REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej – skutki w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
umorzenie udziałów spółki, forma pieniężna , CIT
umorzenie udziałów spółki, forma pieniężna , CIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem w formie wydania składnika majątkowego, którego wartość księgowa jest niższa niż księgowa wartość umarzanych udziałów, po stronie spółki wypłacającej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu CIT.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 października 2012 r., (sygn. I SA/Łd 1006/12).

Autopromocja

Zdarza się, że spółki, dokonujące umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, przekazują wspólnikom zamiast gotówki, określone wartości niepieniężne, np. w formie składników majątkowych.

Pojawia się pytanie o skutki podatkowe takich transakcji. Przekazanie wynagrodzenia w gotówce jest bowiem neutralne podatkowo dla spółki wypłacającej. Czy tak samo jest w przypadku wynagrodzenia niepieniężnego? W opinii Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi – tak samo.

Umorzenie udziałów w zamian za wynagrodzenie w formie niepieniężnej - skutki podatkowe

Umorzenie udziałów w zamian za wynagrodzenie rzeczowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała przeprowadzić proces umorzenia udziałów wspólnika będącego osobą fizyczną za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej. Wartość księgowa umarzanych udziałów będzie wyższa niż wartość księgowa składnika majątkowego, wydanego jako wynagrodzenie, jednakże wartość rynkowa tego składnika majątkowego odpowiadać będzie wartości umarzanych udziałów.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem w formie wydania składnika majątkowego, którego wartość księgowa jest niższa niż księgowa wartość umarzanych udziałów, powstanie po stronie spółki dochód podlegający opodatkowaniu CIT.

Jak rozliczyć umorzenie udziałów w spółce z o.o.?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, spółka wskazała, że fakt wypłaty wynagrodzenia w formie składników majątkowych, a nie wypłaty gotówki, nie wpływa na skutki podatkowe tego zdarzenia. Inny jest tylko rodzaj aktywów zaangażowanych w takie rozliczenie.

Zatem analogicznie jak do wypłaty wynagrodzenia w gotówce, przekazanie wspólnikowi składników majątkowych w zamian za umorzone udziały jest neutralne podatkowo dla spółki wypłacającej. Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem, stwierdzając, że przyjęcie go spowodowałoby nierówne traktowanie podatników.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka złożyła skargę do WSA. Sąd przyznał jej rację, stwierdzając w uzasadnieniu, że w związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem w formie wydania składnika majątkowego, którego wartość księgowa jest niższa niż księgowa wartość umarzanych udziałów, po stronie spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.

Sąd podniósł, że wykładnia językowa art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT wskazuje wprost, iż umorzenie udziałów w spółce nie stanowi dla niej przychodu. Wypłata wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów nie może być zrównana z czynnością odpłatnego zbycia, o której mowa w art. 14 ustawy.

Jak umorzyć udziały w sp. z o.o.?

Efektem uchwały o umorzeniu udziałów jest bowiem przepływ aktywów do udziałowca i obniżenie kapitału zakładowego lub zapasowego spółki. Wspólnik nie jest przy tym zobowiązany do dokonania na rzecz spółki świadczeń powodujących zwiększenie jej majątku.

Potwierdzenie pozytywnej dla podatników wykładni CIT

Wyrok WSA w Łodzi wpisuje się w dotychczasowe stanowisko sądów administracyjnych, zgodnie z którym wypłata wynagrodzenia w formie rzeczowej za umorzenie udziałów jest neutralna podatkowo dla spółki wypłacającej.

W powyższej kwestii WSA rozważył, że ustawa CIT bezpośrednio stanowi o powstaniu przychodu z tytułu umorzenia udziałów jedynie po stronie udziałowca otrzymującego wynagrodzenie z tytułu umorzenia. Regulacja ta ma charakter szczególny i z tego względu nie może być interpretowana rozszerzająco. W konsekwencji, w ustawie CIT brak jest przepisów, które stanowiłyby o powstaniu przychodu po stronie spółki wypłacającej wynagrodzenie za umarzane udziały i to bez względu na formę wynagrodzenia.

Należy także zgodzić się z WSA, iż umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie rzeczowej nie stanowi odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w art. 14 ustawy CIT.

Umorzenie udziałów z czystego zysku a dokonanie zmian kapitałowych


Umarzając udziały, spółka nie uzyskuje przysporzenia zwiększającego wartość majątku spółki. Przeciwnie, zobowiązanie spółki do wypłaty wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów (tutaj w formie niepieniężnej) spowoduje zmniejszenie majątku spółki. Brak jest zatem elementu odpłatności. Dodatkowo, w przypadku umorzenia udziałów nie ma odrębnej transakcji zbycia. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest bowiem realizacja obowiązku spółki wynikającego z podjęcia uchwały o umorzeniu udziałów w oparciu o przepisy kodeksu spółek handlowych.

Warto zwrócić także uwagę, czego nie uczynił WSA, iż w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy przychodem podlegającym opodatkowaniu jest, co do zasady, ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie zbycia. Odnosząc to do umorzenia udziałów nie sposób mówić o istnieniu ceny, którą - zgodnie z definicją zawartą w ustawie o cenach – jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych należna od kupującego.

Umorzenie akcji czasami lepsze od sprzedaży

W konsekwencji brak podstaw, aby uznać, że wypłata wynagrodzenia w formie rzeczowej za umorzenie udziałów skutkuje powstaniem przychodu po stronie spółki wypłacającej. Tym samym wyrok WSA należy ocenić pozytywnie.

Aleksandra Sypek, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA