Podatek akcyzowy w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych w 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Założenia zmian w ustawie o podatku akcyzowym, przygotowane prze Ministerstwo Finansów, przewidują modyfikację definicji faktury. Będzie nią faktura w rozumieniu przepisów o VAT, jeżeli zawiera dane nabywcy i jego adres oraz dane dotyczące ilości i miary nabywanych wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych. Wprowadzony zostanie przepis, zgodnie z którym na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku podatkowego będzie musiał wykazać na fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w cenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych.
REKLAMA
Obowiązki informacyjne
Projekt zakłada rezygnację z obowiązku powiadamiania o podjęciu lub niewykonywaniu działalności na podstawie uzyskanego zezwolenia akcyzowego. Obecnie jego niedopełnienie powoduje cofnięcie z urzędu zezwolenia. Projekt uchyla przepisy, które nakładają na właściwego naczelnika urzędu celnego obowiązek cofnięcia z urzędu zezwolenia akcyzowego, jeżeli po uzyskaniu zezwolenia w terminie 3 miesięcy nie podjęto działalności lub ją przerwano na czas dłuższy niż 3 miesiące, bez powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego.
Akcyza na samochód z zagranicy
Zezwolenie na prowadzenie działalności
Złagodzone będą warunki wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego gdy ma być w nim prowadzona działalność polegająca tylko na magazynowaniu lub przeładunku wyrobów akcyzowych, wyprodukowanych w innym składzie podatkowym. W takiej sytuacji zmniejszone będą minimalne wysokości obrotu wyrobami tytoniowymi, napojami alkoholowymi, olejami smarowymi oraz wielkości powierzchni magazynowych w przypadku gazu oraz innych wyrobów energetycznych, z wyłączeniem olejów smarowych.
Zmiany w procedurze kontroli
W myśl proponowanych zmian możliwe będzie wnoszenie zastrzeżeń do protokołu z kontroli obrachunkowej. Wyeliminowana zostanie podwójna weryfikacja podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójna dokumentacja dotycząca składu podatkowego.
Podatnik będzie miał możliwość wyboru właściwego organu podatkowego w zakresie akcyzy, jeśli zdarzenia, z którymi wiąże się obowiązek zapłaty tego podatku miały miejsce na obszarze właściwości dwóch lub więcej organów podatkowych.
Zwolnienie z akcyzy karetek
Na skutek wielu próśb, między innymi producentów karetek, kierowanych od wielu miesięcy do Ministerstwa Finansów omawiany projekt przewiduje zwolnienie z podatku akcyzowego tej grupy pojazdów uprzywilejowanych.
Zgodnie z planami resortu finansów wszystkie wskazane wyżej zmiany wejdą w życie 30 czerwca 2015 roku. Obecnie na podstawie założeń powstaje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowych, który trafi pod obrady rządu, a następnie do prac w Sejmie.
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat