reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jak podważyć uchwałę spółki z o.o.

Jak podważyć uchwałę spółki z o.o.

Pozew podważający uchwałę musi wnieść osoba uprawniona (np. członek zarządu) i w określonym terminie. Warunkiem podważenia uchwały przez wspólnika jest głosowanie przeciwko niej lub wykazanie, że nie uczestniczyło się w głosowaniu z wymienionych w przepisach powodów.

Wspólnik, członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej może domagać się uchylenia uchwały lub stwierdzenia jej nieważności. Możliwy jest też spór o to, czy uchwała w ogóle istniała.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Najczęściej w sporach między wspólnikami mają miejsce pozwy o uchylenie uchwały lub stwierdzenie jej nieważności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Konsekwencje uchylenia uchwały lub stwierdzenia jej nieważności


Prawomocny wyrok uchylający uchwałę ma moc obowiązującą w stosunkach między spółką a wszystkimi wspólnikami oraz w stosunkach między spółką a członkami organów spółki (art. 254 § 1 k.s.h.). Gdy ważność czynności dokonanej przez spółkę jest zależna od uchwały zgromadzenia wspólników, uchylenie takiej uchwały nie ma skutku wobec osób trzecich działających w dobrej wierze.

PRZYKŁAD

Wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o sprzedaży nieruchomości rolnej po cenie nie mniejszej niż 1 mln zł. Już po jej sprzedaży (za 1 mln zł) uchwała została uchylona przez sąd. Powodem było to, że nabywcą nieruchomości okazała się krewna jednego ze wspólników. Pozostali wspólnicy o tym nie wiedzieli. Co więcej, zostali pisemnie zapewnieni przez wspólnika, że nabywca nieruchomości nie ma żadnych związków z nim oraz spółką. W momencie podejmowania uchwały - o czym wspólnicy również nie wiedzieli - zostały zmienione plany zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość po przekwalifikowaniu zyskała kilkakrotnie na wartości. Pomimo uchylenia uchwały transakcja jest ważna. Wspólnikom nie udało się wykazać, że nabywca nieruchomości był w złej wierze, tzn. wiedział o tym, że wspólnicy zostali wprowadzeni w błąd co do wartości nieruchomości oraz osoby jej nabywcy. Uchylenie uchwały otwiera za to możliwość rozpoczęcia procesu o odszkodowanie przeciwko nierzetelnemu wspólnikowi.

Prawomocny wyrok uchylający uchwałę zarząd zgłasza, w terminie 7 dni, sądowi rejestrowemu. Postępowanie to stosuje się odpowiednio do wyroku, który zapadł w wyniku powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały, wniesionego na podstawie art. 252 § 1 k.s.h.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

l art. 249-254 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Tomasz Król

ekspert w zakresie prawa podatkowego i gospodarczego

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama