REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi reklamowe od Facebooka i Google w IFT-2/2R

 ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Usługi reklamowe od Facebooka i Google w IFT-2/2R
Usługi reklamowe od Facebooka i Google w IFT-2/2R

REKLAMA

Korzystając z usług reklamowych od Facebooka lub Google powinniśmy pamiętać o dodatkowym obowiązku sprawozdawczym, jakim jest złożenie rocznej informacji IFT-2/2R. Jest to istotne, ponieważ formularz składamy nawet wtedy, gdy fizycznie nie wpłacaliśmy podatku, korzystając ze zwolnienia od podatku u źródła.

IFT-2/2R – informacja o wartości przychodu

Informacja IFT-2/2R służy przede wszystkim do ustalenia wartości przychodu, jaki uzyskały takie podmioty jak Facebook czy Google w danym roku podatkowym. Tym samym w formularzu wykazujemy wszystkie należności, które przekazaliśmy danemu kontrahentowi, niezależenie od tego, czy podlegały one opodatkowaniu, czy też korzystały ze zwolnienia.

Warto zwrócić uwagę, że w informacji wskazujemy kwoty rzeczywiście otrzymane przez kontrahenta w danym roku podatkowym. Jest to o tyle istotne, że suma ta nie zawsze będzie zgodna z sumą zafakturowanych przychodów. Różnica może wynikać z:

 • dłuższych terminów płatności – jeśli faktura została wystawiona w grudniu 2017 r., ale opłacona przez nas dopiero w styczniu 2018 r., to taką kwotę wykażemy dopiero w informacji za 2018 r.
 • różnic kursowych – gdyby przedsiębiorca otrzymał fakturę w walucie obcej, do informacji IFT-2/2R przyjmuje kwotę przeliczoną na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty należności (najczęściej – dzień dokonania przelewu).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

IFT-2/2R – formularz na przykładzie

Przedsiębiorca Jan Kwiatkowski w 2017 r. korzystał z usług reklamowych za pośrednictwem Facebooka. Otrzymał trzy faktury:

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku
 • w lutym 2017 r. na kwotę 750 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,0) w marcu 2017 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 3000 zł
 • w październiku 2017 r. na kwotę 1000 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 5,0) w listopadzie 2017 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 5000 zł
 • w grudniu 2017 r., na kwotę 300 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,5) w styczniu 2018 r., kwota w walucie polskiej 1350 zł.

W związku z powyższym w 2017 r. przedsiębiorca przekazał do Facebooka za usługi reklamowe 8000 zł (w kwotach 3000 zł oraz 5000 zł); pozostałe 1350 zł zostało przekazane w 2018 r. Pan Kwiatkowski posiada certyfikat rezydencji Facebooka za 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypełniając IFT-2R za 2017 r. Jan Kwiatkowski wypełni dane wstępne – NIP swojej firmy oraz okres, którego druk dotyczy:

  
 

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Następnie przechodzi do wypełnienia poszczególnych części:

A. Miejsce i cel składania deklaracji:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  
 

Uwaga! Właściwym urzędem skarbowym będzie odpowiedni wojewódzki urząd skarbowy.

B. Dane swojej firmy jako płatnika podatku:

  
 

C. Dane Facebook – firmy otrzymującej należność:

  
 

Uwaga! Co do zasady zgodnie z opinią organów skarbowych wszystkie dane kontrahenta powinny być wypełnione. Przedsiębiorcy nie zawsze mają możliwość uzyskania takich danych – np. daty rozpoczęcia działalności kontrahenta, zatem deklaracja wypełniana jest częściowo. W praktyce warto zatem skontaktować się z urzędem bądź złożyć informację z wyjaśnieniem przyczyny braku określonych danych.


 

D. Informacja o wysokości przekazanej należności w złotówkach – w tym przypadku w części zwolnionej z opodatkowania:

  
 

H. Podpis i data sporządzenia dokumentu:

  
 

Uwaga! Jeśli IFT-2R składamy w formie papierowej, należy złożyć także czytelny podpis lub podpis i pieczęć w części H.

Warto pamiętać, że obowiązkowa jest jedynie informacja roczna (IFT-2R). W trakcie roku formularz (IFT-2) składamy wyłącznie na wniosek kontrahenta – wtedy też konieczne byłoby uzupełnienie pominiętych w tym przypadku dat w części G druku. Podobnie, gdyby formularz składał podmiot, którego rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym (np. spółka z o. o.) konieczne mogłoby się okazać wypełnienie części F, dotyczącej roku podatkowego.

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Źródło: Transakcje Google i Facebook w IFT-2/2R

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Bezrobocie w Polsce. Sierpień 2023 w liczbach

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec sierpnia 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

  Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

  Ulga termomodernizacyjna to specjalne odliczenie podatkowe, które pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jakie wydatki kwalifikują się do tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

  Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

  Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

  Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  Podatek Belki drenuje kieszenie Polaków. W pół roku fiskus ściągnął ponad 5 mld zł

  Podatek Belki coraz bardziej uwiera Polaków. Tylko w pół roku fiskus ściągnął od nich ponad 5 mld zł.

  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  REKLAMA