REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problematyczne transakcje z rajami podatkowymi – ceny transferowe, dokumentacja, odpowiedzialność

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
Problematyczne transakcje z rajami podatkowymi – ceny transferowe, dokumentacja, odpowiedzialność
Problematyczne transakcje z rajami podatkowymi – ceny transferowe, dokumentacja, odpowiedzialność

REKLAMA

REKLAMA

Transakcje z rajami podatkowymi a ceny transferowe. Od pewnego czasu polski ustawodawca wyjątkowo chętnie wykorzystuje przepisy z zakresu cen transferowych do pobierania informacji o transakcjach realizowanych z podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Obowiązki nakładane na polskich podatników w tym zakresie są coraz szersze i wymagają coraz większych nakładów administracyjnych. Jednocześnie, wprowadzane przepisy często są tworzone w sposób chaotyczny i nie zawsze uzasadniony.

Rozliczenia z podmiotami z rajów podatkowych a ceny transferowe

Dokonywanie przez polskich podatników rozliczeń z podmiotami z tzw. rajów podatkowych jest zagadnieniem budzącym duże emocje i często staje się przedmiotem zainteresowania organów. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów w trakcie XI Forum Cen Transferowych (22 kwietnia 2021 r.) wskazali jednak, że w Polsce głównym problemem nie są płatności realizowane bezpośrednio na rzecz podmiotów zarejestrowanych w rajach podatkowych. O wiele większym, w oczach organów, problemem jest tworzenie bardziej skomplikowanych struktur wykorzystujących pośrednio transakcje z podmiotami z rajów. Pomimo takiego stanowiska, wprowadza się w Polsce nowe rozwiązania, które nie zawsze są spójne, a często są wręcz oceniane jako zbyt rygorystyczne i niedostosowane oraz jako nieprowadzące do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Autopromocja

Spore kontrowersje budzi ostatnio ważna zmiana, w wyniku której wzmożone obowiązki dokumentacyjne dotyczą już nie tylko transakcji kosztowych (wypłat środków przez polskie podmioty na rzecz spółek zarejestrowanych w rajach), ale aktualnie obejmują również transakcje przychodowe, w których transfer jest dokonywany z raju na terytorium Polski. Rodzi to coraz większe wątpliwości co do zasadności niektórych obowiązków związanych z raportowaniem transakcji realizowanych z podmiotami rajowymi. Trudno bowiem uzasadnić dokładanie obowiązków dotyczących transferów, które potencjalnie wpływają na zwiększenie dochodu do opodatkowania w Polsce.

Dokumentacja TP źródłem informacji o transakcjach z rajami

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym do zbierania informacji o transakcjach z podmiotami rajowymi jest nałożenie obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych z tytułu realizowanych transakcji. Omawiany obowiązek dla osób prawnych wynika z zapisów art. 11o ust. 1 CIT. Cały artykuł 11o został poświęcony obowiązkom dokumentacyjnym wynikającym z realizacji transakcji z podmiotami rajowymi, przy czym jego zapisy są stale rozszerzane. Jako że jednak transakcje realizowane z podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych podlegają już raportowaniu na podstawie odrębnych przepisów, obligowanie podatników do przygotowania dokumentacji lokalnej jest jedynie dodatkowym obciążeniem administracyjnym.

Jak wynika z art. 11o ust. 1: dokumentację sporządzają podatnicy oraz podmioty nieposiadające osobowości prawnej, które dokonują transakcji kontrolowanej lub transakcji innej niż kontrolowana z podmiotami rajowymi. Już w pierwszym ustępie tego artykułu widać, że polski ustawodawca nakłada bardziej restrykcyjne obowiązki dokumentacyjne na podmioty realizujące transakcje z podmiotami rajowymi.

Po pierwsze oznacza to, że w przypadku tych transakcji, próg wyznaczający powstanie obowiązku został ustalony na poziomie znacznie niższym, niż w przypadku transakcji realizowanych z podmiotami spoza rajów podatkowych. Lokalną dokumentację cen transferowych należy przygotować już dla transakcji, której wartość przekracza 100 000 PLN. Warto w tym miejscu przypomnieć, że standardowe progi wynoszą odpowiednio 10 milionów PLN dla transakcji towarowych i finansowych oraz 2 miliony PLN dla transakcji usługowych i innych. Co istotne, należy pamiętać, że próg ustalany jest dla transakcji jednorodnej, a więc konieczne jest przeprowadzenie analizy, której celem będzie określenie, które zdarzenia gospodarcze należy uznać za transakcję jednorodną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, w ustawie zaznaczono, że obowiązek dokumentacyjny wyznaczany jest zarówno z tytułu „realizacji transakcji kontrolowanych, jak i innych niż transakcje kontrolowane”. Warto nadmienić, że transakcja kontrolowana jest realizowana między podmiotami powiązanymi. Fakt istnienia powiązań pomiędzy polską spółką, a jej kontrahentem rajowym, nie ma więc znaczenia w kontekście określania tych obowiązków. Obowiązkowi dokumentacyjnemu podlegają bowiem transakcje dokonywane również z podmiotami niepowiązanymi, zarejestrowanymi w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku realizacji transakcji z podmiotem powiązanym, który jest zarejestrowany w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, zastosowanie będzie miał niższy próg - 100 000 PLN.

Ważne!
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych obejmuje również konieczność posiadania analizy cen transferowych, złożenia informacji o cenach transferowych na formularzu TPR oraz podpisania przez członków zarządu oświadczenia o rynkowości transakcji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że niezłożenie oświadczenia w terminie lub złożenie oświadczenia niezgodnego ze stanem faktycznym powoduje powstanie osobistej odpowiedzialności członków zarządu i może skutkować nałożeniem na nich sankcji, wynikającymi z Kodeksu karnego skarbowego.

Długa lista rajów podatkowych, coraz większe obowiązki dokumentacyjne

Zniechęcanie przedsiębiorców do realizacji transakcji z podmiotami rajowymi jest działaniem spotykanym w wielu jurysdykcjach, mającym na celu ograniczenie zjawiska erozji podstawy opodatkowania. Jednak, nawet w zestawieniu z coraz ostrzejszym prawem międzynarodowym, polskie przepisy są wyjątkowo surowe. Przede wszystkim, lista krajów uznawanych za państwa stosujące szkodliwą konkurencję podatkową określona przez polskie Ministerstwo Finansów zawiera aż 26 pozycji, podczas gdy unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych wskazuje jedynie 12 krajów (jednym z krajów ujętych jedynie na liście polskiej jest Hongkong).

Co więcej, polskie przepisy nakładają na podatników coraz większe obowiązki dokumentacyjne, zwiększając tym samym obciążenia administracyjne prowadzenia działalności. Co gorsza, omówione w niniejszym artykule obowiązki dokumentacyjne mogą być wyjątkowo problematyczne dla podmiotów, które nigdy nie miały styczności z regulacjami dotyczącymi cen transferowych, z uwagi na fakt, że nie funkcjonują w ramach grup kapitałowych. Podatnicy mogą być więc nieświadomi istnienia obowiązków dokumentacyjnych, a członkowie zarządów mogą nie zdawać sobie sprawy z grożących im potencjalnie sankcji przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym.

Przedstawione powyżej argumenty dowodzą, że kontrola płatności realizowanych w ramach prowadzonej działalności jest niezwykle istotna. Analiza dokonywanych rozliczeń powinna być przeprowadzana w celu zidentyfikowania transakcji dokonywanych z podmiotami z rajów podatkowych. Ustalenie i wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych pozwoli natomiast na uniknięcie dotkliwych kar.

Agata Hinderer, Analyst w Enodo Advisors

Więcej na ten temat podczas bezpłatnego webinarium "Podatki 2021: osobista odpowiedzialność członków zarządu na nowo", na które serdecznie zapraszamy 24 czerwca 2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA