REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą/ fot. Fotolia
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie skutki wystąpią w podatku dochodowym od osób prawnych oraz w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. za pomocą kompensaty?

Często spotykaną sytuacją jest udzielenie przez wspólnika pożyczki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Niekiedy występują sytuacje, gdy wspólnik po pewnym czasie postanawia podwyższyć kapitał zakładowy spółki. Wkład, który wspólnik ma obowiązek wnieść do spółki zostaje sfinansowany w formie kompensaty z kapitałem pożyczonym spółce przez wspólnika. W ten sposób możliwe jest przeprowadzenie podwyższenia kapitału w oparciu o środki będące już na rachunku bankowym spółki. Zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Następnie spółka i wspólnik, który udzielił jej pożyczki dokonują kompensaty wzajemnych, wymagalnych roszczeń.

Autopromocja

Skutki dla wspólnika w podatku dochodowym od osób prawnych

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość nominalna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymanych w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo, lub jego zorganizowana część, jest przychodem dla obejmującego udziały. Przepis ten nie dotyczy objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny.

Z punktu widzenia wspólnika istotne jest czy podwyższenie kapitału rozliczone za pomocą kompensaty, jest wkładem pieniężnym. Tylko taki wkład nie powoduje powstania przychodu dla wspólnika.

Unicestwienie udziałów (akcji) - skutki podatkowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyższenie kapitału zakładowego i następnie rozliczenie wniesienia wkładu za pomocą kompensaty, powinno być traktowane jako wniesienie wkładu pieniężnego. Jak wskazała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej sygn. ITPB3/4510-482/15/AD podwyższenie kapitału zakładowego spółki, a następnie rozliczenie wniesienia wkładu przez zastosowanie kompensaty wzajemnych i wymagalnych wierzytelności, nie powoduje powstania przychodu dla wspólnika wnoszącego wkład.

Należy jednak mieć na uwadze wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. Akt II FSK 1799/12 z 25 czerwca 2014 r., który dotyczył podobnej sytuacji. W wyroku NSA orzekł, że rozliczenie wniesienia wkładu w formie kompensaty wzajemnych wierzytelności spółki i wspólnika, nie jest wniesieniem wkładu pieniężnego. Spółka nie otrzymała nowych środków od wspólnika, miała miejsce jedynie zamiana jednej wierzytelności wspólnika na drugą. Wspomniany wyrok budzi wątpliwości co do skutków podatkowych takiego rozliczenia podwyższenia kapitału. Dlatego rekomendujemy analizę sposobu planowanego podwyższenia kapitału z punktu widzenia ryzyka w podatku dochodowym.

Weryfikacja wartości udziałów lub akcji przez organy podatkowe 

Skutki dla spółki

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody otrzymane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podwyższenie kapitału zakładowego nie są przychodem podlegającym opodatkowaniu. Dlatego podwyższenie kapitału zakładowego rozliczone w formie kompensaty nie powoduje powstania przychodu dla spółki. 


Opisany sposób podwyższenia kapitału nie powinien mieć negatywnego wpływu na wysokość odsetek od pożyczek, które spółka może rozliczyć jako koszt uzyskania przychodów. Obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. przepisy o niedostatecznej kapitalizacji ustaliły nowy limit zaliczania do kosztów odsetek od pożyczek udzielonych przez podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki. Ograniczenie dotyczy też pożyczek udzielonych spółce przez inną spółkę, jeżeli w obu tych spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji). Limit ustalono jako  wartość kapitału własnego spółki. Zgodnie z art. 16 ust. 7h Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość kapitału własnego określa się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek, bez uwzględnienia kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych. Wartość tę pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki. Jak wynika z treści przepisu, ta część kapitału własnego, która została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek, nie jest uwzględniania przy obliczaniu limitu kosztów uzyskania przychodu. Należy podkreślić, że rozliczenie podwyższenia kapitału zakładowego w formie kompensaty nie jest tożsame z pokryciem kapitału wierzytelnościami. Dlatego podwyższenie kapitału, rozliczone w formie kompensaty, podwyższa kapitał własny spółki brany pod uwagę przy  rozliczaniu odsetek jako koszty uzyskania przychodu. 

Zbycie udziałów w spółce z o.o. – obowiązki informacyjne i rejestrowe

Skutki w podatku od czynności cywilnoprawnych

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega Podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Opodatkować należy wartość, o którą podwyższany jest kapitał zakładowy spółki. Podwyższenie kapitału podlega opodatkowaniu według stawki 0,5%.

W przypadku gdy podwyższenie kapitału stanowi zmianę umowy spółki, czynność powinna być dokonana przed notariuszem. W takiej sytuacji notariusz będzie płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Autor: Maciej Górski, Tax Manager w Accace

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

    Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

    "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

    Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

    Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

    Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

    Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

    Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

    Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

    Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

    Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

    Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

    Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    REKLAMA