reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy opłata środowiskowa stanowi koszt uzyskania przychodów

Czy opłata środowiskowa stanowi koszt uzyskania przychodów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się transportem, wykorzystuje w działalności gospodarczej kilka samochodów i jest zobowiązana do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska. Czy opłaty te spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Prawo ochrony środowiska przewiduje obowiązek ponoszenia tzw. opłaty środowiskowej. Jest to opłata za korzystanie ze środowiska ponoszona za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wód oraz składowanie odpadów.

Spółka wykorzystująca w prowadzonej działalności gospodarczej samochody, a w konsekwencji wprowadzająca do powietrza gazy ze spalanego paliwa, jest zobowiązana do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska.

Opłata za korzystanie ze środowiska, którą spółka musi obowiązkowo zapłacić, stanowi koszt uzyskania przychodu podatnika jako wydatek związany z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Nie można jednak wydatków poniesionych na powyższą opłatę zakwalifikować jako koszty bezpośrednie. Nie można ich bowiem bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami podatnika. Opłatę za korzystanie ze środowiska należy więc uznać za koszty pośrednie, a więc koszty, które są związane z całokształtem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Opłaty środowiskowe można rozliczyć podatkowo w dacie ich poniesienia, czyli w dniu ich ujęcia w księgach rachunkowych.

Podkreślić należy, że do opłat środowiskowych, które są ustalone w warunkach nieprzekroczenia norm określonych w przepisach nie stosuje się regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która wyłącza z kosztów uzyskania przychodu kary, opłaty i odszkodowania oraz odsetki od tych zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska.

Przepis ten nie uznaje za koszty uzyskania przychodów kwot podwyższających opłaty w związku z brakiem pozwolenia lub innej decyzji określającej rodzaje i ilość substancji zanieczyszczającej środowisko naturalne. Kosztów podatkowych nie stanowią więc opłaty naliczane podatnikowi jako kara za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie środowiska.

Polecamy: VAT 2011

Podstawowe opłaty z tytułu gospodarczego korzystania ze środowiska (opłaty środowiskowe) są warunkiem prowadzenia pewnych rodzajów działalności gospodarczej i dlatego podatnik, który je płaci może zaliczyć takie opłaty do kosztów uzyskania przychodów.

Podstawa prawna
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama