Czy opłata środowiskowa stanowi koszt uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Prawo ochrony środowiska przewiduje obowiązek ponoszenia tzw. opłaty środowiskowej. Jest to opłata za korzystanie ze środowiska ponoszona za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wód oraz składowanie odpadów.
REKLAMA
Spółka wykorzystująca w prowadzonej działalności gospodarczej samochody, a w konsekwencji wprowadzająca do powietrza gazy ze spalanego paliwa, jest zobowiązana do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska.
Opłata za korzystanie ze środowiska, którą spółka musi obowiązkowo zapłacić, stanowi koszt uzyskania przychodu podatnika jako wydatek związany z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
Polecamy: Kontrola podatkowa
Nie można jednak wydatków poniesionych na powyższą opłatę zakwalifikować jako koszty bezpośrednie. Nie można ich bowiem bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami podatnika. Opłatę za korzystanie ze środowiska należy więc uznać za koszty pośrednie, a więc koszty, które są związane z całokształtem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Opłaty środowiskowe można rozliczyć podatkowo w dacie ich poniesienia, czyli w dniu ich ujęcia w księgach rachunkowych.
Podkreślić należy, że do opłat środowiskowych, które są ustalone w warunkach nieprzekroczenia norm określonych w przepisach nie stosuje się regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która wyłącza z kosztów uzyskania przychodu kary, opłaty i odszkodowania oraz odsetki od tych zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska.
Przepis ten nie uznaje za koszty uzyskania przychodów kwot podwyższających opłaty w związku z brakiem pozwolenia lub innej decyzji określającej rodzaje i ilość substancji zanieczyszczającej środowisko naturalne. Kosztów podatkowych nie stanowią więc opłaty naliczane podatnikowi jako kara za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie środowiska.
Polecamy: VAT 2011
Podstawowe opłaty z tytułu gospodarczego korzystania ze środowiska (opłaty środowiskowe) są warunkiem prowadzenia pewnych rodzajów działalności gospodarczej i dlatego podatnik, który je płaci może zaliczyć takie opłaty do kosztów uzyskania przychodów.
Podstawa prawna
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat