REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest strata podatkowa i jak ją obliczyć

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiągnięcie dochodu. Aby go uzyskać ponosimy więc koszty. Zdarza się i tak, że ponoszone wydatki nie prowadzą do osiągnięcia przychodu, albo uzyskany przychód jest mniejszy od poniesionych kosztów. Wtedy powstaje strata podatkowa.

Jeżeli na prowadzonej działalności gospodarczej poniesiemy stratę podatkową, nie zapłacimy podatku dochodowego od osób prawnych. Dzieje się tak dlatego, że podatek ten powstaje jeżeli wykazujemy dochód.

Autopromocja

Co do zasady dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli poniesione koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, a więc jeżeli kwota wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodu jest wyższa od osiągniętego przychodu, to powstała różnica jest stratą.

Polecamy: serwis Koszty

Wyliczenie straty podatkowej pozostaje w związku z wyliczeniem podatku CIT. Wykonujemy więc te same czynności tj. sumujemy przychody podatkowe, sumujemy poniesione koszty uzyskania przychodów i następnie odejmujemy kwotę wyliczonych kosztów podatkowych od kwoty przychodów. Jeżeli wynik jest liczba ujemną to obliczyliśmy stratę (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 czerwca 1998 r., III SA 52/97, niepubl.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że obliczając stratę (podobnie jak ustalając dochód) nie uwzględnia się wszystkich przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

Przy ustalaniu straty w podatku dochodowym od osób prawnych nie uwzględnia się:

1. przychodów oraz kosztów uzyskania tych przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł przychodów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych albo są wolne od podatku.

Obliczając stratę nie uwzględnia się więc dochodów zwolnionych przedmiotowo z podatku CIT. Dochody zwolnione z podatku CIT zostały wymienione w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Nie uwzględnia się przychodów ze źródeł nie objętych podatkiem CIT, a więc przychodów z działalności rolniczej (z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej), przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.
Nie uwzględnia się również dochodów uzyskanych za granicą Polski (dochody zagraniczne), które zostały zwolnione z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

2. przychodów oraz kosztów uzyskania tych przychodów wymienionych w art. 21 i 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Do tej grupy przychodów zaliczymy miedzy innymi przychody z tytułu dywidend, odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, opłat za świadczenia doradcze,

3. strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

4. strat przedsiębiorstw państwowych przejmowanych lub nabywanych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Podstawa prawna
- art. 7 ust. 2 i ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA