REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gwarancja lub poręczenie spłaty zobowiązań agenta z uczestnictwa w systemie cash-poolingu - skutki w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
gwarancja, poręczenie, spłaty zobowiązań agenta, cash-pooling, CIT
gwarancja, poręczenie, spłaty zobowiązań agenta, cash-pooling, CIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczeniu w postaci gwarancji lub poręczenia otrzymanego od agenta towarzyszy wzajemne, analogiczne i ekwiwalentne świadczenie spółki na rzecz agenta, dlatego nie dojdzie do „uzyskania korzyści kosztem innego podmiotu”, które jest „niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu”. W konsekwencji, nie dojdzie do otrzymania przez spółkę nieodpłatnego lub częściowo nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2012 r. (nr IPPB5/423-778/12-4/JC).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która wraz z innymi podmiotami grupy kapitałowej rozważała przystąpienie do systemu cash-poolingu.

W jego ramach dokonywane są transfery i konsolidacje środków na rachunkach poszczególnych spółek z rachunkiem głównym agenta, którego funkcję pełni jedna ze spółek z grupy.

Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

W przypadku, gdy rachunek bieżący danego uczestnika systemu wykaże nadwyżkę środków pieniężnych, nastąpi jej transfer na rachunek główny. Natomiast jeśli rachunek bieżący wykazuje niedobór środków pieniężnych, bank dokonuje transferu środków pieniężnych z rachunku głównego na rachunek tego uczestnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tytułu zobowiązań wynikających z transferów pieniężnych pomiędzy rachunkami bieżącymi a głównym rachunkiem walutowym poszczególni uczestnicy będą zobowiązani do zapłaty odsetek na rzecz agenta (jeśli saldo na przypisanym danemu użytkownikowi rachunku transakcyjnym będzie ujemne) lub będą otrzymywać od niego odsetki (w przypadku pozytywnego salda). Wysokość odsetek będzie ustalona na podstawie odrębnego porozumienia pomiędzy poszczególnymi uczestnikami a agentem.Czy umowa cash poolingu podlega opodatkowaniu PCC?

W związku z uczestnictwem w cash-poolingu, spółka-wnioskodawca będzie udzielać na rzecz banku gwarancji (poręczenia) spłaty zobowiązań agenta, wynikających z jego uczestnictwa w systemie. Z drugiej strony agent udzieli bankowi takiej gwarancji (poręczenia) spłaty wszystkich zobowiązań spółki wobec niego. Z tytułu powyższych gwarancji (poręczeń) agent oraz spółka nie będą otrzymywać wyodrębnionych wynagrodzeń.

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

W przedstawionej sytuacji faktycznej spółka powzięła wątpliwość, czy prawidłowe jest jej stanowisko, iż udzielenie przez spółkę oraz agenta wzajemnych gwarancji na rzecz banku będzie dla niej neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Na gruncie przepisów o CIT za przychód podatkowy uznaje się w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Pojęcie nieodpłatnego świadczenia związane jest natomiast z uzyskaniem przez podatnika korzyści niezwiązanej z wydatkami, kosztami, albo inną formą ekwiwalentu.

Na czym polega cash pool?

Przesłanką otrzymania nieodpłatnego świadczenia jest zatem brak świadczenia wzajemnego. Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji opisanej we wniosku spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, gdyż świadczeniu otrzymanemu przez spółkę towarzyszy analogiczne i ekwiwalentne świadczenie spółki na rzecz agenta.

Dyrektor Izby Skarbowej w wydanej interpretacji uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Organ odstąpił od uzasadnienia prawnego stanowiska wnioskodawcy.

Katarzyna Krześnicka,  konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA