REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych – skutki podatkowe w PIT i CIT

Ewa Pasieczna
Biegły rewident
 S&P Audyt Sp. z o.o.
Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych
wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych - skutki podatkowe w PIT i CIT
wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych - skutki podatkowe w PIT i CIT

REKLAMA

REKLAMA

Podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend obie ustawy o podatku dochodowym ustaliły w ryczałtowej wysokości 19% uzyskanego przychodu. Płatnikiem podatku są podmioty, które dokonały wypłaty dywidendy.

Skutki podatkowe wypłaty dywidendy polskim podatnikom

Zobacz też: USTAWA z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz USTAWA z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Autopromocja

W zależności od formy prawnej i miejsca zamieszkania lub siedziby otrzymującego dywidendę, na płatniku podatku ciążą odmienne obowiązki sprawozdawcze.

Niezależnie od formy prawnej podmiotu otrzymującego dywidendę, wypłacający dywidendę jako płatnik jest zobowiązany do pobrania w dniu wypłaty zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazania go w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika, czyli otrzymującego dywidendę.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych - zasady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem skutki podatkowe wypłaty dywidendy nastąpią dopiero z chwilą kasowego spełnienia świadczenia w postaci dywidendy. Oznacza to, że samo powstanie prawa do dywidendy po stronie udziałowca/akcjonariusz nie rodzi jeszcze obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem dopiero w momencie dokonania faktycznej wypłaty na rzecz osoby uprawnionej.

W przypadku, jeżeli wypłaty dywidendy dokonano na rzecz osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terenie Polski, to płatnik jest zobowiązany do sporządzenia deklaracji PIT-8A i przekazania do urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.

Nie ma obowiązku sporządzania i przesyłania imiennych informacji PIT-11/8B po zakończeniu roku, w którym dokonano wypłaty dywidendy.

Jeżeli wypłaty dywidendy dokonano na rzecz innej osoby prawnej (np. spółki kapitałowej) to płatnicy są zobowiązani do sporządzenia i przesłania do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika informacji o wysokości pobranego podatku w postaci deklaracji CIT-6R w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku.

Skutki podatkowe wypłaty dywidendy zagranicznym podatnikom

Wypłata dywidendy na rzecz zagranicznych udziałowców/akcjonariuszy również z zasady obarczona jest obowiązkiem potrącenia 19% ryczałtowego podatku dochodowego. Płatnik podatku jest zobowiązany do potrącenia i przekazania go w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Kwestię właściwości urzędów skarbowych reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych.

Na przykład - w województwie mazowieckim w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku właściwy miejscowo jest Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

Kiedy podmioty zagraniczne płacą CIT w Polsce

Na pisemny wniosek podatnika (spółki otrzymującej dywidendę), płatnik w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, informacji na druku IFT-2.

Jednak w przypadku wypłat dokonywanych zagranicznym udziałowcom/akcjonariuszom możemy zastosujemy ww. przepisy z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których strona jest Polska.

Autopromocja

Aby ustalić, postanowienia której z umów znajdują zastosowanie w naszym przypadku, w pierwszej kolejności powinniśmy dysponować certyfikatem rezydencji podatkowej podmiotu zagranicznego, któremu wypłaty dokonujemy.

Certyfikat rezydencji podatkowej – aktualność i aktualizacja

Certyfikat potwierdza dla celów podatkowych miejsce zamieszkania lub siedzibę podatnika – jest zatem formą dokumentowania stanu faktycznego tj. miejsca rezydencji podatkowej podatnika. Jest to o tyle istotne, że w poszczególnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania ustawiono z reguły niższe niż w polskich regulacjach progi (czasami stawka zależy od udziału z kapitale) bądź też postanowiono, że podatku w ogóle się nie pobiera.

Autopromocja

Do końca trzeciego miesiąca roku następującego po zakończeniu roku podatkowego (w przypadku podatników, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym będzie to koniec marca), w którym dokonano wypłaty należy złożyć informację IFT-2R

Płatnik podatku (spółka wypłacająca dywidendę) przekazuje tę informację zagranicznemu podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Informację IFT-2R przekazujemy również pomimo, że w trakcie roku sporządzaliśmy i przekazywaliśmy informację IFT-2.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Zwolnienie z obowiązku pobrania podatku od dywidendy

Zarówno w przypadku wypłat dokonywanych na rzecz polskich jak i zagranicznych podmiotów warto sprawdzić, czy dywidenda nie będzie w ogóle zwolniona od podatku na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • wypłacającym dywidendę jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • uzyskującym przychody z dywidend jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia,
  • przychody uzyskiwane są z udziału w zysku osoby prawnej, w której kapitale spółka uzyskująca ten dochód posiada bezpośrednio nie mniej niż 10%,
  • spółka uzyskująca dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Ustawa nakłada obowiązek nieprzerywalnego utrzymywania ww. wymaganego udziału przez okres dwóch lat. Warunek posiadania udziałów przez dwa lata będzie również spełniony, jeżeli już po wypłacie dywidendy, spółka otrzymująca będzie posiadać udziały przez wymagany okres.

W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji) przez wymagany dwuletni okres, spółka uzyskująca dywidendę jest zobowiązana do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości 19% dochodu (przychodu) w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Oczywiście w przypadku, jeżeli spółką otrzymującą jest spółka zagraniczna, stawka podatku wynika z odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Musimy pamiętać o tym, że nawet jeżeli dywidenda została zwolniona od podatku na mocy postanowień odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to płatnik podatku (spółka wypłacająca) mimo wszystko jest zobowiązana do sporządzenia i przekazania naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego informacji IFT-2R, w której wykazuje kwotę zwolnionej dywidendy.

Finansowanie wypłaty dywidendy

Wypłacając dywidendę musimy mieć również na uwadze stanowisko sądów administracyjnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odsetek od zobowiązań kredytowych zaciągniętych w celu dokonania tego rodzaju wypłat.

Takie stanowisko zajął NSA w uchwale (sygn. akt II FPS 2/11) podjętej w składzie 7 sędziów z dnia 12 grudnia 2011 r. W uzasadnieniu uchwały sąd podniósł, że „Ponad wszelką wątpliwość do podatkowej kategorii ,,dochodu‘’ rozumianego jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, a tym bardziej przychodu nie można zaliczyć zobowiązania podatnika (spółki kapitałowej) do wypłaty na rzecz jej wspólników (akcjonariuszy) należnego im udziału w zysku (dywidendy).”

Dywidenda w spółce akcyjnej

W odniesieniu do możliwości zaliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie wypłaty dywidendy sąd stwierdził, że „Oceniając możliwość zaliczenia wydatku w postaci odsetek od kredytów, czy pożyczek do kosztów uzyskania przychodów należy jednak ustalić, na jaki cel zaciągnięty została kredyt czy pożyczka. Tylko bowiem w odniesieniu do odsetek od kredytu (pożyczki) związanej z uzyskaniem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów można rozważać możliwość zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodu (por. pogląd wyrażony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 września 2009 r., sygn. akt II FSK 551/09, publik. CBOSA). W każdym przypadku należy zbadać, czy służą one celowi wskazanemu w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Nie można uznać, iż wystarczającą przyczyną do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów jest ogólnie sformułowana konieczność zapewnienia płynności finansowej podatnika, z pominięciem przyczyny, jaka wywołała niedostatek środków na sfinansowanie należnej wspólnikom dywidendy.”

Odsetki od kredytu przeznaczonego na wypłatę dywidendy nie są kosztem uzyskania przychodu – skutki uchwały NSA

W dalszej części uzasadnienia sąd podniósł, że zysk w spółce kapitałowej nie musi być zawsze dzielony. Pomimo tego, że prawo do dywidendy jest uprawnieniem udziałowca, to podejmując uchwałę o wypłacie udziałowcy powinni mieć również na uwadze względy gospodarcze związane z funkcjonowaniem spółki oraz realizacją zamierzonych celów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    50 tys. USD za 1 bitcoina w styczniu 2024 roku? To możliwe, i to może nie być koniec wzrostów

    Wielu analityków rynkowych prognozuje, że cena bitcoina może osiągnąć poziom 50 tys. dolarów do stycznia 2024 roku. Ale ma to być tylko początek dużych wzrostów. Obecny spadek kursu tej kryptowaluty nie zmienia przewidywań, że przed bitcoinem otwiera się nowy rozdział życia. Przełom ma nastąpić w styczniu przyszłego roku i wówczas cyfrowa waluta będzie jeszcze bardziej zyskiwała na wartości.

    Tabela kursów średnich NBP z 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023

    Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3366 zł.

    Zerowy VAT na żywność w 2024 roku - skutki dla budżetu

    Obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. do końca marca 2024 roku zmniejszy wpływy budżetowe o 2 mld 745 mln zł - poinformowano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) załączonych do rozporządzenia.

    KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

    Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

    Kiedy 12,5% od najmu?

    Ryczałt z tytułu najmu, od nadwyżki ponad 100 tys. zł przychodu, wynosi 12,5%. Jednak w przypadku osiągania przychodów z wynajmu przez małżonków obowiązuje limit łączny w wysokości 200 tys. zł, czyli dla każdego małżonka po 100 tys. zł. Limity te będą mały zastosowanie także w 2024 roku.

    Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

    Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

    E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

    E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

    Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

    Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

    Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

    Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

    Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

    Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

    REKLAMA