REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkłady pieniężne do spółek kapitałowych nie podlegają opodatkowaniu

Wkłady pieniężne do spółek kapitałowych bez podatku /fot.Shutterstock
Wkłady pieniężne do spółek kapitałowych bez podatku /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów wydał interpretację ogólną, wyjaśniającą zasady opodatkowania wkładów pieniężnych do spółek kapitałowych na gruncie CIT – mimo błędu ustawodawcy popełnionego przy redagowaniu znowelizowanych przepisów ustawy o CIT, takie transfery w dalszym ciągu nie będą stanowić przychodu po stronie podmiotu wnoszącego wkład.

Temat budził kontrowersje już po opublikowaniu pierwszych projektów ustawy – ostatecznie pomyłka ustawodawcy nie została wówczas skorygowana. Dnia 1 stycznia 2018 r. weszły w życie regulacje, które zgodnie z wykładnią literalną, kreowały przychód u inwestora w związku z wniesieniem do spółki kapitałowej nie tylko wkładu niepieniężnego innego niż przedsiębiorstwo lub ZCP, ale i wkładu pieniężnego. A zatem inwestorzy lokujący swoje pieniądze w nowo utworzonych (np. start-upach) oraz istniejących już spółkach kapitałowych mieli zostać opodatkowani 19% stawką podatku od wniesionego wkładu. Mogłoby to skutecznie zniechęcić do inwestowania w tego typu podmioty gospodarcze.

Autopromocja

Już na początku tego roku Ministerstwo Finansów wysyłało wyraźne komunikaty prasowe, zgodnie z którymi wkłady pieniężne miały jednak nie podlegać opodatkowaniu. Komunikaty te jednak w żaden sposób nie wpływały na zakres obowiązywania uchwalonych przepisów. Ponadto w wydanej 26 lutego 2018 r. interpretacji indywidualnej (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.425.2017.1.PH) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że zmiana przepisów miała charakter jedynie redakcyjny i nie powoduje powstania przychodu w związku z wniesieniem wkładu pieniężnego. Nie rozwiązywało to problemu, gdyż treść interpretacji indywidualnej chroni jedynie podatników wnioskujących o jej wydanie.

Dopiero opublikowanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego daje podatnikom pewność, że wniesienie przedmiotowych wkładów nie podlega opodatkowaniu po stronie wnoszącego wkład. Minister wyjaśnia, że celem nowelizacji przepisów ustawy o CIT jest opodatkowanie dochodu (tzw. „cichych rezerw”) skutkującego przeniesieniem własności danego składnika majątku podatnika. Resort tłumaczy, że wniesienie składnika niepieniężnego do spółki oznacza zbycie składnika majątkowego, natomiast pieniężnego – nie, i wspomniane „ciche rezerwy” w tym przypadku nie powstają.

Niezależnie od wydanej interpretacji ogólnej w Sejmie trwają prace nad zmianą nowelizacji ustawy o CIT, której przepisy mają jednoznacznie potwierdzać brak powstania przychodu u podmiotów wnoszących wkłady pieniężne do spółek kapitałowych. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości ustawodawca będzie ostrożniejszy, a tego rodzaju nieprawidłowości będą eliminowane już na etapie procesu legislacyjnego.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 2 marca 2018 r., nr DD6.8201.1.2018.

Autor: Adam Szmyt, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA