REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie zarządu spółki z tytułu świadczeń niepieniężnych jako koszt uzyskania przychodu

Jakub Jaroń, doradca podatkowy
EMPIRIUM Jaroń Klęczar spółka cywilna
DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI
Wynagrodzenie zarządu spółki z tytułu świadczeń niepieniężnych jako koszt uzyskania przychodu
Wynagrodzenie zarządu spółki z tytułu świadczeń niepieniężnych jako koszt uzyskania przychodu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia niepieniężne w ostatnim czasie stały się popularnym zagadnieniem ze względu na wprowadzenie nowych przepisów dotyczących zasad obliczania składek zdrowotnych, w szczególności ze względu na objęcie składką zdrowotną wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu powołania do pełnienia funkcji w spółce, np. funkcji członka zarządu.

Świadczenia niepieniężne w umowie spółki – art. 176 k.s.h.

Zgodnie z art. 176 kodeksu spółek handlowych, wspólnik w umowie spółki może być obowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Kodeks wskazuje ponadto, że za świadczenia niepieniężne wspólnikowi może zostać przyznane wynagrodzenie – które należy mu się nawet wtedy, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku.

REKLAMA

Autopromocja

Dzięki konstrukcji powtarzających się świadczeń niepieniężnych obie strony uzyskują korzyść. Wspólnik może otrzymać wynagrodzenie, a spółka wartościowe dla niej świadczenia. W przypadku chęci skorzystania z tego rozwiązania, należy zatem zawrzeć odpowiednie postanowienia w umowie spółki.

Podatkowy aspekt świadczeń niepieniężnych

Konsekwencje na gruncie prawa podatkowego będą zależały od tego jak ta kwestia zostanie uregulowana pomiędzy spółką a jej wspólnikami. Warto zatem przemyśleć zapisy umowne i dostosować je do indywidualnej sytuacji. Szczególnie interesującym zagadnieniem jest to, czy wynagrodzenie wypłacane wspólnikom za świadczenia niepieniężne stanowi koszt uzyskania przychodu spółki.

Często w praktyce zdarza się, że wspólnicy spółki są zarazem członkami zarządu takiej spółki. Taki stan faktyczny był ostatnio przedmiotem analizy naszej kancelarii, w którym również złożony został wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Interpretacja została wydana w lipcu 2022 roku.

Członek zarządu jako wspólnik zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych

REKLAMA

W przedmiotowej sprawie spółka zastanawiała się, czy w przypadku gdy jej wspólnicy będą jednocześnie członkami zarządu i wspólnikami mogą pobierać wynagrodzenie z obu tych źródeł i czy wynagrodzenie to będzie stanowiło koszt uzyskania przychodu dla spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach rzeczonego wniosku o wydanie interpretacji, wskazano, że członkowie zarządu spółki są także jednocześnie jej wspólnikami, zobowiązanymi w umowie spółki do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Podjęli oni uchwałę w przedmiocie ustalenia wynagrodzenia dla nich – jako członków zarządu, z tytułu pełnionej funkcji. Ponadto, zgodnie z umową spółki, z tytułu realizacji na rzecz spółki świadczeń niepieniężnych każdemu ze wspólników należy się wynagrodzenie, którego wysokość wynika z ilości godzin wykazanych przez wspólnika na rachunku składanym spółce.

Zakres czynności świadczonych przez członków zarządu i wspólników spółki

Spółka przedstawiła, że jeden ze wspólników jest zobowiązany do realizacji powtarzających się świadczeń niepieniężnych, związanych z funkcjonowaniem wyodrębnionej w spółce komórki organizacyjnej "Dział Wynajmu", polegających na konserwacji, prowadzeniu remontów, zachowania w niepogorszonym stanie nieruchomości przypisanych do Działu Wynajmu. Drugi wspólnik natomiast jest zobowiązany do realizacji powtarzających się świadczeń niepieniężnych, związanych z funkcjonowaniem tego samego "Działu Wynajmu", jednak polegających na komercjalizacji nieruchomości przypisanych do tego działu.

Koszty uzyskania przychodu

Warto tutaj przypomnieć, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Powyższa definicja kosztów ma charakter ogólny, który powoduje, że analizując dany wydatek pod kątem tego czy stanowi on koszt w rozumieniu ustawy podatkowej należy zwrócić uwagę na cel w jakim został poniesiony. Jeżeli wydatek spełnia tę przesłankę i nie został enumeratywnie wymieniony w ustawie jako wydatek wyłączony z możliwości uznania go za koszt podatkowy, to należy go kwalifikować do kosztów podatkowych.

Zdaniem spółki, wynagrodzenie wspólników za pełnienie funkcji w zarządzie spółki stanowi koszt uzyskania przychodu spółki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie spółka wskazała, że również wynagrodzenie wypłacane jednocześnie tym wspólnikom z tytułu świadczeń powtarzających się także stanowić będzie koszt uzyskania przychodu spółki.

Spółka argumentowała swoje stanowisko tym, że wydatki na ww. wynagrodzenia nie są wymienione w ustawie o CIT jako wydatki wyłączone spod kwalifikacji ich jako koszty uzyskania przychodu, a ponadto spełniają one przesłanki do zakwalifikowania ich jako koszty uzyskania przychodu, w szczególności wydatki takie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Stanowisko spółki uznano za prawidłowe

Odnosząc się do stanowiska spółki, organ podatkowy stwierdził, że stanowisko spółki jest prawidłowe.

Organ podkreślił, że wskazane wydatki należy zakwalifikować do kosztów podatkowych, mając natomiast na uwadze wyłączenia wynikające z ustawy o CIT oraz fakt, że przedmiotowe wydatki są ponoszone przez Spółkę, jako zapłata za wykonywanie świadczeń niepieniężnych przez wspólników Spółki, ocena prawna tych wydatków wymaga szczególnej koncentracji uwagi na wyłączenie zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT.

Przepis ten wskazuje bowiem, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

W ramach interpretacji organ stwierdził jednak, że skoro wspólnicy spółki będą zobowiązani przez Spółkę do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na podstawie umowy, to nie znajdzie zastosowania wyłącznie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT, bowiem w takiej sytuacji nie mamy do czynienia ze świadczeniami jednostronnymi.

Reasumując, stwierdzono, iż wynagrodzenie prezesa zarządu i członka zarządu spółki, będących jednocześnie jedynymi wspólnikami spółki za świadczenia niepieniężne na rzecz spółki, stanowi koszt uzyskania przychodu dla spółki w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podsumowanie

Świadczenia powtarzające się zawarte w umowie spółki mogą stanowić ciekawą alternatywę dla rozliczania się wspólników ze spółką. Pamiętać należy, że muszą być one określone w umowie spółki, w niej należy bowiem oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.

Jak wynika z przedstawionej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wynagrodzenie prezesa zarządu i członka zarządu spółki, będących jednocześnie jedynymi wspólnikami spółki za świadczenia niepieniężne na rzecz spółki, stanowi koszt uzyskania przychodu dla spółki. Jednocześnie wydatek poczyniony na takie wynagrodzenie nie powinien być rozumiany jako wydatki wyłączone przez ustawę o CIT z możliwości uznania ich za koszty podatkowe.

Warto przy tym pamiętać, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będący przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez  danego wnioskodawcę w złożonym wniosku i dotyczy sytuacji tego wnioskodawcy. Interpretacje indywidualne nie mają charakteru ogólnego i nie chronią innych podatników, którzy zastosowaliby się do takiego rozstrzygnięcia.

Takie interpretacje ukazują jednak linię interpretacyjną organów podatkowych, która może stanowić dla podatników rzetelne źródło nastrojów co do wykładni przepisów podatkowych i dawać im pewne wskazówki jak należy rozumieć określone przepisy prawa podatkowego.

Pełny tekst interpretacji: Pismo z dnia 11.07.2022 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-1.4010.249.2022.1.BS, http://sip.mf.gov.pl.

Jakub Jaroń
doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

REKLAMA

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie zaczyna przewyższać możliwości firm. „4666 zł to obiektywnie wysoka płaca minimalna”

Wysoki i niekonsultowany z przedsiębiorcami – taki jest wzrost płacy minimalnej według członków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Po kaskadowych wzrostach płacy minimalnej liczyliśmy na zmianę standardów dyskusji o tym, jaka powinna ona być, kiedy rosnąć i jakie wartości są możliwe do agregacji przez przedsiębiorców. Obecnie wzrost znów będzie powodować, że sektory działające na niższych marżach jak np. usługi, handel czy turystyka będą zmuszone do podnoszenia cen lub optymalizacji w miejscach pracy. To zła wiadomość także dla samorządów, bo rozwarstwienie w siatce płac będzie nadal rosnąć – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Od kogo nie można wymagać znajomości prawa podatkowego? Podatnik aktywny i podatnik pasywny

Nie można wymagać znajomości prawa od podmiotów, które obiektywnie nie wiedzą i mogą wiedzieć, że uczestniczą w zdarzeniach (stanach) podlegających opodatkowaniu. Zasada nemo censetur ignorare legem (paremia wyrażająca domniemanie, że obywatel zna przepisy prawa własnego kraju) ma w przypadku współczesnego prawa podatkowego, skażonego lobbingiem legislacyjnym i niekompetencją, ograniczone zastosowanie – pisze profesor Witold Modzelewski.      

REKLAMA