REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup usług poza SSE nie pozbawia zwolnienia z CIT

Zakup usług poza SSE nie pozbawia zwolnienia z CIT /fot. Fotolia
Zakup usług poza SSE nie pozbawia zwolnienia z CIT /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dochód z działalności prowadzonej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) w części dotyczącej nabywanych od podmiotu zewnętrznego usług, niezbędnych dla realizacji umowy, może być także objęty zwolnieniem z podatku CIT. Zakup towarów i usług od podmiotów spoza strefy nie prowadzi automatycznie do utraty zwolnienia podatkowego w części odnoszącej się do tych zakupów.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 2 grudnia 2016 r. (sygn. akt I SA/Wr 1097/16).

Autopromocja

Stan faktyczny

Spółka produkuje części dla branży motoryzacyjnej. Swoją działalność prowadzi na terenie SSE na podstawie uzyskanego zezwolenia. W ramach działalności produkowane części bywają przekazywane do podwykonawców działających poza SSE do powierzchniowego wykończenia (np. poniklowania). Spółka wystąpiła o interpretację, czy całość dochodu uzyskanego ze sprzedaży wyrobów, na których zewnętrzni podwykonawcy wykonali usługi, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych (zob. art. 17 ust 1 pkt 34 updop).

Zdaniem spółki zwolnienie podatkowe przysługuje jej w odniesieniu do całości dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży wyrobów gotowych, nawet jeśli niewielką część prac przy nich wykonali podwykonawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko organu podatkowego

Zdaniem Izby skarbowej proces produkcyjny jest zaliczony do działalności prowadzonej na terenie SSE, jeśli jest wykonywany przez spółkę, a nie w części przez podwykonawcę operującego poza SSE. W przypadku spółki działalność podwykonawców nie ma charakteru pomocniczego, ale stanowi etap produkcji podstawowej.

Zdaniem Izby skarbowej dochód uzyskany ze sprzedaży produktów, odpowiadający fazie produkcji wymagającej udziału i realizowanej przez zewnętrznych kooperantów, powinien być opodatkowany na zasadach ogólnych. Spółka zaskarżyła interpretację do sądu administracyjnego.

Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Sąd stwierdził, że przy tak wyspecjalizowanym procesie produkcji nie jest możliwe, aby spółka działająca w SSE wszystkie czynności w ramach procesu produkcyjnego wykonywała samodzielnie, bez pomocy podmiotów zewnętrznych. Zdaniem WSA „zakup towarów i usług od podmiotów zewnętrznych nie prowadzi automatycznie do utraty zwolnienia podatkowego w części odnoszącej się do tych zakupów”. Przy ocenie warunku wykonywania działalności na terenie strefy organy podatkowe powinny uwzględnić takie okoliczności jak: zakres usług wykonywanych przez podmioty zewnętrzne, ich charakter, wykonywanie podstawowych czynności procesu produkcyjnego na terenie strefy przez zatrudnionych przez podmiot pracowników.

Od redakcji:

Dla przedsiębiorców istotne jest to, że sądy administracyjne dopuszczają zwolnienie z podatku dochodowego całości dochodu ze sprzedaży wyrobu powstałego przy udziale usług zakupionych od podmiotów spoza strefy. Jest tak również w sytuacji, w której usługi świadczone przez podmioty zewnętrzne stanowią jedną z faz produkowanych i sprzedawanych przez podmiot strefowy wyrobów, jeśli produkcja i sprzedaż wyrobów mieści się w zakresie PKWiU określonym w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Oczywiście podatkowo bezpiecznie byłoby, żeby nabywane poza strefą czynności nie stanowiły kluczowego elementu procesu produkcyjnego korzystającego ze zwolnienia w strefie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Warto dodać, że w przeszłości organy podatkowe zajmowały korzystne dla podatników stanowisko w zakresie dotyczącym wpływu korzystania z usług spoza strefy na zwolnienie określone w art. 17 ust 1 pkt 34 updop. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-2/4510-115/15/AnK, potwierdził m.in., że korzystanie z magazynów zewnętrznych nie stanowi częściowego „przeniesienia” działalności gospodarczej objętej zezwoleniem poza teren strefy.

Omawiany wyrok WSA jest nieprawomocny, ale zawarte w nim tezy są zgodne z dotychczasowym orzecznictwem NSA (zob. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 listopada 2014 r., sygn. akt II FSK 2750/12 i sygn. akt II FSK 2887/12).

Marek Smakuszewski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA