REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stypendia wypłacane przez fundacje

Krzysztof Rustecki
inforCMS

REKLAMA

Fundacja zamierza przyznawać i wypłacać stypendia dla uczniów z niezamożnych rodzin. Jakie obowiązki w związku z tym zaistnieją?

Będą to głównie obowiązki związane z rozliczeniem podatkowym udzielonych stypendiów. Rodzaj informacji i dokumentów podatkowych będzie zależał przede wszystkim od osoby stypendysty oraz od tego, czy kwota miesięcznego stypendium mieści się w ustawowym limicie zwolnienia podatkowego (380 zł).

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40b updof wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł.

Aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, muszą być spełnione następujące warunki:

• stypendium musi być wypłacone uczniowi lub studentowi,

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

• wysokość oraz zasady udzielania stypendium muszą być określone w regulaminie zatwierdzonym przez organy statutowe organizacji,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• regulaminy przyznawania stypendiów powinny być udostępniane do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładane (wywieszane) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych,

• kwota stypendium nie może przekraczać miesięcznie kwoty 380 zł.

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Ponadto, zgodnie z art. 21 ust. 10 updof, zwolnienie to stosuje się, jeżeli podatnik (stypendysta) przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie PIT-2C, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu - z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 29-30b i art. 30e.

UWAGA!

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

Jeżeli podatnik (uczeń bądź student) nie złoży oświadczenia PIT-2C, to mimo spełnienia pozostałych warunków, nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Podatnik (stypendysta) obowiązany jest również zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego, wynikającego z oświadczenia, przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.

Po stronie fundacji również wystąpią pewne obowiązki ewidencyjne:

Przykład

Fundacja będzie wypłacać w 2008 r. stypendium uczniowi w wysokości 300 zł. Stypendium to spełnia wszystkie warunki uprawniające do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b updof.

Ponieważ fundacja będzie wypłacać podatnikowi (uczniowi) wyłącznie stypendia zwolnione od podatku, to zgodnie z art. 35 ust. 10, w związku z art. 39 ust. 5 updof, będzie ona obowiązana do sporządzenia - w terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym - informacji PIT-8S o wysokości wypłaconego stypendium i przekazania jej podatnikowi (uczniowi) oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (ucznia). Fundacja może również sporządzić roczne obliczenie podatku dla stypendysty na podstawie art. 37 updof.

Może również mieć miejsce sytuacja, że stypendyście zostanie wypłacone stypendium jednorazowo za kilka miesięcy.

Przykład

Fundacja przyznała studentowi stypendium we wrześniu 2008 r. Stypendium wynosiło 300 zł i miało być wypłacane za okres październik-grudzień. Na skutek braku środków fundacja nie mogła co miesiąc wypłacać stypendium. Dopiero w grudniu 2008 r. posiadała środki, aby wypłacić stypendium. W miesiącu tym wypłaciła kwotę 900 zł. Powstaje pytanie, czy kwota ta będzie wolna od podatku. Należy jednak zauważyć, że powyższe zwolnienie uzależnione jest od wysokości miesięcznego stypendium. Stąd, gdy w jednym miesiącu przekazywane są stypendyście należności za kilka miesięcy (np. w grudniu za październik, listopad i grudzień) i łączna kwota wypłaty jest większa od 380 zł, natomiast przyznane miesięczne stypendium nie przekracza tej kwoty, to zwolnienie od podatku ma nadal zastosowanie. W takim przypadku fundacja nie jest obowiązana do poboru zaliczki na podatek.

W przypadku wypłaty stypendiów w kwocie miesięcznej przekraczającej kwotę zwolnioną (380 zł) fundacja będzie obowiązana do poboru zaliczki od nadwyżki podlegającej zwolnieniu. Na podstawie bowiem art. 35 ust. 1 pkt 2 updof jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne, jako płatnicy, obowiązane są do poboru zaliczek miesięcznych od wypłacanych przez nie stypendiów.

 

Za stypendia, od których pobiera się zaliczki uważa się w szczególności stypendia przyznawane uczestnikom studiów doktoranckich, stypendia naukowe, stypendia i inne należności otrzymywane przez osoby kierowane za granicę w celach naukowych, dydaktycznych lub szkoleniowych, stypendia za rozwiązywanie zadań badawczych i wdrożeniowych oraz przyznawane studentom studiów dziennych stypendia za wyniki w nauce i stypendia ministra za osiągnięcia w nauce (art. 35 ust. 2 updof). Należy zwrócić uwagę, że nie jest to katalog zamknięty. W związku z tym inne stypendia - w przypadku gdy nie korzystają ze zwolnienia - podlegają obowiązkowi poboru zaliczki na podatek. I tak, obowiązek poboru zaliczki występuje również w przypadku wypłaty stypendiów niekorzystających w całości ze zwolnienia - a więc tych wypłacanych uczniom niespełniającym warunków do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b updof, jak również wszystkim innym osobom niewymienionym w tym przepisie.

Zaliczki te, zgodnie z art. 35 ust. 3 updof, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1c updof. Zaliczkę zmniejsza się o kwotę wolną od podatku, jeżeli podatnik (stypendysta) przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym lub przed upływem miesiąca, w którym zaczął osiągać takie dochody, złoży płatnikowi oświadczenie PIT- 2A, że nie osiąga równocześnie innych dochodów, z wyjątkiem określonych w art. 30-30c oraz 30e.

Zaliczki te fundacja będzie obowiązana przekazać w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca jej siedziby. W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym fundacja powinna przesłać do urzędu skarbowego, właściwego według jej siedziby, roczną deklarację PIT-4R (art. 38 ust. 1a updof).

Zgodnie z art. 39 ust. 1 updof w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym fundacja jako płatnik, w przypadku gdy nie dokonuje rocznego obliczenia podatku, jest obowiązana przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienną informację PIT-11 (stypendia wykazywane są jako przychody z innych źródeł - art. 20 ust. 1 updof).

Podstawa prawna:

• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  "Nie płacę, bo nie pracuję, bo inflacja, bo mam za daleko do banku…" Jak tłumaczymy niepłacenie długów?

  „Nie płacę, bo mam za daleko do banku, a boję się wchodzić na konto przez Internet”, „Nie płacę, bo nie pracuję”, „Nie płacę, bo inflacja…” – to tylko część z obszernego repertuaru wymówek dłużników, z którymi każdego dnia mierzą się negocjatorzy firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso. Działają na zlecenie wierzycieli – banków, firm pożyczkowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców prądu, gazu i telewizji. Według danych Krajowego Rejestru Długów zaległości finansowe konsumentów wynoszą obecnie 45 mld zł.

  Soboń: Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT, VAT, akcyzowa) będą wypełniane przed skarbówkę

  Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT i VAT, a potem deklaracja akcyzowa) będą wypełniana przez administrację skarbową - zapowiedział w środę 20 września 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. 

  REKLAMA