REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie zarządu spółki z tytułu świadczeń niepieniężnych jako koszt uzyskania przychodu

Jakub Jaroń, doradca podatkowy
EMPIRIUM Jaroń Klęczar spółka cywilna
DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI
Wynagrodzenie zarządu spółki z tytułu świadczeń niepieniężnych jako koszt uzyskania przychodu
Wynagrodzenie zarządu spółki z tytułu świadczeń niepieniężnych jako koszt uzyskania przychodu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia niepieniężne w ostatnim czasie stały się popularnym zagadnieniem ze względu na wprowadzenie nowych przepisów dotyczących zasad obliczania składek zdrowotnych, w szczególności ze względu na objęcie składką zdrowotną wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu powołania do pełnienia funkcji w spółce, np. funkcji członka zarządu.

Świadczenia niepieniężne w umowie spółki – art. 176 k.s.h.

Zgodnie z art. 176 kodeksu spółek handlowych, wspólnik w umowie spółki może być obowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Kodeks wskazuje ponadto, że za świadczenia niepieniężne wspólnikowi może zostać przyznane wynagrodzenie – które należy mu się nawet wtedy, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku.

Autopromocja

Dzięki konstrukcji powtarzających się świadczeń niepieniężnych obie strony uzyskują korzyść. Wspólnik może otrzymać wynagrodzenie, a spółka wartościowe dla niej świadczenia. W przypadku chęci skorzystania z tego rozwiązania, należy zatem zawrzeć odpowiednie postanowienia w umowie spółki.

Podatkowy aspekt świadczeń niepieniężnych

Konsekwencje na gruncie prawa podatkowego będą zależały od tego jak ta kwestia zostanie uregulowana pomiędzy spółką a jej wspólnikami. Warto zatem przemyśleć zapisy umowne i dostosować je do indywidualnej sytuacji. Szczególnie interesującym zagadnieniem jest to, czy wynagrodzenie wypłacane wspólnikom za świadczenia niepieniężne stanowi koszt uzyskania przychodu spółki.

Często w praktyce zdarza się, że wspólnicy spółki są zarazem członkami zarządu takiej spółki. Taki stan faktyczny był ostatnio przedmiotem analizy naszej kancelarii, w którym również złożony został wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Interpretacja została wydana w lipcu 2022 roku.

Członek zarządu jako wspólnik zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych

W przedmiotowej sprawie spółka zastanawiała się, czy w przypadku gdy jej wspólnicy będą jednocześnie członkami zarządu i wspólnikami mogą pobierać wynagrodzenie z obu tych źródeł i czy wynagrodzenie to będzie stanowiło koszt uzyskania przychodu dla spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach rzeczonego wniosku o wydanie interpretacji, wskazano, że członkowie zarządu spółki są także jednocześnie jej wspólnikami, zobowiązanymi w umowie spółki do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Podjęli oni uchwałę w przedmiocie ustalenia wynagrodzenia dla nich – jako członków zarządu, z tytułu pełnionej funkcji. Ponadto, zgodnie z umową spółki, z tytułu realizacji na rzecz spółki świadczeń niepieniężnych każdemu ze wspólników należy się wynagrodzenie, którego wysokość wynika z ilości godzin wykazanych przez wspólnika na rachunku składanym spółce.

Zakres czynności świadczonych przez członków zarządu i wspólników spółki

Spółka przedstawiła, że jeden ze wspólników jest zobowiązany do realizacji powtarzających się świadczeń niepieniężnych, związanych z funkcjonowaniem wyodrębnionej w spółce komórki organizacyjnej "Dział Wynajmu", polegających na konserwacji, prowadzeniu remontów, zachowania w niepogorszonym stanie nieruchomości przypisanych do Działu Wynajmu. Drugi wspólnik natomiast jest zobowiązany do realizacji powtarzających się świadczeń niepieniężnych, związanych z funkcjonowaniem tego samego "Działu Wynajmu", jednak polegających na komercjalizacji nieruchomości przypisanych do tego działu.

Koszty uzyskania przychodu

Warto tutaj przypomnieć, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Powyższa definicja kosztów ma charakter ogólny, który powoduje, że analizując dany wydatek pod kątem tego czy stanowi on koszt w rozumieniu ustawy podatkowej należy zwrócić uwagę na cel w jakim został poniesiony. Jeżeli wydatek spełnia tę przesłankę i nie został enumeratywnie wymieniony w ustawie jako wydatek wyłączony z możliwości uznania go za koszt podatkowy, to należy go kwalifikować do kosztów podatkowych.

Zdaniem spółki, wynagrodzenie wspólników za pełnienie funkcji w zarządzie spółki stanowi koszt uzyskania przychodu spółki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie spółka wskazała, że również wynagrodzenie wypłacane jednocześnie tym wspólnikom z tytułu świadczeń powtarzających się także stanowić będzie koszt uzyskania przychodu spółki.

Spółka argumentowała swoje stanowisko tym, że wydatki na ww. wynagrodzenia nie są wymienione w ustawie o CIT jako wydatki wyłączone spod kwalifikacji ich jako koszty uzyskania przychodu, a ponadto spełniają one przesłanki do zakwalifikowania ich jako koszty uzyskania przychodu, w szczególności wydatki takie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Stanowisko spółki uznano za prawidłowe

Odnosząc się do stanowiska spółki, organ podatkowy stwierdził, że stanowisko spółki jest prawidłowe.

Organ podkreślił, że wskazane wydatki należy zakwalifikować do kosztów podatkowych, mając natomiast na uwadze wyłączenia wynikające z ustawy o CIT oraz fakt, że przedmiotowe wydatki są ponoszone przez Spółkę, jako zapłata za wykonywanie świadczeń niepieniężnych przez wspólników Spółki, ocena prawna tych wydatków wymaga szczególnej koncentracji uwagi na wyłączenie zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT.

Przepis ten wskazuje bowiem, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

W ramach interpretacji organ stwierdził jednak, że skoro wspólnicy spółki będą zobowiązani przez Spółkę do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na podstawie umowy, to nie znajdzie zastosowania wyłącznie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT, bowiem w takiej sytuacji nie mamy do czynienia ze świadczeniami jednostronnymi.

Reasumując, stwierdzono, iż wynagrodzenie prezesa zarządu i członka zarządu spółki, będących jednocześnie jedynymi wspólnikami spółki za świadczenia niepieniężne na rzecz spółki, stanowi koszt uzyskania przychodu dla spółki w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podsumowanie

Świadczenia powtarzające się zawarte w umowie spółki mogą stanowić ciekawą alternatywę dla rozliczania się wspólników ze spółką. Pamiętać należy, że muszą być one określone w umowie spółki, w niej należy bowiem oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.

Jak wynika z przedstawionej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wynagrodzenie prezesa zarządu i członka zarządu spółki, będących jednocześnie jedynymi wspólnikami spółki za świadczenia niepieniężne na rzecz spółki, stanowi koszt uzyskania przychodu dla spółki. Jednocześnie wydatek poczyniony na takie wynagrodzenie nie powinien być rozumiany jako wydatki wyłączone przez ustawę o CIT z możliwości uznania ich za koszty podatkowe.

Warto przy tym pamiętać, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będący przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez  danego wnioskodawcę w złożonym wniosku i dotyczy sytuacji tego wnioskodawcy. Interpretacje indywidualne nie mają charakteru ogólnego i nie chronią innych podatników, którzy zastosowaliby się do takiego rozstrzygnięcia.

Takie interpretacje ukazują jednak linię interpretacyjną organów podatkowych, która może stanowić dla podatników rzetelne źródło nastrojów co do wykładni przepisów podatkowych i dawać im pewne wskazówki jak należy rozumieć określone przepisy prawa podatkowego.

Pełny tekst interpretacji: Pismo z dnia 11.07.2022 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-1.4010.249.2022.1.BS, http://sip.mf.gov.pl.

Jakub Jaroń
doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA