REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gwarancja lub poręczenie spłaty zobowiązań agenta z uczestnictwa w systemie cash-poolingu - skutki w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
gwarancja, poręczenie, spłaty zobowiązań agenta, cash-pooling, CIT
gwarancja, poręczenie, spłaty zobowiązań agenta, cash-pooling, CIT
Fotolia

REKLAMA

Świadczeniu w postaci gwarancji lub poręczenia otrzymanego od agenta towarzyszy wzajemne, analogiczne i ekwiwalentne świadczenie spółki na rzecz agenta, dlatego nie dojdzie do „uzyskania korzyści kosztem innego podmiotu”, które jest „niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu”. W konsekwencji, nie dojdzie do otrzymania przez spółkę nieodpłatnego lub częściowo nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2012 r. (nr IPPB5/423-778/12-4/JC).

Sprawa dotyczyła spółki, która wraz z innymi podmiotami grupy kapitałowej rozważała przystąpienie do systemu cash-poolingu.

W jego ramach dokonywane są transfery i konsolidacje środków na rachunkach poszczególnych spółek z rachunkiem głównym agenta, którego funkcję pełni jedna ze spółek z grupy.

Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

W przypadku, gdy rachunek bieżący danego uczestnika systemu wykaże nadwyżkę środków pieniężnych, nastąpi jej transfer na rachunek główny. Natomiast jeśli rachunek bieżący wykazuje niedobór środków pieniężnych, bank dokonuje transferu środków pieniężnych z rachunku głównego na rachunek tego uczestnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tytułu zobowiązań wynikających z transferów pieniężnych pomiędzy rachunkami bieżącymi a głównym rachunkiem walutowym poszczególni uczestnicy będą zobowiązani do zapłaty odsetek na rzecz agenta (jeśli saldo na przypisanym danemu użytkownikowi rachunku transakcyjnym będzie ujemne) lub będą otrzymywać od niego odsetki (w przypadku pozytywnego salda). Wysokość odsetek będzie ustalona na podstawie odrębnego porozumienia pomiędzy poszczególnymi uczestnikami a agentem.Czy umowa cash poolingu podlega opodatkowaniu PCC?

W związku z uczestnictwem w cash-poolingu, spółka-wnioskodawca będzie udzielać na rzecz banku gwarancji (poręczenia) spłaty zobowiązań agenta, wynikających z jego uczestnictwa w systemie. Z drugiej strony agent udzieli bankowi takiej gwarancji (poręczenia) spłaty wszystkich zobowiązań spółki wobec niego. Z tytułu powyższych gwarancji (poręczeń) agent oraz spółka nie będą otrzymywać wyodrębnionych wynagrodzeń.

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

W przedstawionej sytuacji faktycznej spółka powzięła wątpliwość, czy prawidłowe jest jej stanowisko, iż udzielenie przez spółkę oraz agenta wzajemnych gwarancji na rzecz banku będzie dla niej neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Na gruncie przepisów o CIT za przychód podatkowy uznaje się w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Pojęcie nieodpłatnego świadczenia związane jest natomiast z uzyskaniem przez podatnika korzyści niezwiązanej z wydatkami, kosztami, albo inną formą ekwiwalentu.

Na czym polega cash pool?

Przesłanką otrzymania nieodpłatnego świadczenia jest zatem brak świadczenia wzajemnego. Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji opisanej we wniosku spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, gdyż świadczeniu otrzymanemu przez spółkę towarzyszy analogiczne i ekwiwalentne świadczenie spółki na rzecz agenta.

Dyrektor Izby Skarbowej w wydanej interpretacji uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Organ odstąpił od uzasadnienia prawnego stanowiska wnioskodawcy.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

Katarzyna Krześnicka,  konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA