REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE?

Agnieszka Szymczyk
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE
Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Usługi związane z serwisowaniem sprzedawanego wyrobu wykonywane poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej są ściśle związane z zakresem działalności strefowej polegającej na produkcji i sprzedaży wyrobów. A zatem koszty związane z wykonywaniem tych usług mogą być zaliczone na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) do kosztów uzyskania przychodów w ramach działalności zwolnionej z opodatkowania.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu 26 stycznia 2011 r. (I SA/Wr 1364/10).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE), związaną z produkcją elementów metalowych dla branży motoryzacyjnej. Swoje wyroby spółka sprzedawała kontrahentom z innych krajów UE. 

Zdarzało się, że zachodziła potrzeba dostosowania wyrobów do wymagań stawianych podobnym produktom w tych krajach. Spółka w ramach obsługi reklamacji świadczyła w związku z tym usługi serwisowania za pośrednictwem firm zewnętrznych na terenie innych państw UE.

Koszty serwisowania – kosztami działalności strefowej?

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego spółka zadała organom podatkowym pytanie: Czy koszty poniesione z tytułu usługi serwisowej w ramach obsługi reklamacji (na terenie innego niż Polska kraju UE przez podmiot trzeci) wyprodukowanych i sprzedanych przez spółkę części, mieszczą się w zakresie działalności strefowej i w związku z tym, czy wpływają na ustalenie dochodu korzystającego ze zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działalności na terenie SSE?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem spółki przedmiotowe usługi serwisowe powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z działalności strefowej. Sam fakt, że wykonywanie tych usług ma miejsce poza SSE nie ma wpływu na ich kwalifikację. Spółka argumentowała, że nie jest to odrębna działalność i pozostaje w ścisłym związku z zakresem działalności objętej zezwoleniem - nie kreuje żadnego odrębnego przychodu.

Szeroka interpretacja działalności strefowej

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się z argumentacją spółki. Podniósł, że usługi serwisowe nie mogą być uznane za koszty działalności strefowej i nie mają wpływu na kalkulację zwolnienia. Przy ocenie zakresu zwolnień podatkowych należy uwzględnić, iż wolny od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyłącznie dochód uzyskany z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE.

Spółka nie zgodziła się z argumentacją organu i sprawa trafiła do WSA we Wrocławiu, który uchylił interpretację.

Sąd podkreślił, że czynności wykonywane w ramach gwarancji w stosunku do wyrobów strefowych mają charakter akcesoryjny i stanowią element szerszej rozumianej działalności produkcyjnej określonej w zezwoleniu, warunkującej poprawne jej wykonanie.

Dodatkowo argumentował, że spółka ponosi odpowiedzialność z tytułu gwarancji za produkowane towary wyroby strefowe, z której nie może się zwolnić. Wykonywanie przedmiotowych usług nie jest zatem działalnością wyodrębnioną. Sąd wywiódł także, że w momencie wykonywania usługi serwisowej nie powstaje po stronie spółki żaden dodatkowy przychód, a koszty serwisowania związane są jedynie z przychodem ze sprzedaży wyrobów.

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

Każdą sytuację należy ocenić indywidualnie

Wyrok WSA we Wrocławiu ma charakter porządkujący i stanowi przykład przemyślanego podejścia do analizowanego tematu, w przeciwieństwie do stanowiska prezentowanego na pierwszym etapie przez Dyrektora Izby Skarbowej.

Ocenił on kwalifikację podatkową kosztów związanych ze świadczeniem usług serwisowych (reklamacji) w sposób analogiczny jak w przypadku przedsiębiorców, których model biznesowy przewiduje odrębne wynagrodzenie za wykonywanie tego typu prac u klientów (a więc poza terenem SSE).

W takich przypadkach władze skarbowe często stwierdzają, iż przychód osiągany na usługach serwisowych realizowanych poza terenem SSE i związane z nimi koszty należy alokować do działalności pozastrefowej (opodatkowanej) oraz nie zgadzają się z argumentacją wskazującą na charakter pomocniczy takiej działalności. Wydaje się, że Dyrektor Izby Skarbowej w P. nie dokonał rzetelnej analizy stanu faktycznego i w efekcie zezwolił podatnikowi na pomniejszenie podstawy do opodatkowania w ramach działalności pozastrefowej.

Polecamy: serwis Koszty

Warto zaznaczyć, iż omawiane stanowisko sądu administracyjnego stanowi rozstrzygnięcie korzystne w sytuacji, gdy przedsiębiorcy nie fakturują klientów odrębnie za dodatkowe usługi serwisowania a cena sprzedaży wyrobów strefowych uwzględnia również koszty ewentualnej reklamacji.

Warto się, zastanowić, czy prezentowane stanowisko WSA w sprawie kwalifikacji kosztów usług wykonywanych w ramach gwarancji można zastosować analogicznie w odniesieniu do przychodów z tytułu takich usług, jeśli zapisy umowy pomiędzy producentem i odbiorcą jego wyrobów przewidują odpłatne wykonanie takich usług a cena sprzedaży nie uwzględnia kosztów potencjalnych dodatkowych prac u klienta.

Podsumowując omawiany wyrok, należy podkreślić, iż przedsiębiorcy strefowi kalkulując wynik na działalności zwolnionej z opodatkowania powinni każdorazowo rzetelnie oceniać związek przychodów z działalnością określoną w zezwoleniu i prowadzoną w ramach jednostki działającej w SSE, a także weryfikować charakter kosztów, niezależnie od miejsca ich poniesienia.

W każdym przypadku, gdy dany wydatek służy osiągnięciu/zachowaniu/zabezpieczeniu źródła przychodów korzystającego ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, będący kosztem bezpośrednim lub związanym z działaniami o charakterze akcesoryjnym w stosunku do podstawowej działalności określonej w zezwoleniu, powinien stanowić koszt działalności strefowej (zwolnionej z opodatkowania).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA