reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych a strata podatkowa

Obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych a strata podatkowa

Jeżeli żadna ze stron dokumentowanej transakcji nie poniosła straty podatkowej, to można uniknąć obowiązku przygotowania dokumentacji podatkowej. Chodzi jednak o stratę z tego źródła przychodów, do którego zalicza się transakcję podlegającą obowiązkowi dokumentacyjnemu.

Przypomnijmy: od stycznia 2018 r., przychody podatników CIT zostały podzielone na dwa źródła przychodów: zyski kapitałowe oraz inne źródła przychodów. W stosunku do każdego z tych źródeł przychody i koszty uzyskania przychodu są przyporządkowywane oddzielnie.

Warunki zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej,

W kontekście zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej, w przepisie wymienione są następujące warunki, które muszą zostać spełnione łącznie, aby transakcje krajowe mogły korzystać z przedmiotowego zwolnienia:

  • obie strony transakcji kontrolowanej muszą mieć miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Polski
  •  żadna ze stron transakcji kontrolowanej nie korzysta ze zwolnień dotyczących odpowiednio:
    – dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej
    – dochodów z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji
  • żadna ze stron transakcji kontrolowanej nie poniosła straty podatkowej.

Korzystna interpretacja

Przedmiotem tytułowej interpretacji było pytanie o ostatni warunek – nieponiesienie straty podatkowej przez każdy z podmiotów powiązanych biorących udział w transakcji kontrolowanej. Kwestią sporną pozostawał fakt, iż przepisy nie precyzują, czy warunek ten odnosi się do sumy dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów, czy też do poszczególnych źródeł przychodów oddzielnie.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka akcyjna, która w roku 2019 osiągnęła:

  • dochód z innych źródeł przychodów, oraz
  • stratę z zysków kapitałowych.

Zdaniem wnioskodawcy, aby spełnić wskazany powyżej warunek, wystarczy wykazać brak straty z tego źródła przychodów, w ramach którego opodatkowane są transakcje dokonywane przez podatnika i które są następnie przedmiotem sporządzanej dokumentacji podatkowej.

Z takim stanowiskiem zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji z dnia 2 października 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.234.2020.1.RK) stwierdził, że brak obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych należy ustalić w oparciu o stratę ze źródła przychodów, do którego zalicza się transakcję podlegającą temu obowiązkowi. Jeżeli transakcja dotyczy określonego źródła przychodów to należy zbadać, czy podatnik poniósł stratę tylko z tego źródła. Jednocześnie, wystąpienie straty ze źródła przychodów “zyski kapitałowe”, tj. z innego źródła przychodów jest w tej sytuacji bez znaczenia, ponieważ wnioskodawca nie poniósł straty ze źródła przychodów, którego dotyczy dana transakcja kontrolowana.

Jakub Czerski, Senior Tax Consultant 

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Polecamy: INFORLEX Biznes

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Źródło:

Accace

Zdjęcia

Obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych a strata podatkowa
Obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych a strata podatkowa

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy128.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama