REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury i noty korygujące otrzymane po zakończeniu roku podatkowego a koszty w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Faktury i noty korygujące otrzymane po zakończeniu roku podatkowego a koszty w CIT
Faktury i noty korygujące otrzymane po zakończeniu roku podatkowego a koszty w CIT

REKLAMA

REKLAMA

Noty korygujące, odnoszące się do kosztów bezpośrednich poniesionych w danym roku podatkowym, otrzymane po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego, powinny być rozpoznawane w roku podatkowym następującym po roku, którego dotyczy sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie podatkowe. Na moment zaliczenia wydatków na zakup materiałów do kosztów uzyskania przychodów nie ma wpływu data dokonania zapisu w księgach rachunkowych.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 lipca 2016 r. (sygn. II FSK 1826/14).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność w zakresie produkcji i sprzedaży części dla przemysłu samochodowego, która dokonuje zakupu materiałów produkcyjnych od zagranicznych podmiotów powiązanych. Zgodnie z warunkami obowiązującymi w grupie kapitałowej do której należy spółka, materiały nabywane są przez nią po cenach standardowych - stałych w okresie roku. Raz na trzy miesiące strony dokonują dodatkowego rozliczenia. Pozwala ono na wyrównanie zastosowanej ceny standardowej do cen rynkowych, obowiązujących w danym trzymiesięcznym okresie. W tym celu sprzedawcy wystawiają na spółkę noty uznaniowe lub obciążeniowe. Rozliczenie dokonywane jest zbiorczo na jednym dokumencie za cały okres i traktowane jest przez spółkę jako korekta ceny zakupu materiałów (in plus lub in minus). Okresy rozliczeniowe nie pokrywają się z kwartałami kalendarzowymi i dlatego w poszczególnych latach spółka otrzymuje obciążenia lub uznania z tytułu korekty ceny zakupów materiałów zarówno przed, jak i po sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok, w którym zostały dokonane objęte korektą zakupy.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w którym okresie rozliczeniowym powinna ująć korektę kosztów związanych z zakupem materiałów (stanowiących bezpośrednie koszty uzyskania przychodu) w przypadku, gdy dokument stanowiący podstawę do takiej korekty otrzyma po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostały zawarte transakcje, których korekta dotyczy.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że skoro prawodawca nie przewidział w tym zakresie szczególnych regulacji, przyjąć należy, iż korekta taka powinna być rozliczona na zasadach ogólnych, zdefiniowanych dla kosztów bezpośrednich przez art. 15 ust. 4, 4b i 4c ustawy o CIT. Zgodnie z tym założeniem noty korygujące otrzymane do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego powinny być ujmowane w roku podatkowym, w którym osiągnięto odpowiadające im przychody, natomiast noty otrzymane po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego – w roku kolejnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że faktura korygująca odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości, a punktem odniesienia jest zawsze faktura pierwotna. Korekta wielkości kosztu powinna być rozliczona w okresie, w którym został on ujęty w ewidencji księgowej. Według organu istotne jest, czy koszty bezpośrednio związane z przychodami zostały już rozliczone, tj. czy podatnik uzyskał przychody z nimi związane. Jeżeli tak, otrzymanie noty korygującej po sporządzeniu sprawozdania finansowego nie będzie uprawniało do potrącenia tego wydatku zgodnie z art. 15 ust. 4c ustawy o CIT. W przypadku otrzymania faktury korygującej po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego, należy dokonać korekty za rok poprzedni.

Sprawa trafiła do WSA w Gdańsku, który przyznał rację podatnikowi. Sąd wskazał, że poniesienie kosztu po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego skutkuje koniecznością rozliczenia tego kosztu wyłącznie w trybie art. 15 ust. 4c ustawy o CIT, tj. w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, którego dotyczy przychód powiązany z danym wydatkiem. Tym samym nie ma potrzeby odwoływać się do przepisów ogólnych ujętych w Ordynacji podatkowej.

Sprawa trafiła do NSA, który w całości podzielił zdanie sądu I instancji.

Katarzyna Dobosz

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA