REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe w interpretacjach podatkowych - lato 2020

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Ceny transferowe w interpretacjach podatkowych
Ceny transferowe w interpretacjach podatkowych
Fotolia

REKLAMA

Choć sezon wakacyjny 2020 r. nieubłaganie dobiega końca, w temacie cen transferowych dla podmiotów powiązanych nie był to leniwy okres. Nowe obowiązki sprawozdawcze, obligatoryjna analiza porównawcza, a także pandemia koronawirusa (która może wpływać na dotychczas ustalone warunki transakcji), zdecydowanie spowodowały, że poziom cen pomiędzy podmiotami powiązanymi jest tematem aktualnym i budzącym rosnące zainteresowanie organów podatkowych. Tylko bowiem w I półroczu 2020 r. Ministerstwo Finansów wyznaczyło do objęcia czynnościami kontrolnymi ze względu na ryzyko nieprawidłowości w obszarze cen transferowych i optymalizacji podatkowej 102 podmioty (podczas gdy za 2019 r. wytypowano ich 175, a w 2018 r. 166 podmiotów). Również wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS, organ podatkowy) interpretacje indywidualne pokazują, że przepisy w zakresie cen transferowych nadal budzą wątpliwości wśród podatników, a ich stosowanie w obliczu realnych przypadków nie jest proste.

Podsumowując wakacyjną aktywność organów podatkowych w tematyce cen transferowych, poniżej przedstawiamy przegląd najistotniejszych interpretacji podatkowych wydanych w tym okresie.

Dobrowolne umorzenie udziałów wspólnika w spółce kapitałowej bez wynagrodzenia powoduje obowiązki na gruncie cen transferowych

W wydanej w czerwcu indywidualnej interpretacji podatkowej[1] DKIS zakwestionował stanowisko podatnika, stwierdzając, że zdarzenie w postaci wystąpienia wspólnika ze spółki w drodze umorzenia udziałów (niezależnie od jego charakteru, tj. dobrowolne lub przymusowe), będzie implikowało obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, pod warunkiem, że przekroczone zostaną progi dokumentacyjne, o których mowa w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT.

Uzasadniając swoje stanowisko organ odniósł się do orzecznictwa sądów administracyjnych (np. wyroki NSA z dnia 8 marca 2016 r. sygn. akt II FSK 4000/13, z dnia 30 września 2015 r. sygn. akt II FSK 3137/14, z dnia 17 grudnia 2014 r. sygn. akt II FSK 2849/12, z dnia 15 stycznia 2013 r. sygn. akt II FSK 1052/11), które za transakcję w rozumieniu ustawy o CIT uznają wszelkiego rodzaju czynności prawne powodujące przeniesienie własności dóbr, które mają wpływ na dochód (stratę) podatnika w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym.

Tym samym, w ocenie organu również umorzenie udziałów będzie mieściło się w pojęciu „transakcji” i powinno być przedmiotem dokumentacji podatkowej. W podsumowaniu swojego stanowiska organ podatkowy wskazał, że: (…) transakcja dobrowolnego umorzenia udziałów Wspólnika w Spółce może stanowić transakcję kontrolowaną, ponieważ warunki tego umorzenia mogą zostać ustalone lub narzucone w wyniku powiązań Wspólnika i Spółki.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Strata jednego kontrahenta uczestniczącego w danej transakcji kontrolowanej oznacza brak możliwości skorzystania ze zwolnienia dla tzw. „transakcji krajowych”

Przedmiotem wydanej w lipcu indywidualnej interpretacji[2] było m.in. potwierdzenie przez organ podatkowy stanowiska podatnika, zgodnie z którym w sytuacji gdy którakolwiek ze spółek powiązanych zawierających z tym podatnikiem transakcję (kontrahent w danej transakcji) poniosła stratę podatkową – zwolnienie z art. 11n pkt 1 ustawy o CIT nie będzie miało zastosowania dla tej danej transakcji.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Transakcje krajowe o wartościach poniżej progów dokumentacyjnych poza raportowaniem w ramach TPR-C

Organ podatkowy przyznał rację podatnikowi[3] (i tym samym potwierdził dotychczasowe stanowisko), że podmioty powiązane realizujące transakcje krajowe, których wartość (rozpatrywana z perspektywy transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym) nie przekracza progów dokumentacyjnych wskazanych w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT, nie są zobowiązane do składania informacji o cenach transferowych (tj. informacji TPR-C).

Jednocześnie organ podkreślił, że do transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym, których wartość nie przekracza progów dokumentacyjnych, nie należy odnosić warunków zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji lokalnej na podstawie art. 11n pkt 1 ustawy o CIT (zwolnienie tzw. "transakcji krajowych"). Organ zwrócił bowiem uwagę, że zwolnieniu podlegać mogą tylko te transakcje, które zostały wcześniej objęte obowiązkiem dokumentacyjnym na podstawie odpowiedniej regulacji.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Korekta cen transferowych

W wydanej w sierpniu indywidualnej interpretacji podatkowej[4] DKIS potwierdził, że opisany przez podatnika mechanizm korekty wyniku finansowego spełnia wymogi korekty cen transferowych i jest zgodny z art. 11e ustawy o CIT, a tym samym podatnik jest uprawniony do zwiększenia przychodów podatkowych lub zwiększenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie dokumentu księgowego, innego niż faktura korygująca (np. noty księgowej) wystawionego z tytułu opisanej we wniosku korekty cen transferowych w roku podatkowym, którego dany dokument będzie dotyczyć.

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że za pomocą przedmiotowych korekt nie będzie korygował cen towarów lub świadczonych usług – korekty bowiem nie będą służyły podwyższeniu lub obniżeniu cen za wcześniejsze transakcje, lecz ukierunkowane będą na dostosowanie poziomu wyniku finansowego transakcji kontrolowanej osiąganego w trakcie roku do poziomu rynkowego. Celem korekt nie będzie również skorygowanie jakichkolwiek błędów we wcześniejszych rozliczeniach czy udzielenie rabatu (lub jakiejkolwiek innej obniżki ceny), przyznanie premii, podwyższenie ceny.

Ponadto, podatnik podkreślił, że wykaże zgodność stosowanych cen z zasadą ceny rynkowej, tj. w szczególności wykaże, że zasada arm’s length była przestrzegana na etapie planowania transakcji i same założenia finansowe transakcji mają charakter rynkowy.

Magdalena Chodorek, konsultant ds. podatków, doradca podatkowy nr wpisu 13447, Business Tax Professionals sp. z o.o., sp.k.

[1] Interpretacja DKIS z dnia 10 czerwca 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.110.2020.1.AR.

[2] Interpretacja DKIS z dnia  21 lipca 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.184.2020.2.AR

[3] Interpretacja DKIS  z dnia 24 lipca 2020 r., znak: 0111-KDWB.4010.7.2020.1.KK

[4] Interpretacja DKIS z dnia 4 sierpnia 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.177.2020.2.AR

***********

Zapraszamy Państwa do udziału w zamkniętym szkoleniu online:  Ceny transferowe – dokumentacja i sprawozdawczość na nowych zasadach. Na szkoleniu wyjaśnimy, kto jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych; jakie są progi dokumentacyjne; do kiedy należy sporządzić dokumentację; jakie są dodatkowe obowiązki od 2020 r. Szkolenie odbędzie się 3 września 2020 r., w godzinach od 10:00 do 13:00. Szczegóły oraz formularz rejestracyjny znajdują się na naszej stronie internetowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

    Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

    KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

    E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

    Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

    Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

    Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

    W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

    Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

    Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

    Negatywne nastroje wśród przedsiębiorców. Brakuje rezerw na inwestycje

    Negatywne nastroje wśród polskich przedsiębiorców. W firmach skończyły się rezerwy na inwestycje.

    Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Które obligacje dają najwięcej zarobić?

    Oto zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

    Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych - koniec września 2023 [Tabela]

    Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec września 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje HRE Investment Trust tak mocnego i powszechnego cięcia oprocentowania w bankach dawno już nie widzieliśmy, a wszystko za sprawą wrześniowej obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze latem część instytucji kusiła nas oprocentowaniem na poziomie 10% - dziś trudno znaleźć coś na ponad 7%. 

    Dywersje w systemie podatkowym, czyli o prawie tworzonym w zlej wierze

    Czy zmiany w systemie podatkowym (a zwłaszcza w prawie) mogą mieć ukryte cele, będąc swoistą dywersją polityczną czy ekonomiczną, mającą komuś celowo zaszkodzić? Pyta i odpowiada profesor Witold Modzelewski.

    Opodatkowanie świadczeń dla oddelegowanych pracowników. Przełomowy wyrok NSA

    NSA wydał wyrok, w którym zmienia swoje stanowisko z 2018 roku na temat opodatkowania świadczeń przy oddelegowaniu pracownika. W najnowszym orzeczeniu NSA wskazuje, że zakwaterowanie i transport w czasie oddelegowania nie podlegają opodatkowaniu.

    REKLAMA