reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Odliczanie składek dla wspólników spółek komandytowych będzie niemożliwe

Odliczanie składek dla wspólników spółek komandytowych będzie niemożliwe

Odliczanie składek dla wspólników spółek komandytowych. Nowy rok przyniósł wiele zmian prawnych w zakresie prowadzenia działalności, wśród których jedną z najgłośniejszych są te dotyczące spółek komandytowych. Oprócz objęcia ich podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodzi jeszcze brak możliwości odliczenia od przychodu składek na ubezpieczenia społeczne, a od podatku, składki zdrowotnej. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2021 roku.

Definicja spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest typem spółki prawa handlowego, zaliczanej do spółek osobowych, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada w sposób nieograniczony co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz). Wspólnikami w spółce komandytowej mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne, nieposiadające osobowości prawnej.

Spółka komandytowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą i jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której Kodeks spółek handlowych przyznał podmiotowość prawną, co umożliwia jej nabywanie prawa we własnym imieniu.

Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT

W ustawie z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw wprowadzono objęcie spółek komandytowych, oraz części spółek jawnych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Konkretnie w ustawie wymienione są następujące jednostki organizacyjne objęte zmianą przepisów:

  • spółki komandytowe mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • spółki jawne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji o podatnikach CIT, oraz PIT posiadających bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego prawa do udziału w zysku tej spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu od 1 stycznia 2021 r.) bądź złożonej informacji nie zaktualizuje w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników (art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu od 1 stycznia 2021 r.). Spółka jawna posiadać będzie status podatnika odpowiednio od pierwszego dnia roku obrotowego, o którym mowa w ww. art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a), albo od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników, o których mowa w ww. art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. b), do dnia likwidacji spółki lub wykreślenia z właściwego rejestru (art. 1 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu od 1 stycznia 2021 r., zob. też art. 8 ust. 2b i art. 9 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu od 1 stycznia 2021 r.).

Nowelizacja ustawy obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

Odliczanie składek dla wspólników spółek komandytowych

Wynikającym z objęcia spółek komandytowych CIT-em skutkiem jest uniemożliwienie odjęcia od przychodu składek na ubezpieczenia społeczne, a od podatku — składki zdrowotnej. Dotyczy to zarówno komandytariuszy, jak i komplementariuszy.

Istotną kwestią jest w tym przypadku zmiana źródła przychodów dla celów podatku dochodowego u wspólników spółki. Objęcie spółki komandytowej podatkiem dochodowym od osób prawnych oznacza, że osiągany zysk nie jest już przychodem z działalności gospodarczej, tylko przychodem kapitałowym. Prowadzi to do zmiany systemu rozliczenia podatku. To spółka, a nie wspólnicy, będzie odprowadzać należne podatki. Podstawowa zryczałtowana stawka podatku dochodowego od osób prawnych dla spółek komandytowych wynosi 19 proc. podstawy opodatkowania, a preferencyjna 9 proc. (dla małych podatników i firm rozpoczynających działalność)

Zryczałtowany podatek oznacza, że ani dochód ze spółki, ani odprowadzony od niego PIT nie będą już uwzględniane w zeznaniu rocznym, co prowadzi do braku możliwości odliczenia przez spółkę oraz jej wspólników składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowo, ponieważ nie uległa zmianie ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, wspólnicy są zobowiązani do opłacania składek na własne ubezpieczenie, ponieważ są traktowani w spółce komandytowej jako osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Ważną informacją jest natomiast możliwość odjęcia nieodliczonych składek od przychodów i podatku z innych źródeł, w przypadku, w którym wspólnik ma dodatkowe źródło przychodu.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Systim

Księgowość przez Internet – online

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odliczanie składek dla wspólników spółek komandytowych będzie niemożliwe
Odliczanie składek dla wspólników spółek komandytowych będzie niemożliwe

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama