REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi reklamowe od Facebooka i Google w IFT-2/2R

 ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Usługi reklamowe od Facebooka i Google w IFT-2/2R
Usługi reklamowe od Facebooka i Google w IFT-2/2R

REKLAMA

REKLAMA

Korzystając z usług reklamowych od Facebooka lub Google powinniśmy pamiętać o dodatkowym obowiązku sprawozdawczym, jakim jest złożenie rocznej informacji IFT-2/2R. Jest to istotne, ponieważ formularz składamy nawet wtedy, gdy fizycznie nie wpłacaliśmy podatku, korzystając ze zwolnienia od podatku u źródła.

IFT-2/2R – informacja o wartości przychodu

Informacja IFT-2/2R służy przede wszystkim do ustalenia wartości przychodu, jaki uzyskały takie podmioty jak Facebook czy Google w danym roku podatkowym. Tym samym w formularzu wykazujemy wszystkie należności, które przekazaliśmy danemu kontrahentowi, niezależenie od tego, czy podlegały one opodatkowaniu, czy też korzystały ze zwolnienia.

Autopromocja

Warto zwrócić uwagę, że w informacji wskazujemy kwoty rzeczywiście otrzymane przez kontrahenta w danym roku podatkowym. Jest to o tyle istotne, że suma ta nie zawsze będzie zgodna z sumą zafakturowanych przychodów. Różnica może wynikać z:

  • dłuższych terminów płatności – jeśli faktura została wystawiona w grudniu 2017 r., ale opłacona przez nas dopiero w styczniu 2018 r., to taką kwotę wykażemy dopiero w informacji za 2018 r.
  • różnic kursowych – gdyby przedsiębiorca otrzymał fakturę w walucie obcej, do informacji IFT-2/2R przyjmuje kwotę przeliczoną na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty należności (najczęściej – dzień dokonania przelewu).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

IFT-2/2R – formularz na przykładzie

Przedsiębiorca Jan Kwiatkowski w 2017 r. korzystał z usług reklamowych za pośrednictwem Facebooka. Otrzymał trzy faktury:

  • w lutym 2017 r. na kwotę 750 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,0) w marcu 2017 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 3000 zł
  • w październiku 2017 r. na kwotę 1000 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 5,0) w listopadzie 2017 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 5000 zł
  • w grudniu 2017 r., na kwotę 300 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,5) w styczniu 2018 r., kwota w walucie polskiej 1350 zł.

W związku z powyższym w 2017 r. przedsiębiorca przekazał do Facebooka za usługi reklamowe 8000 zł (w kwotach 3000 zł oraz 5000 zł); pozostałe 1350 zł zostało przekazane w 2018 r. Pan Kwiatkowski posiada certyfikat rezydencji Facebooka za 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypełniając IFT-2R za 2017 r. Jan Kwiatkowski wypełni dane wstępne – NIP swojej firmy oraz okres, którego druk dotyczy:

  
 

Następnie przechodzi do wypełnienia poszczególnych części:

A. Miejsce i cel składania deklaracji:

  
 

Uwaga! Właściwym urzędem skarbowym będzie odpowiedni wojewódzki urząd skarbowy.

B. Dane swojej firmy jako płatnika podatku:

  
 

C. Dane Facebook – firmy otrzymującej należność:

  
 

Uwaga! Co do zasady zgodnie z opinią organów skarbowych wszystkie dane kontrahenta powinny być wypełnione. Przedsiębiorcy nie zawsze mają możliwość uzyskania takich danych – np. daty rozpoczęcia działalności kontrahenta, zatem deklaracja wypełniana jest częściowo. W praktyce warto zatem skontaktować się z urzędem bądź złożyć informację z wyjaśnieniem przyczyny braku określonych danych.


 

D. Informacja o wysokości przekazanej należności w złotówkach – w tym przypadku w części zwolnionej z opodatkowania:

  
 

H. Podpis i data sporządzenia dokumentu:

  
 

Uwaga! Jeśli IFT-2R składamy w formie papierowej, należy złożyć także czytelny podpis lub podpis i pieczęć w części H.

Warto pamiętać, że obowiązkowa jest jedynie informacja roczna (IFT-2R). W trakcie roku formularz (IFT-2) składamy wyłącznie na wniosek kontrahenta – wtedy też konieczne byłoby uzupełnienie pominiętych w tym przypadku dat w części G druku. Podobnie, gdyby formularz składał podmiot, którego rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym (np. spółka z o. o.) konieczne mogłoby się okazać wypełnienie części F, dotyczącej roku podatkowego.

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Źródło: Transakcje Google i Facebook w IFT-2/2R

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA