REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wzór formularza CIT- TP

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Nowy wzór formularza CIT- TP
Nowy wzór formularza CIT- TP

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 5 lipca 2018 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 lipca 2018 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 1300).

Opublikowane rozporządzenie zawiera wzór formularza CIT-TP. W konsekwencji, traci moc rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz. U. poz. 1190).

Autopromocja

Tego samego dnia opublikowano analogiczne rozporządzenie zawierające projekt nowej deklaracji uproszczonej PIT-TP.

Kto składa CIT-TP?

Począwszy od transakcji realizowanych po 31 grudnia 2016 r. niektórzy podatnicy zobowiązani są do składania uproszczonego sprawozdania CIT-TP. Obowiązek ten dotyczy podatników zobligowanych do sporządzania dokumentacji podatkowej (tzw. dokumentacji cen transferowych), którzy:

 • dokonują transakcji lub innych operacji z podmiotami powiązanymi, przy jednoczesnym przekroczeniu równowartości przychodów lub kosztów 10 mln euro za poprzedni rok podatkowy;
 • dokonują zapłaty należności na rzecz podmiotów mających siedzibę w państwach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu służy CIT-TP?

Celem raportowania CIT-TP jest przekazanie przez podatników administracji podatkowej wybranych informacji na potrzeby analizy ryzyka związanego z cenami transferowymi, w szczególności w celu zwiększenia efektywności typowania podatników do kontroli.

Zmiany w formularzu

Nowy wzór formularza zawiera 147 pozycji, które podzielone zostały na sekcje A-G. Podstawowym elementem wprowadzonym w nowym wzorze CIT-TP jest umożliwienie prawidłowego wypełnienia sprawozdania przez podatników wyznaczonych jako wspólnicy, do sporządzenia dokumentacji podatkowej (dotyczy spółek niebędących osobą prawną) oraz w przypadku podmiotów funkcjonujących w PGK- podatkowych grupach kapitałowych.

Istotne jest, że podatnik ma zaznaczać pozycje, które odnoszą się do jego sytuacji, natomiast w przypadku wypełniania przez podatnika formularza za inny podmiot – do sytuacji tego podmiotu. Podatnik wypełniając sprawozdanie w imieniu innego podmiotu, w części C. formularza, wypełnia dane identyfikujące ten podmiot. W przypadku, gdy podatnik składa uproszczone sprawozdanie w swoim imieniu, pola z danymi identyfikacyjnymi podmiotu, którego dotyczy sprawozdanie (poz. 10, 11) pozostawia puste.

W stosunku do pierwotnego wzoru formularza zmianie uległy:

 • wprowadzono pole (nr 6), w którym podatnik wskaże liczbę podmiotów, za które składane jest uproszczone sprawozdanie,
 • w sekcji A (pole 7, 8) – wprowadzono pole z danymi urzędu skarbowego, do którego adresowany jest CIT-TP oraz możliwość złożenia korekty uproszczonego sprawozdania,
 • usunięto pole z numerem REGON w sekcji Dane identyfikacyjne podmiotu,
 • w sekcji C – wprowadzono pola (nr 10,  11) wskazujące dane identyfikacyjne podmiotu, którego dotyczą kolejne części uproszczonego sprawozdania,
 • w sekcji D – wprowadzono pole (nr 22) celem wskazania liczby podmiotów powiązanych posiadających status zakładu zagranicznego podmiotu, za który jest składane sprawozdanie,
 • sekcje C-G – mają charakter powtarzalny dla każdego z podmiotów, za które składany jest CIT-TP i obejmują informacje o transakcjach lub innych zdarzeniach dotyczących podmiotu wskazanego każdorazowo w sekcji C (lub w sekcji B, gdy podatnik składa CIT-TP w swoim imieniu).

Już przy poprzedniej wersji tego formularza, podatnicy napotkali trudności w jego wypełnieniu. Odpowiedzią Ministerstwa Finansów było opublikowanie w czerwcu br. „PIT/TP i CIT/TP Uproszone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi- najczęściej zadawane pytania”. Poradnik ten zawiera odpowiedzi na 37 pytań, z którymi borykali się podatnicy analizując formularz. Nie stanowi on ani interpretacji, ani objaśnień podatkowych, ma jedynie charakter informacyjny. Jak wskazano na wstępie, jest to pierwsza wersja, co skłaniać może do stwierdzenia, że możliwe są dalsze wyjaśnienia i porady.

Czy konieczna jest korekta złożonego już CIT-TP?

Jeżeli podatnik przed wejściem rozporządzenia (Dz. U. poz. 1300) złożył już dotychczas obowiązujące sprawozdanie CIT-TP, które początkowo miało być składane do 31 marca 2018 r. (termin zmieniony na 30 wrzesień 2018 r. rozporządzeniem Ministra Finansów z 14 marca 2018 r. - Dz.U. 2018 poz. 555), nie musi przesyłać go ponownie na aktualnym wzorze. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, wcześniej złożone uproszone sprawozdanie uznaje się za prawidłowe. Dodatkowo, do dnia 30 września br. CIT-TP może być także składany według wzoru określonego w rozporządzeniu z dnia 8 czerwca 2017 r. Po tym terminie, jedynym obowiązującym wzorem formularza CIT-TP będzie ten opublikowany w dniu 5 lipca 2018 r.

Mimo, iż CIT-TP jest załącznikiem do rocznego zeznania podatkowego, umożliwiono podatnikom złożenie uproszczonego formularza CIT-TP odrębnie od zeznania podatkowego.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 lipca 2018 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Autopromocja

Marta Wiącek, Młodszy konsultant ds. cen transferowych

Business Tax Professionals sp. z o.o. sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA