest pismo z 12 sierpnia 2007 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie (sygn. US.I/423-22/07). Organ potwierdził, że dochody finansowe fundacji z działalności lokacyjnej wolnych środków finansowych w postaci przychodów finansowych z lokat bankowych oraz jednorazowej (okazjonalnej) sprzedaży zakupionych papierów wartościowych podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c updop.

Można też wykorzystać w sporze w postępowaniu podatkowym uchwałę SN z 13 marca 2002 r. (sygn. III ZP 21/01). Sąd uznał prawo takich osób prawnych jak stowarzyszenia czy fundacje inwestujących w papiery wartościowe do zwolnień podatkowych wynikających z przeznaczenia dochodu na działalność statutową tych osób prawnych.

WAŻNE!

Nie ma określonego terminu, w jakim środki mają być przeznaczone na działalność statutową.

PRZYKŁAD

Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. W połowie 2007 r., tuż przed załamaniem cen, fundacja sprzedała na GPW akcje o wartości 5 mln zł. Zakup akcji miał charakter inwestycji średnioterminowej środków przeznaczonych na działalność statutową. Fundacja zarobiła około 1,5 mln zł. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie inwestowania pieniędzy. 6,5 mln zł uzyskanych ze sprzedaży akcji nie zostało od razu przeznaczone na cele statutowe fundacji. W II połowie 2007 r. pieniądze zostały zainwestowane w krótkoterminowe lokaty o okresie zapadalności 1, 3 i 6 miesięcy. W 2008 r. fundacja około 7 mln zł ponownie zainwestowała w roczną lokatę terminową oprocentowaną na 8%. Dopiero po wygaśnięciu lokaty pieniądze zostaną wydane na cele statutowe fundacji. Pomimo to żadna z inwestycji nie powinna zostać obciążona podatkiem dochodowym. Odmienne stanowisko organu podatkowego należy uznać za błędne.

• art. 17 i 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Tomasz Król

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA