| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Podatek u źródła nawet, gdy cena towaru zawiera należność licencyjną

Podatek u źródła nawet, gdy cena towaru zawiera należność licencyjną

Zryczałtowany podatek dochodowy, tzw. podatek u źródła, trzeba zapłacić także wtedy, gdy kwota należności licencyjnej ukryta jest w cenie nabywanego, zagranicznego towaru.

Tak uznał 16 kwietnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego (sygn. akt 0111-KDIB1-2.4010.58.2019.1.BG).

Wątpliwości podatnika

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka zajmująca się dystrybucją towarów nabywanych w Szwajcarii.

Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły ewentualnego obowiązku w zakresie podatku u źródła, bowiem w umowie zakupu sprzedawca towarów wskazał, iż 3% ceny stanowi wynagrodzenie za korzystanie z należących do niego znaków towarowych.

Spółka przyjęła stanowisko, iż ze względu na to, że kwota ta nie została wskazana jako odrębna pozycja na fakturze, a ponadto cena została opłacona jednym przelewem, cała transakcja stanowi tzw. „świadczenie mieszane” z przeważającym znaczeniem transakcji zakupu kosmetyków, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła. Dodatkowo we wniosku podniesiono, iż wynagrodzenie związane z korzystaniem ze znaków towarowych stanowi jedynie 3% łącznej ceny zakupu towarów, a więc ma marginalne znaczenie dla całości transakcji, co stanowi kolejną przesłankę przemawiającą za prawidłowością przyjętego przez wnioskodawcę stanowiska.

Stanowisko organów podatkowych

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie podzielił jednak zdania spółki.

W uzasadnieniu wydanej interpretacji odwołał się do komentarza do Modelowej Konwencji OECD, który wskazuje, iż w przypadku umów mieszanych, z których nie wynika, że poszczególne jej elementy mają pomocniczy, uboczny charakter w stosunku do elementu głównego, należy dokonać rozbicia całej kwoty wynagrodzenia i dla każdego z tych elementów stosować odpowiednie, odrębne zasady opodatkowania.

W konsekwencji w przedmiotowej sprawie uznano, iż część wynagrodzenia związana z korzystaniem ze znaku towarowego nie stanowi elementu ubocznego umowy, a zatem powinna być opodatkowana podatkiem u źródła.

Oznacza to, że Spółka zobowiązana jest do uiszczenia 5% lub 20% podatku dochodowego, w zależności od tego, czy sprzedawca przedstawi jej certyfikat rezydencji.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

PODSUMOWUJĄC

Przedmiotowa interpretacja wskazuje na konieczność dokładnego analizowania zapisów umów zawieranych z zagranicznymi podmiotami pod kątem stwierdzenia, czy część wynagrodzenia związana z wykonaniem czynności mogących podlegać opodatkowaniu podatkiem u źródła została wskazana wprost w umowie jako element uboczny, mający znikome znaczenie względem innego, głównego elementu świadczenia.

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zdjęcia

Podatek u źródła nawet, gdy cena towaru zawiera należność licencyjną
Podatek u źródła nawet, gdy cena towaru zawiera należność licencyjną

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »