REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacja o realizowanej strategii podatkowej - jak się do tego zabrać?

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
Informacja o realizowanej strategii podatkowej - jak się do tego zabrać?
Informacja o realizowanej strategii podatkowej - jak się do tego zabrać?

REKLAMA

REKLAMA

Od 2021 roku najwięksi podatnicy CIT będą musieli publikować na swoich stronach internetowych informację o realizowanej strategii podatkowej. Taki nowy obowiązek wynika z nowelizacji ustawy o CIT opublikowanej 30 listopada 2020 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 2123). Czym jest strategia podatkowa? Czy mamy dowolność w kształtowaniu strategii podatkowej?

Dla wielu podmiotów może się to okazać sporym wyzwaniem. I nie chodzi tylko o to, że będzie to kolejny obowiązek raportowy, czyli dodatkowa praca. Firmy powinny przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie czy taką strategię faktycznie posiadają, jakie są jej podstawowe założenia oraz czy (i jak) jest ona realizowana. Słowem – trzeba będzie zrobić swego rodzaju rachunek sumienia. Jak się do tego zabrać? Poniżej kilka wskazówek.

REKLAMA

Autopromocja

Czym jest strategia podatkowa?

Aby wykonać to zadanie, najpierw trzeba wiedzieć, czym w ogóle jest strategia podatkowa. Najogólniej rzecz ujmując strategia podatkowa to sposób, w jaki firma podchodzi do kwestii podatkowych, jak nimi zarządza. A bardziej szczegółowo? Sporo wskazówek można znaleźć w materiałach opracowanych przez MF na potrzeby programu współdziałania.

W dokumencie „Wytyczne w zakresie ram wewnętrznego nadzoru podatkowego” wskazano, że  strategia podatkowa to zestaw podatkowej misji i wizji oraz długoterminowych podatkowych celów w kontekście ogólnych celów biznesowych podmiotu i promowanych w firmie wartości etycznych. Strategia podatkowa powinna być zatem, jak wskazano w dokumencie, katalogiem formuł decyzyjnych, obejmujących cele oraz środki umożliwiające prawidłową i terminową realizację obowiązków podatkowych.

A konkretnie? Strategia podatkowa powinna być dokumentem, który opisuje kwestie takie jak: podejście podatnika do ryzyka podatkowego, w tym apetytu na nie, postawę (najlepiej pozytywną) w odniesieniu do transparentności podatkowej i compliance oraz (najlepiej negatywną) w odniesieniu do agresywnej optymalizacji oraz unikania i uchylania się od opodatkowania.

Czy mamy dowolność w kształtowaniu strategii podatkowej?

Teoretycznie tak. Jednak MF wyraźnie wskazuje, jaki kierunek jest preferowany. Wśród „best practises” znaleźć można m.in. następujące sugestie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przewidzianym w strategii celem organizacji powinno być zapewnienie zgodności podatkowej;
  • organizacja powinna przyjąć, że płacenie podatków to kwestia odpowiedzialności wobec społeczeństwa (należny mu udział w części zysku);
  • aby zapewnić efektywność - strategia podatkowa powinna być dopasowana do wielkości i struktury przedsiębiorstwa oraz branży w jakiej ono działa.

Postuluje się również, aby strategia podatkowa była traktowana z powagą – powinna zostać przyjęta przez zarząd, najlepiej w formie uchwały, po uzyskaniu akceptacji rady nadzorczej. Podatnik powinien posiadać procedurę rewizji strategii podatkowej (czyli dokonywania w niej odpowiednich zmian) oraz przewidzieć mechanizmy kontroli jej realizacji, a także zadbać o to, aby strategia została odpowiednio wdrożona w organizacji (procedury i szkolenia). Strategia powinna zapewniać prawidłowe udokumentowanie decyzji podejmowanych w obszarze podatkowym. 

No to jak z tą strategią?

Wymagające? Owszem. Wygląda na to, że nowa legislacja ma na celu zmotywowanie podatników, zwłaszcza tych największych, do tego, aby uznali podatki za obszar wymagający kompleksowego zarządzania od planowania, poprzez organizowanie do kontroli. Stworzenie strategii podatkowej jest dopiero pierwszym krokiem w tworzeniu solidnych ram wewnętrznego nadzoru podatkowego, obejmującego zaprojektowanie i wdrożenie m.in. odpowiednich procesów, polityk i procedur.

Informacja o realizowanej strategii będzie więc informacją o tym, czy firma już się tym zajęła (czy może jeszcze nie), na jakim jest etapie, a także ma skłaniać do dalszych postępów w tym zakresie.

Podstawa prawna: Art. 2 pkt 24) ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustawDz.U. z 30 listopada 2020 r., poz. 2123.

Izabela Ścierska-Kulma, doradca podatkowy, Senior Manager w ENODO Advisors.
Specjalizuje się w bieżącym doradztwie podatkowym, szczególnie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Jest autorką artykułów i publikacji, a także prelegentką na szkoleniach i konferencjach o tematyce podatkowej.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

REKLAMA

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA