REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie straty w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

Anna Kiereś
Kornelia Kazior
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Rozliczenie straty w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
Rozliczenie straty w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

REKLAMA

REKLAMA

Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (sse) w 2010 r. Za pierwszy rok działalności Spółka osiągnęła dochód na działalności strefowej oraz dochód na działalności pozastrefowej. Przedsiębiorca ma wątpliwości, czy stratę poniesioną w 2008 r. można rozliczyć z dochodem osiągniętym w 2010 r. Ponadto czy stratę można rozliczyć wyłącznie z dochodem pozastrefowym, czy również z dochodem strefowym?

Temat straty powstałej z działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorców strefowych, od dłuższego czasu jest kością niezgody między przedsiębiorcami a organami podatkowymi.

Autopromocja

Powód jest jeden, brak możliwości skorzystania z instrumentu rozliczenia straty poniesionej na działalności opodatkowanej w zakresie działalności strefowej.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT przedsiębiorca uprawniony jest rozliczyć poniesioną w danym roku podatkowym stratę, z dochodem osiąganym w kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że obniżenie dochodu za dany rok nie może przekroczyć 50% straty.

Powstaje w tym miejscu pytanie, czy dochodem od którego przedsiębiorca może odliczyć poniesioną stratę jest również dochód strefowy, osiągnięty z tytułu prowadzenia działalności na terenie strefy na podstawie zezwolenia.

Ustawa o CIT definiuje pojęcie dochodu. Dochód jest przedmiotem opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Z ekonomicznego punktu widzenia aby mówić o dochodzie, suma przychodów z działalności gospodarczej musi przekroczyć sumę kosztów ich uzyskania. Należy jednocześnie zaznaczyć, że obliczając podstawę opodatkowania podatnik nie może uwzględnić przychodów zwolnionych spod opodatkowania oraz kosztów uzyskania tych przychodów (art. 7 ust 3 pkt 1 i 3 ustawy o CIT).

Przedsiębiorca który korzysta ze zwolnienia podatkowego z tytułu prowadzenia działalności na terenie sse, dochód uzyskany z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, winien wyłączyć z podstawy opodatkowania. Elementy odpowiednio kształtujące dochód strefowy (przychody strefowe oraz koszty uzyskania tego przychodu) nie są elementem podstawy opodatkowania. Uwzględniając zasady wykładni językowej oraz systemowej, strata może być zatem rozliczona wyłącznie z dochodem osiągniętym z tytułu działalności opodatkowanej.

Wyłącznie w tym przypadku mamy do czynienia z dochodem, który stanowi przedmiot opodatkowania. Dochód strefowy pozbawiony jest tego przymiotu, ponieważ jest wyłączony z podstawy opodatkowania.

W analizowanym przypadku, otrzymane przez podatnika zwolnienie w będzie rzutowało na rozliczenie straty poniesionej w 2008 r. Podatnik nie będzie mógł poniesionej straty rozliczyć ze wszystkimi dochodami osiąganymi w 2010 r. (w tym z dochodem strefowym).

Dochód z działalności zwolnionej nie będzie mógł być pomniejszony o straty poniesione w ubiegłych latach, przed uzyskaniem zezwolenia, ponieważ nie jest to dochód w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o CIT.

Również nie przewidziano szczególnej regulacji, która umożliwiłaby przedsiębiorcom strefowym rozliczyć stratę z dochodem strefowym. Zatem prowadzenie działalności strefowej niesie pewne niekorzystne konsekwencje.

W sytuacji gdy dochody z działalności opodatkowanej będą niewielkie, może się okazać, że strata poniesiona w 2008 r. nie zostanie w całości odliczona. Zatem niemożliwe będzie pełne skorzystanie z konstrukcji odliczenia straty od dochodu. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to konstrukcja niekorzystna.

Reasumując w podanym przykładzie, przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć poniesioną stratę w 2010r., jednakże, strata ta będzie obniżać dochód osiągnięty tylko z działalności pozastrefowej.

Autopromocja

Anna Kiereś, ekspert podatkowy, Kierownik Zespołu ds. SSE ECDDP Sp. z o.o.

Kornelia Kazior, ekspert podatkowy, Departament Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA