REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Licencje do programów komputerowych bez podatku u źródła

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Licencje komputerowe bez podatku u źródła
Licencje komputerowe bez podatku u źródła
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie za oprogramowanie komputerowe, wypłacane zagranicznym firmom z Niemiec, Irlandii, USA i Wielkiej Brytanii, nie jest należnością licencyjną. Nie ma zatem od niego podatku u źródła – potwierdził NSA w najnowszych wyrokach.

W sześciu sprawach rozpatrzonych przez sąd kasacyjny 20 stycznia br. chodziło o spółki z jednej grupy kapitałowej kupujące licencje do programów komputerowych od firm z siedzibą w Irlandii, USA oraz Wielkiej Brytanii. Licencje dotyczyły programów zarówno wykorzystywanych na wewnętrzne potrzeby spółek, jak i odsprzedawanych na zasadzie sublicencji. Spółki posiadały certyfikaty rezydencji zagranicznych firm będących dostawcami oprogramowania.

REKLAMA

Autopromocja

Na własne potrzeby

Spór koncentrował się na tym, czy należności za licencje do programów wykorzystywanych przez spółki na własne potrzeby są należnościami licencyjnymi i w efekcie czy spółki muszą od wynagrodzenia wypłacanego zagranicznym kontrahentom potrącać w Polsce podatek (u źródła).

Gadżety reklamowe nabyte od zagranicznej spółki - podatek u źródła

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w sześciu interpretacjach uznał, że są to przychody z praw autorskich i praw pokrewnych i w związku z tym należy je uznać za należności licencyjne w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Uznają one za należności licencyjne wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego.

Interpretacje te uchylił WSA w Warszawie, zgadzając się ze spółką, że wypłacane kwoty za licencje komputerowe nie są należnościami licencyjnymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

Wyroki te utrzymał w mocy Naczelny Sąd Administracyjny. Sędzia Bogusław Dauter wyjaśnił, że z samego faktu, iż program komputerowy jest utworem, nie wynika, że należności za jego użytkowanie można uznać za należności licencyjne jako dzieła literackie lub naukowe. Zdaniem sądu organy podatkowe nie wzięły pod uwagę, że programy komputerowe nie stanowią podkategorii utworu literackiego lub naukowego, ale są dziełami rodzajowo odmiennymi. I nie ma znaczenia, że stosuje się do nich odpowiednio przepisy o prawach autorskich. Odpowiednie stosowanie tych regulacji nie powoduje, że są to utwory literackie lub naukowe.

– Należności z tytułu licencji na oprogramowanie komputerowe nie mogą być zatem utożsamiane z należnościami z praw autorskich do dzieła literackiego lub naukowego, o których mowa w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania – tłumaczył sędzia Dauter. Zwrócił uwagę, że w niektórych umowach (z Kazachstanem i Portugalią) ustawodawca doprecyzował, że oprogramowanie komputerowe jest objęte podatkiem u źródła.


Jako sublicencje

Podobnie NSA orzekł 13 stycznia 2016 r. w sprawie polskiej spółki, która handlowała oprogramowaniem komputerowym licencjonowanym przez niemieckich kontrahentów. Polska firma nie miała prawa do modyfikowania programu, mogła jedynie go rozpowszechniać, za co płaciła Niemcom wynagrodzenie.

Uważała, że nie powinna potrącać podatku u źródła. Argumentowała, że przekazywane do Niemiec wynagrodzenie nie jest należnością licencyjną. Dowodem na to miały być przepisy polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90) oraz ustawy o prawach autorskich i pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.).

Składki z tytułu umów ubezpieczenia wierzytelności nie są objęte podatkiem u źródła

Z art. 12 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że 5-proc. podatek u źródła należy pobierać od należności licencyjnych, którymi są dzieła literackie, artystyczne i naukowe. Z ustawy o prawach autorskich i pokrewnych nie wynika zaś, aby takimi dziełami były programy komputerowe (art. 1 w zw. z art. 74).

Dyrektor IS w Poznaniu stwierdził jednak, że wynagrodzenie przekazywane do Niemiec powinno być pomniejszane o 5-proc. podatek u źródła (bo taką stawkę przewidziano w polsko-niemieckiej umowie o unikaniu opodatkowania). Argumentem w tej sprawie miał być art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym również przychody ze sprzedaży programów komputerowych są należnościami licencyjnymi.

Spółka wygrała w sądach obu instancji. WSA w Szczecinie przypomniał, że co do zasady przychody dotyczące programów komputerowych uzyskiwane w Polsce przez podmioty, które nie mają tu siedziby ani zarządu, są opodatkowane 20-proc. stawką podatku (zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT). – Ta regulacja jest jednak modyfikowana przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z umowy polsko-niemieckiej wynika zaś, że należność z tytułu licencji na program komputerowy w ogóle nie może być opodatkowana w Polsce – stwierdził NSA, powołując się na inne orzeczenie (sygn. akt II FSK 901/09). ©?

Łukasz Zalewski

Patrycja Dudek

ORZECZNICTWO

Wyroki NSA: z 20 stycznia 2016 r. (sygn. akt II FSK 2881/13, II FSK 2882/13, II FSK 2637/13, II FSK 2665/13, II FSK 2592/13, II FSK 2844/13) i z 13 stycznia 2016 r. (sygn. akt II FSK 2677/13).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA