| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Profile krajowe w zakresie cen transferowych

Profile krajowe w zakresie cen transferowych

Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała zaktualizowane profile krajowe w zakresie cen transferowych. Nie jest to przewodnik pozwalający na sporządzenie dokumentacji według wymogów lokalnych poszczególnych państw, ale z całą pewnością jest to cenne źródło informacji dla podatników funkcjonujących w międzynarodowych grupach kapitałowych, które pozwoli porównać zasady i wymogi spotykane w różnych jurysdykcjach.

Na podstawie treści profili poszczególnych państw możemy się dowiedzieć czy w danej jurysdykcji przyjęto zasadę arm’s length principle jako podstawową regułę wyznaczania rynkowego poziomu cen, jaką rolę pełnią wytyczne OECD, czy wprowadzono metody szacowania cen dla transakcji między podmiotami powiązanymi, jakie są: reguły doboru/stosowania metod, zasady dobierania danych porównawczych, reguły dotyczące wartości niematerialnych i prawnych, usług wewnątrzgrupowych, umów o podziale kosztów, ogólne wymogi dotyczące tworzenia dokumentacji podatkowych, jak też – administracyjne możliwości unikania i rozwiązywania sporów z organami podatkowymi.

Z profilami poszczególnych państw można zapoznać się pod poniższym linkiem: http://www.oecd.org/tax/transfer-pricing/transfer-pricing-country-profiles.htm

W przypadku zaktualizowanego profilu dotyczącego Polski z naszej perspektywy odnajdujemy tam potwierdzenie zasad wynikających z aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących cen transferowych. Wyjaśniono w nim między innymi, że Polska przyjęła zasadę arm’s length principle i stosuje wytyczne OECD jako pomocniczy instrument, choć formalnie wytyczne nie są częścią polskiego systemu prawa. Jednoznacznie wskazano, że polskie przepisy określiły pięć metod szacowania cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi, które są obowiązkowe dla organów podatkowych, podczas gdy podatnicy mogą używać również innych metod.

Podkreślono kluczową rolę analizy porównywalności, również dla potrzeb wyboru właściwej metody szacowania cen (krótko scharakteryzowano kwestię hierarchii metod na gruncie polskich przepisów). W zakresie zasad pozyskiwania danych do sporządzania analiz porównawczych podkreślono, że polskie regulacje jako wymóg formalny wprowadziły zasadę pierwszeństwa danych krajowych w procesie sporządzania analiz porównawczych. Poza tym przedstawiono krótką charakterystykę formalnych zasad sporządzania dokumentacji podatkowej, obligatoryjnej treści, ze wskazaniem progów i wymogów na poszczególnych poziomach.

Informacje zebrane w profilach krajowych przedstawione są w zwięzły, systematyczny sposób. Ich celem jest umożliwienie podatnikom zapoznania się z wymogami stosowanymi w innych państwach niż państwo ich rezydencji. Nie jest to przewodnik pozwalający na sporządzenie dokumentacji według wymogów lokalnych poszczególnych państw, ale z całą pewnością jest to cenne źródło informacji dla podatników funkcjonujących w międzynarodowych grupach kapitałowych, które pozwoli „z lotu ptaka” porównać zasady i wymogi spotykane w różnych jurysdykcjach.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zachęcamy do korzystania z profili krajowych udostępnionych przez poszczególne jurysdykcje, a w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących szczegółowych wymogów obowiązujących w różnych krajach, zapraszamy do kontaktu.

Autor: Leszek Dutkiewicz, Partner w Russell Bedford

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Profile krajowe w zakresie cen transferowych /shutterstock.com
Profile krajowe w zakresie cen transferowych /shutterstock.com

Darowizny, spadki, testamenty12.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »