REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż akcji przez fundację jest opodatkowana

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy fundacją. Posiadamy akcje w S.A. Koszt nabycia akcji 1250,0 tys. zł. Finalizujemy sprzedaż tych akcji, kwota sprzedaży to 3095,0 tys. zł. Dochód przeznaczymy na działalność statutową zgodną z art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy dochód podlega opodatkowaniu?

RADA

Autopromocja

Nie, w przypadku spełnienia wymogów przewidzianych przez art. 17 ust. 1 updop dochód ze sprzedaży akcji nie podlega opodatkowaniu. Przepisy przewidują możliwość uzyskania zwolnienia z opodatkowania zarówno dla fundacji będącej organizacją pożytku publicznego, jak i nieposiadającej tego statusu. Dochody należy wykazać w CIT-8 i CIT-8/O. Po złożeniu oświadczenia, o którym mowa w art. 25 ust. 5 updop, od dochodu ze sprzedaży akcji nie trzeba w trakcie roku podatkowego odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy.

UZASADNIENIE

Dochody ze sprzedaży akcji nie podlegają opodatkowaniu, pod warunkiem że fundacja spełnia warunki zwolnienia od podatku dochodowego ustanowione w art. 17 ust. 1 pkt 6c lub art. 17 ust. 1 pkt 4 updop (patrz: tabela).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochody ze sprzedaży akcji uzyskane przez fundację spełniającą powyższe warunki są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych. Warunkiem jest przeznaczenie tych dochodów na działalność statutową. Możliwość zwolnienia byłaby wyłączona, gdyby dochody ze sprzedaży akcji były wymienione w katalogu dochodów niemogących korzystać z tego zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Katalog ten tworzy art. 17 ust. 1a updop. Są w nim umieszczone np. dochody uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych. Dochody z akcji nie są wymienione w art. 17 ust. 1a updop.

Należy pamiętać, iż art. 17 ust. 1e updop stanowi, że zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe stosuje się również w przypadku lokowania dochodów poprzez nabycie:

1) wyemitowanych po 1 stycznia 1989 r. obligacji Skarbu Państwa lub bonów skarbowych oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego po 1 stycznia 1997 r.,

2) papierów wartościowych lub niebędących papierami wartościowymi instrumentów finansowych, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, jeżeli nabycie takie nastąpiło w ramach zarządzania portfelem, o którym mowa w art. 75 tej ustawy (pod warunkiem zdeponowania tych papierów wartościowych lub instrumentów finansowych na odrębnym rachunku prowadzonym przez uprawniony podmiot),

3) jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Może się zdarzyć, że urzędnicy kontrolujący ze strony fiskusa fundację zajmą niekorzystne stanowisko w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji. Wtedy można powołać się na przytoczone przepisy, z których wynika zwolnienie tego dochodu z opodatkowania. Warto sięgnąć także do praktyki ich interpretowania zarówno przez organy podatkowe, jak i sądy.

Przykładem korzystnego dla Państwa stanowiska jest pismo z 12 sierpnia 2007 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie (sygn. US.I/423-22/07). Organ potwierdził, że dochody finansowe fundacji z działalności lokacyjnej wolnych środków finansowych w postaci przychodów finansowych z lokat bankowych oraz jednorazowej (okazjonalnej) sprzedaży zakupionych papierów wartościowych podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c updop.

Można też wykorzystać w sporze w postępowaniu podatkowym uchwałę SN z 13 marca 2002 r. (sygn. III ZP 21/01). Sąd uznał prawo takich osób prawnych jak stowarzyszenia czy fundacje inwestujących w papiery wartościowe do zwolnień podatkowych wynikających z przeznaczenia dochodu na działalność statutową tych osób prawnych.

WAŻNE!

Nie ma określonego terminu, w jakim środki mają być przeznaczone na działalność statutową.

PRZYKŁAD

Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. W połowie 2007 r., tuż przed załamaniem cen, fundacja sprzedała na GPW akcje o wartości 5 mln zł. Zakup akcji miał charakter inwestycji średnioterminowej środków przeznaczonych na działalność statutową. Fundacja zarobiła około 1,5 mln zł. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie inwestowania pieniędzy. 6,5 mln zł uzyskanych ze sprzedaży akcji nie zostało od razu przeznaczone na cele statutowe fundacji. W II połowie 2007 r. pieniądze zostały zainwestowane w krótkoterminowe lokaty o okresie zapadalności 1, 3 i 6 miesięcy. W 2008 r. fundacja około 7 mln zł ponownie zainwestowała w roczną lokatę terminową oprocentowaną na 8%. Dopiero po wygaśnięciu lokaty pieniądze zostaną wydane na cele statutowe fundacji. Pomimo to żadna z inwestycji nie powinna zostać obciążona podatkiem dochodowym. Odmienne stanowisko organu podatkowego należy uznać za błędne.

• art. 17 i 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Tomasz Król

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA