reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Wkłady pieniężne do spółek kapitałowych nie podlegają opodatkowaniu

Wkłady pieniężne do spółek kapitałowych nie podlegają opodatkowaniu

Resort finansów wydał interpretację ogólną, wyjaśniającą zasady opodatkowania wkładów pieniężnych do spółek kapitałowych na gruncie CIT – mimo błędu ustawodawcy popełnionego przy redagowaniu znowelizowanych przepisów ustawy o CIT, takie transfery w dalszym ciągu nie będą stanowić przychodu po stronie podmiotu wnoszącego wkład.

Temat budził kontrowersje już po opublikowaniu pierwszych projektów ustawy – ostatecznie pomyłka ustawodawcy nie została wówczas skorygowana. Dnia 1 stycznia 2018 r. weszły w życie regulacje, które zgodnie z wykładnią literalną, kreowały przychód u inwestora w związku z wniesieniem do spółki kapitałowej nie tylko wkładu niepieniężnego innego niż przedsiębiorstwo lub ZCP, ale i wkładu pieniężnego. A zatem inwestorzy lokujący swoje pieniądze w nowo utworzonych (np. start-upach) oraz istniejących już spółkach kapitałowych mieli zostać opodatkowani 19% stawką podatku od wniesionego wkładu. Mogłoby to skutecznie zniechęcić do inwestowania w tego typu podmioty gospodarcze.

Już na początku tego roku Ministerstwo Finansów wysyłało wyraźne komunikaty prasowe, zgodnie z którymi wkłady pieniężne miały jednak nie podlegać opodatkowaniu. Komunikaty te jednak w żaden sposób nie wpływały na zakres obowiązywania uchwalonych przepisów. Ponadto w wydanej 26 lutego 2018 r. interpretacji indywidualnej (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.425.2017.1.PH) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że zmiana przepisów miała charakter jedynie redakcyjny i nie powoduje powstania przychodu w związku z wniesieniem wkładu pieniężnego. Nie rozwiązywało to problemu, gdyż treść interpretacji indywidualnej chroni jedynie podatników wnioskujących o jej wydanie.

Dopiero opublikowanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego daje podatnikom pewność, że wniesienie przedmiotowych wkładów nie podlega opodatkowaniu po stronie wnoszącego wkład. Minister wyjaśnia, że celem nowelizacji przepisów ustawy o CIT jest opodatkowanie dochodu (tzw. „cichych rezerw”) skutkującego przeniesieniem własności danego składnika majątku podatnika. Resort tłumaczy, że wniesienie składnika niepieniężnego do spółki oznacza zbycie składnika majątkowego, natomiast pieniężnego – nie, i wspomniane „ciche rezerwy” w tym przypadku nie powstają.

Niezależnie od wydanej interpretacji ogólnej w Sejmie trwają prace nad zmianą nowelizacji ustawy o CIT, której przepisy mają jednoznacznie potwierdzać brak powstania przychodu u podmiotów wnoszących wkłady pieniężne do spółek kapitałowych. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości ustawodawca będzie ostrożniejszy, a tego rodzaju nieprawidłowości będą eliminowane już na etapie procesu legislacyjnego.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 2 marca 2018 r., nr DD6.8201.1.2018.

Autor: Adam Szmyt, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wkłady pieniężne do spółek kapitałowych bez podatku /fot.Shutterstock
Wkłady pieniężne do spółek kapitałowych bez podatku /fot.Shutterstock

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama