REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wzór formularza CIT- TP

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Nowy wzór formularza CIT- TP
Nowy wzór formularza CIT- TP

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 5 lipca 2018 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 lipca 2018 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 1300).

Opublikowane rozporządzenie zawiera wzór formularza CIT-TP. W konsekwencji, traci moc rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz. U. poz. 1190).

REKLAMA

Autopromocja

Tego samego dnia opublikowano analogiczne rozporządzenie zawierające projekt nowej deklaracji uproszczonej PIT-TP.

Kto składa CIT-TP?

Począwszy od transakcji realizowanych po 31 grudnia 2016 r. niektórzy podatnicy zobowiązani są do składania uproszczonego sprawozdania CIT-TP. Obowiązek ten dotyczy podatników zobligowanych do sporządzania dokumentacji podatkowej (tzw. dokumentacji cen transferowych), którzy:

 • dokonują transakcji lub innych operacji z podmiotami powiązanymi, przy jednoczesnym przekroczeniu równowartości przychodów lub kosztów 10 mln euro za poprzedni rok podatkowy;
 • dokonują zapłaty należności na rzecz podmiotów mających siedzibę w państwach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu służy CIT-TP?

Celem raportowania CIT-TP jest przekazanie przez podatników administracji podatkowej wybranych informacji na potrzeby analizy ryzyka związanego z cenami transferowymi, w szczególności w celu zwiększenia efektywności typowania podatników do kontroli.

Zmiany w formularzu

Nowy wzór formularza zawiera 147 pozycji, które podzielone zostały na sekcje A-G. Podstawowym elementem wprowadzonym w nowym wzorze CIT-TP jest umożliwienie prawidłowego wypełnienia sprawozdania przez podatników wyznaczonych jako wspólnicy, do sporządzenia dokumentacji podatkowej (dotyczy spółek niebędących osobą prawną) oraz w przypadku podmiotów funkcjonujących w PGK- podatkowych grupach kapitałowych.

Istotne jest, że podatnik ma zaznaczać pozycje, które odnoszą się do jego sytuacji, natomiast w przypadku wypełniania przez podatnika formularza za inny podmiot – do sytuacji tego podmiotu. Podatnik wypełniając sprawozdanie w imieniu innego podmiotu, w części C. formularza, wypełnia dane identyfikujące ten podmiot. W przypadku, gdy podatnik składa uproszczone sprawozdanie w swoim imieniu, pola z danymi identyfikacyjnymi podmiotu, którego dotyczy sprawozdanie (poz. 10, 11) pozostawia puste.

W stosunku do pierwotnego wzoru formularza zmianie uległy:

 • wprowadzono pole (nr 6), w którym podatnik wskaże liczbę podmiotów, za które składane jest uproszczone sprawozdanie,
 • w sekcji A (pole 7, 8) – wprowadzono pole z danymi urzędu skarbowego, do którego adresowany jest CIT-TP oraz możliwość złożenia korekty uproszczonego sprawozdania,
 • usunięto pole z numerem REGON w sekcji Dane identyfikacyjne podmiotu,
 • w sekcji C – wprowadzono pola (nr 10,  11) wskazujące dane identyfikacyjne podmiotu, którego dotyczą kolejne części uproszczonego sprawozdania,
 • w sekcji D – wprowadzono pole (nr 22) celem wskazania liczby podmiotów powiązanych posiadających status zakładu zagranicznego podmiotu, za który jest składane sprawozdanie,
 • sekcje C-G – mają charakter powtarzalny dla każdego z podmiotów, za które składany jest CIT-TP i obejmują informacje o transakcjach lub innych zdarzeniach dotyczących podmiotu wskazanego każdorazowo w sekcji C (lub w sekcji B, gdy podatnik składa CIT-TP w swoim imieniu).

Już przy poprzedniej wersji tego formularza, podatnicy napotkali trudności w jego wypełnieniu. Odpowiedzią Ministerstwa Finansów było opublikowanie w czerwcu br. „PIT/TP i CIT/TP Uproszone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi- najczęściej zadawane pytania”. Poradnik ten zawiera odpowiedzi na 37 pytań, z którymi borykali się podatnicy analizując formularz. Nie stanowi on ani interpretacji, ani objaśnień podatkowych, ma jedynie charakter informacyjny. Jak wskazano na wstępie, jest to pierwsza wersja, co skłaniać może do stwierdzenia, że możliwe są dalsze wyjaśnienia i porady.

Czy konieczna jest korekta złożonego już CIT-TP?

Jeżeli podatnik przed wejściem rozporządzenia (Dz. U. poz. 1300) złożył już dotychczas obowiązujące sprawozdanie CIT-TP, które początkowo miało być składane do 31 marca 2018 r. (termin zmieniony na 30 wrzesień 2018 r. rozporządzeniem Ministra Finansów z 14 marca 2018 r. - Dz.U. 2018 poz. 555), nie musi przesyłać go ponownie na aktualnym wzorze. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, wcześniej złożone uproszone sprawozdanie uznaje się za prawidłowe. Dodatkowo, do dnia 30 września br. CIT-TP może być także składany według wzoru określonego w rozporządzeniu z dnia 8 czerwca 2017 r. Po tym terminie, jedynym obowiązującym wzorem formularza CIT-TP będzie ten opublikowany w dniu 5 lipca 2018 r.

Mimo, iż CIT-TP jest załącznikiem do rocznego zeznania podatkowego, umożliwiono podatnikom złożenie uproszczonego formularza CIT-TP odrębnie od zeznania podatkowego.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 lipca 2018 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Marta Wiącek, Młodszy konsultant ds. cen transferowych

Business Tax Professionals sp. z o.o. sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA