REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą/ fot. Fotolia
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie skutki wystąpią w podatku dochodowym od osób prawnych oraz w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. za pomocą kompensaty?

Często spotykaną sytuacją jest udzielenie przez wspólnika pożyczki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Niekiedy występują sytuacje, gdy wspólnik po pewnym czasie postanawia podwyższyć kapitał zakładowy spółki. Wkład, który wspólnik ma obowiązek wnieść do spółki zostaje sfinansowany w formie kompensaty z kapitałem pożyczonym spółce przez wspólnika. W ten sposób możliwe jest przeprowadzenie podwyższenia kapitału w oparciu o środki będące już na rachunku bankowym spółki. Zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Następnie spółka i wspólnik, który udzielił jej pożyczki dokonują kompensaty wzajemnych, wymagalnych roszczeń.

REKLAMA

Autopromocja

Skutki dla wspólnika w podatku dochodowym od osób prawnych

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość nominalna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymanych w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo, lub jego zorganizowana część, jest przychodem dla obejmującego udziały. Przepis ten nie dotyczy objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny.

Z punktu widzenia wspólnika istotne jest czy podwyższenie kapitału rozliczone za pomocą kompensaty, jest wkładem pieniężnym. Tylko taki wkład nie powoduje powstania przychodu dla wspólnika.

Unicestwienie udziałów (akcji) - skutki podatkowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podwyższenie kapitału zakładowego i następnie rozliczenie wniesienia wkładu za pomocą kompensaty, powinno być traktowane jako wniesienie wkładu pieniężnego. Jak wskazała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej sygn. ITPB3/4510-482/15/AD podwyższenie kapitału zakładowego spółki, a następnie rozliczenie wniesienia wkładu przez zastosowanie kompensaty wzajemnych i wymagalnych wierzytelności, nie powoduje powstania przychodu dla wspólnika wnoszącego wkład.

Należy jednak mieć na uwadze wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. Akt II FSK 1799/12 z 25 czerwca 2014 r., który dotyczył podobnej sytuacji. W wyroku NSA orzekł, że rozliczenie wniesienia wkładu w formie kompensaty wzajemnych wierzytelności spółki i wspólnika, nie jest wniesieniem wkładu pieniężnego. Spółka nie otrzymała nowych środków od wspólnika, miała miejsce jedynie zamiana jednej wierzytelności wspólnika na drugą. Wspomniany wyrok budzi wątpliwości co do skutków podatkowych takiego rozliczenia podwyższenia kapitału. Dlatego rekomendujemy analizę sposobu planowanego podwyższenia kapitału z punktu widzenia ryzyka w podatku dochodowym.

Weryfikacja wartości udziałów lub akcji przez organy podatkowe 

Skutki dla spółki

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody otrzymane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podwyższenie kapitału zakładowego nie są przychodem podlegającym opodatkowaniu. Dlatego podwyższenie kapitału zakładowego rozliczone w formie kompensaty nie powoduje powstania przychodu dla spółki. 


Opisany sposób podwyższenia kapitału nie powinien mieć negatywnego wpływu na wysokość odsetek od pożyczek, które spółka może rozliczyć jako koszt uzyskania przychodów. Obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. przepisy o niedostatecznej kapitalizacji ustaliły nowy limit zaliczania do kosztów odsetek od pożyczek udzielonych przez podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki. Ograniczenie dotyczy też pożyczek udzielonych spółce przez inną spółkę, jeżeli w obu tych spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji). Limit ustalono jako  wartość kapitału własnego spółki. Zgodnie z art. 16 ust. 7h Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość kapitału własnego określa się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek, bez uwzględnienia kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych. Wartość tę pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki. Jak wynika z treści przepisu, ta część kapitału własnego, która została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek, nie jest uwzględniania przy obliczaniu limitu kosztów uzyskania przychodu. Należy podkreślić, że rozliczenie podwyższenia kapitału zakładowego w formie kompensaty nie jest tożsame z pokryciem kapitału wierzytelnościami. Dlatego podwyższenie kapitału, rozliczone w formie kompensaty, podwyższa kapitał własny spółki brany pod uwagę przy  rozliczaniu odsetek jako koszty uzyskania przychodu. 

Zbycie udziałów w spółce z o.o. – obowiązki informacyjne i rejestrowe

Skutki w podatku od czynności cywilnoprawnych

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega Podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Opodatkować należy wartość, o którą podwyższany jest kapitał zakładowy spółki. Podwyższenie kapitału podlega opodatkowaniu według stawki 0,5%.

W przypadku gdy podwyższenie kapitału stanowi zmianę umowy spółki, czynność powinna być dokonana przed notariuszem. W takiej sytuacji notariusz będzie płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Autor: Maciej Górski, Tax Manager w Accace

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA