REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijny minimalny CIT. Kogo dotyczy?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Sławomir Buszko
Unijny minimalny CIT
Unijny minimalny CIT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r., zakłada wprowadzenie minimalnego opodatkowania CIT zarówno dla dużych grup krajowych, jak i dla międzynarodowych grup kapitałowych na terenie Unii Europejskiej. 

Minimalny CIT dla międzynarodowych grup kapitałowych 

Wspomniana dyrektywa jest częścią tzw. drugiego filaru światowego systemu podatkowego, opracowanego przez OECD. Jej wdrożenie wprowadzi podatek minimalny od międzynarodowych grup kapitałowych. Obejmie on międzynarodowe grupy kapitałowe, które osiągnęły skonsolidowany przychód w wysokości co najmniej 750 mln euro w dwóch z czterech ostatnich lat, a podatnicy przekraczający próg zostaną zobligowani do zapłacenia minimalnego CIT w wysokości co najmniej 15%. W sytuacji, w której obowiązuje niższa efektywna stawka opodatkowania, zostanie wprowadzona możliwość pobrania niezapłaconego podatku. Dodatkowo, minimalny CIT będzie pobierany w kraju siedziby spółki matki w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej, jednak poszczególne kraje mają możliwość nałożenia podatku wyrównawczego na spółki córki działające na jego terenie. 

Autopromocja

Wątpliwości podatników 

Podatek minimalny, który zostanie wprowadzony wraz z dyrektywą 2022/2523 nie jest tym samym podatkiem, który obowiązuje w Polsce na podstawie art. 24ca ustawy o CIT od początku 2024 r. Unijny podatek minimalny jest uzależniony od przychodów osiąganych przez międzynarodową grupę kapitałową. Krajowy podatek minimalny odnosi się do dochodów (bądź straty) osiąganych przez konkretnego podatnika. W konsekwencji, mimo poniesionej straty możemy spełniać nie tylko krajowe kryteria minimalnego CIT, ale także unijne kryteria w przypadku uzyskania odpowiednich przychodów. 

Wraz z wprowadzeniem planowanego podatku, część spółek obawia się o utratę części zwolnień, z których obecnie korzystają. Najbardziej narażone są przedsiębiorstwa działające w ramach specjalnych stref ekonomicznych, które są uprawnione do korzystania ze specjalnych zwolnień podatkowych. 

Przyszłość podatku minimalnego

Polski podatek minimalny wszedł w życie wraz z początkiem bieżącego roku ku niezadowoleniu części przedsiębiorców, którzy teraz pomimo straty nadal będą zobowiązani do zapłacenia podatku dochodowego. Unijny podatek minimalny zawarty w dyrektywie 2022/2523 nie został jeszcze wdrożony pomimo obowiązku jej wprowadzenia do końca 2023 r. Obecnie nadal trwają pracę nad wprowadzeniem dyrektywy przez MF, jak i jej połączeniem z krajowym podatkiem minimalnym. 

Autor: Sławomir Buszko 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Opłata za plastik może być problemem w PIT i CIT
Podatnik nie może ponosić konsekwencji braku precyzji przepisu

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA