reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Co to jest strata podatkowa i jak ją obliczyć

Co to jest strata podatkowa i jak ją obliczyć

Celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiągnięcie dochodu. Aby go uzyskać ponosimy więc koszty. Zdarza się i tak, że ponoszone wydatki nie prowadzą do osiągnięcia przychodu, albo uzyskany przychód jest mniejszy od poniesionych kosztów. Wtedy powstaje strata podatkowa.

Jeżeli na prowadzonej działalności gospodarczej poniesiemy stratę podatkową, nie zapłacimy podatku dochodowego od osób prawnych. Dzieje się tak dlatego, że podatek ten powstaje jeżeli wykazujemy dochód.

Co do zasady dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli poniesione koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, a więc jeżeli kwota wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodu jest wyższa od osiągniętego przychodu, to powstała różnica jest stratą.

Polecamy: serwis Koszty

Wyliczenie straty podatkowej pozostaje w związku z wyliczeniem podatku CIT. Wykonujemy więc te same czynności tj. sumujemy przychody podatkowe, sumujemy poniesione koszty uzyskania przychodów i następnie odejmujemy kwotę wyliczonych kosztów podatkowych od kwoty przychodów. Jeżeli wynik jest liczba ujemną to obliczyliśmy stratę (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 czerwca 1998 r., III SA 52/97, niepubl.)

Należy jednak pamiętać, że obliczając stratę (podobnie jak ustalając dochód) nie uwzględnia się wszystkich przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

Przy ustalaniu straty w podatku dochodowym od osób prawnych nie uwzględnia się:

1. przychodów oraz kosztów uzyskania tych przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł przychodów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych albo są wolne od podatku.

Obliczając stratę nie uwzględnia się więc dochodów zwolnionych przedmiotowo z podatku CIT. Dochody zwolnione z podatku CIT zostały wymienione w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Nie uwzględnia się przychodów ze źródeł nie objętych podatkiem CIT, a więc przychodów z działalności rolniczej (z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej), przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.
Nie uwzględnia się również dochodów uzyskanych za granicą Polski (dochody zagraniczne), które zostały zwolnione z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

2. przychodów oraz kosztów uzyskania tych przychodów wymienionych w art. 21 i 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Do tej grupy przychodów zaliczymy miedzy innymi przychody z tytułu dywidend, odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, opłat za świadczenia doradcze,

3. strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

4. strat przedsiębiorstw państwowych przejmowanych lub nabywanych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Podstawa prawna
- art. 7 ust. 2 i ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama